Ankara Katliamı Hakkında 'Her Türlü Haber, Röportaj, Eleştiri vb. Yasak'

 > -

Ankara'da 102 kişinin can verdiği, Türkiye Cumhuriyeti tarihine geçen en büyük terör saldırısına ilişkin, soruşturma tamamlanıncaya kadar uygulanmak üzere yayın yasağı getirildi. Kararda 'Soruşturma dosyası kapsamı hakkında yazılı, görsel, sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren her türlü medyada her türlü haber, röportaj, eleştiri ve benzeri yayınların" yasaklandığı belirtiliyor. Kamuoyunda tartışma yaratan kararın içerdiği 'eleştiri yasağı' ise şaşkınlıkla karşılandı. Son dönemin en geniş kapsamlı yayın yasağı sosyal medyanın gündeminde...

Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği'nin kararında, “Soruşturma tamamlanıncaya kadar, soruşturma dosyası kapsamı hakkında yazılı, görsel, sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren her türlü medyada, her türlü haber, röportaj, eleştiri ve benzeri yayınların yapılmasına yasaklanmasına karar verildiğinden, söz konusu kararın infaz edilmesi için gereği rica olunur” denildi.

Cumhuriyet Savcısı Tekin Küçük imzalı karar, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından 14 Ekim’de medya kuruluşlarına “ivedi” ibaresiyle bildirildi.

Söz konusu karar RTÜK'ün internet sitesinde yayımlandı. 'Tüm medya hizmet sağlayıcıların dikkatine sunulur" ifadesine yer verildi.

Dün de kısıtlama gelmişti

Ankara’daki barış mitingine yapılan bombalı saldırı ile ilgili soruşturmada dün de 'kısıtlama' kararı alınmıştı. 

Sanık avukatı ve mağdur avukatları arasında ayrım gözetilmeden kısıtlama kararı verilmesi ile yakınlarını kaybedenlerin avukatlarının ve mağdurların dosyadaki gelişmelerden haberdar olmasının da önü kesilmiş oldu. 

Özetle karara göre avukatlar dosyadan bazı istisnalar dışında bilgi, belge alamayacaklar. 

Karar, basına yönelik özel bir gizlilik kararı anlamına ise gelmiyordu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir