Ankara'da HSYK Trafiği

 > 
11PAYLAŞIM

Ankara'da HSYK Trafiği

Bozdağ, "Sayın Canikli ile CHP Grup Başkanvekillerini ziyaret ettik. Anayasa değişikliği konusunda ortak bir çalışmaya hazır olduğumuzu, birlikte Türkiye için doğru olanı yapabileceğimizi kendilerine ifade ettik. Onlar da bu düşüncemizi partilerine götüreceklerini yetkili organlarında değerlendirdikten sonra kanaatlerini ifade edeceklerini açıkladılar" dedi.

BOZDAĞ-VURAL GÖRÜŞMESİ

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "Kesinlike bu süreç içerisinde hangi şart olursa olsun tamamen bağımsız bir şekilde böyle bir anayasa değişikliğini uygun görmüyoruz" dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP ziyaretinin ardından MHP Grubunu ziyaret etti ve MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ile yaklaşık 30 dakika basına kapalı görüştü. Çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulunan Bozdağ, "Ziyaretimizin konusu dün sayın Cumhurbaşkının, genel başkanlarla yaptığı görüşmelerde ortaya çıktığı üzere Anayasa değişikliği konusunda AK Parti'nin görüşlerini gruplara iletmekti. Cumhuriyet Halk Partisi'nin ardından Milliyetçi Hareket Partisi'ni ziyaret ettik ve Anayasanın 159'ncu maddesi üzerine siyasi parti gruplarının bir araya gelerek iş birliği içerisinde bir metin oluşturmaları ve bunun yasalaşması hususunda AK Parti'nin her türlü işbiriğine hazır olduğunu kendilerini ifade ettim. Kendileri de görüşlerini bizlerle paylaştılar" dedi.

Bir gazetecinin "Kilis'te yürütülen bir operasyonda polisler hakkında soruşturma açıldığı ve Adalet Bakanlığı'nın 2 savcı görevlendirildiği iddiaları sorulması üzerine Bozdağ, "Ben devam eden soruturmalarla ilgili bir şey söylemem doğru değil. Polislerle ilgili kısım hakkında bir bilgim yoık. Adalet Bakanlığı'nın herhangi bir yere savcı görevlendirilmesi gibi bir yetkisi, ne de bir görevi vardır. Asparagas bir bilgidir" diye cevapladı.

Ardından MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, kameraların karşısına geçerek, partilerinin görüşlerini açıkladı. Vural: “Grubumuza ziyaret etmelerinin amacı gündemde olan HSYK düzenlemesi. Bu düzenlemeyle ilgli Adalet ve Kalkınma Partisi bir Anayasa değişikliğiyle bu sorunu çözmeyi önermişlerdir. Milliyetçi Hareket Partisi olarak sayın genel başkanımızında ifade ettiği görüşler gayet açık ve nettir. Milliyetçi Hareket Partisi olarak bu süreç içerisinde özellikle rüşet ve yolsuzluk soruşturmasının devam ettiği süreç içerisinde anayasal yargı organlarına müdahalenin doğru olmadığın ifade ettik. Milliyetçi Hareket Partisi olarak biz böyle bir anayasa degişikliğinin uygun görmediğimizi ve yargı sürecinde olan rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasının devam etmesi gerektiğini, böyle bir müdahalenin rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasının üstünü örtmek amacıyla özellikle yargı kurumlarına müdahele amacı taşıyabileceğini ifade ettik ve görüşlerimizi kendilerine ilettik. Biz anayasa değişikliğini bu manada yargıya bir müdahaleli özellikle de böylesi bir ortamda doğru bulmuyoruz. Böyle bir sürecin doğru olmayacağın ifade ediyoruz. Milliyetçi Hareket Partisi olarak kesinlikle bu süreç içerisinde hangi şart olursa olsun tamamen bağımsız bir şekilde böyle bir anayasa değişikliğini uygun görmüyoruz" dedi.

Fırat KESKİNKILIÇ / ANKARA (DHA)

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir