Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ankara Film Festivali ‘Doğu'ya Bakacak

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Ankara Film Festivali ‘Doğu'ya Bakacak

Ankara Film Festivali ‘Doğu'ya Bakacak

İstanbullu sinemaseverler şu aralar İstanbul Film Festivali’ni beklerken, başkentin festival günleri geldi bile.

Dünya Kitle İletişim Araştırma Vakfı tarafından, Halkbank’ın ana sponsorluğunda 14-24 Mart günleri arasında gerçekleştirilecek 24. Ankara Uluslararası Film Festivali, sinemaseverleri heyecanlandıracak bir programa sahip.

Ankara Film Festivali bu yıl yüzünü ‘Do-ğu’ya çeviriyor. Kültürel boyuta vurgu yapmak isteyen festival, ‘Doğu’yu mercek altına alıyor ve Türkiye’de hemen hiç bilinmeyen ülke sinemalarından on filmlik bir seçki oluşturuyor. Böylelikle, iki yıl önce gerçekleştirilen ‘Bilinmeyen Sinemalar Film Festivali’ni takip eden seyirici, kaldığı yerden devam edebilecek. Arap Baharı’ndan ‘Oryantalist Bakış’a, göç olgusundan toplumsal sorunlara uzanan bu kapsamlı seçki, Doğu’nun beyazperdedeki yansımasını görünür kılıyor.

Doğu seçkisine göz attığımızda parlak yapımlar görüyoruz. Programda yer alan Ferid Mirkhani’nin ‘The Tender Moment of Sand’, Şamil Aliyev’in ‘Çölcü’, Saman Mukaddem’in ‘Ya Âşıkâne-yi Sâdık’, İbrahim Füruzeş’in ‘Hotchpotch’, Christina Saab’ın ‘Che Guevara Died in Lebonan’, Nhue Giang Pham’ın ‘Tam Hon Me’ ve Lala Akhundova’nın ‘Işık Şehri’, Doğu’nun bilinmeyen yüzünü sinemada görmek isteyen sinemasever için bulunmaz bir fırsat sunuyor. Söz Yok Sinema Var, Dünya’dan Kısa Kısa, Resim’den Sinema’ya ve Dünya’dan Belgeseller bölümleri de ‘kâşif’ sinemaseverler için imkân sunan bölümler.

Ankara Film Festivali’nde bu yıl İsviçre sinemasının usta ismi Daniel Schmid adına bir retrospektif de yer alıyor. Sinema Avrupa bölümünde Schmid’in yanı sıra bu yıl 50. yaşını kutlayan Çek Yeni Dalgası’nın kolay kolay bulunamayacak filmleri de sinema tutkunlarını bekliyor olacak. Ölümünün 50. yılında Nazım Hikmet de festivalde anılacak isimlerden. Bu bölümde Mehmet Eryılmaz’ın “Nazım Hikmet Şarkıları” adlı belgeseli gösterilecek.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraFestivalHalkbankİstanbulİsviçreSinema
Görüş Bildir