Ankara'da Darp Edilen Genç Konuştu: 'Cinayete Kurban Gideceğimi Düşündüm'

 > -

Hafta sonu sosyal medyada hızla yayılan bir videoda, bir gencin saldırgan bir grup tarafından darp edildiğini ve onur kırıcı davranışlara maruz kaldığını gördük. Saldırganların sonra bu görüntüleri “Türk bayrağını almadı pert ettik” başlığı ile sosyal medyada paylaştığı anlaşılıyor.  Ankara’da eziyet edilen kişinin 29 yaşında bir Türk olduğu ortaya çıktı. Basına açıklama yapan Mustafa Turan Çalışkan ‘Yüzüme darbe alınca konuşamadım, Fransız değil Yozgatlıyım. Aramızda bayrağa ilişkin diyalog olmadan yumruklandım’ dedi...

Ankara Valiliği'nden yapılan açıklamada ise medyaya yansıyan haberlerin gerçeği yansıtmadığı ve olayın "sıradan bir kavgadan ibaret" olduğu ifade edildi. Açıklamada ayrıca şüpheliler hakkında adli mercilerce gerekli tahkikatın başlatıldığı da bildirildi.

Olay 30 Temmuz Cumartesi’yi 31 Temmuz Pazar’a bağlayan gece, saat 02.00 sularında gerçekleşti

Fotoğraf: Milliyet

Sosyal medyada infial yaratan videoda, Ankara’da 3 kişi tarafından ‘Türk bayrağı tutmadığı’ gerekçesiyle darp edildiği görülen ve Fransız olduğu sanılan 29 yaşındaki Mustafa Turan Çalışkan olayın hiçbir siyasi yönü bulunmadığını, ateş almak için yaklaştığı bir arabadaki kişilerin hiçbir şey söylemeden kendisini darp ettiğini söylüyor.

Yaşadığı olayı BirGün’den Doğu Eroğlu'na anlatan Çalışkan yüzüne darbe aldıktan sonra ne olduğunu anlayamadığını, yaşananları da hatırlamakta zorlandığını ifade ediyor.

Saldırganlar tarafından sosyal medyada paylaşılan video hızla yayılmış ve tepkilere neden olmuştu...

Dikkat! Bu görüntüler şiddet içerir

Evine dönmekte olan Çalışkan, Ankara’da Emek semtinde metro çıkışı yakınlarında park halindeki bir arabanın içinde oturan kişilerden sigarasını yakmak için ateş istedi. Çalışkan ilk yumruğu sigarasını yakmak üzere arabanın açık ön camına doğru eğildiği sırada aldı. Çalışkan yüzüne aldığı sert darbenin etkisiyle bu andan sonrasını net hatırlayamadığını aktardı: “ Gözüme gelen yumrukla yere yığıldım. Yumruk atanın elinde yüzük olduğu için daha fazla zarar gördüm. Aramızda ateş istemem dışında hiçbir diyalog geçmedi. Sonra beni videoya çekmişler; videoda konuşulanları hatırlamıyorum. 

"Aklıma Ali İsmail Korkmaz geldi"

‘Galiba cinayete kurban gideceğim’ diye düşündüğümü anımsıyorum. Aklıma Ali İsmail Korkmaz geldi.” Sosyal medyada yer alan görüntülerde, Çalışkan’ın darp eden kişilerin, “Türk bayrağını verdik sen kabul etmedin. Türk bayrağını tutmazsan yumruk da yersin. Adam olacaksın. Bunu sana veriyorsak tutmak zorundasın” gibi ifadeler sarf ettiği duyuluyor.

Konuşamadığı için Fransız sanmış olabilirler...

Fotoğraf: Birgün

Darp olayının faillerinden birinin paylaşımı sonrasında sosyal medyada yaygınlaşan videoda, Çalışkan’ın Fransız zannedildiği görülüyor ve saldırganlar Çalışkan’a Türk bayrağı tutması gerektiği öğütlüyor. Aralarındaki tek diyaloğun Türkçe yaşandığını ve ateş sormaktan ibaret olduğunu, Fransız olduğuna ilişkin kanının nasıl oluştuğunu anlamadığını ifade eden Çalışkan, büyük ihtimalle aldığı darbenin etkisiyle bilincini yitirdiği için konuşamadığını, bu yüzden de yabancı sanılmış olabileceğini söylüyor.

‘Videoyu izleyemiyorum’

Uğradığı saldırının sosyal medyada ‘viral’ olması, Çalışkan’ın yaşamını bir anda zorlaştırmış. Çalışkan, “Olay sosyal medyada böyle büyümemiş olsaydı belki de hayatıma hiçbir şey olmamış gibi devam edecektim. Ertesi gün videoyu görür görmez arkadaşlarım beni önce hastaneye götürdü ve darp raporu aldım, sonra da karakolda ifade verip şahıslardan şikâyetçi oldum” dedi. 

Konuşmakta hala güçlük çeken Çalışkan şöyle devam ediyor:

“Videoyu izlemek bile istemiyorum... Poliste de bana videoyu izletmek istediler. İzlemek istemedim, kızdım. Sokağa çıkmak istemiyorum, herkesin bana baktığını hissediyorum."

Uğradığı saldırının ertesi günü önce hastaneye giden sonra da polise başvuru yapan Çalışkan, saldırganların eşkâlleri ve isimlerinin belirlendiğini aktarıyor.

Valilik: Sıradan bir kavgadan ibaret olduğu tespit edildi

Ankara Valiliği'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada ise olayla ilgili medyada yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, Kırım Caddesi'nde, 31 Temmuz'da saat 02.00 sularında meydana gelen olayın "sıradan bir kavgadan ibaret olduğu"nun tespit edildiği belirtildi.

Saldırıya uğrayan şahsın, basın yayın organlarında, Fransız olmadığını, Yozgatlı olup Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi'nde okuduğunu ve olayın siyasi yönü bulunmadığını açıkça beyan ettiği de açıklamada yer aldı.

"Şüpheliler hakkında tahkikat başlatıldı"

Açıklamada, saldırıya uğrayan şahsın 1 Ağustos tarihinde yaptığı şikayet üzerine şüpheliler hakkında adli mercilerce gerekli tahkikatın başlatıldığı da kaydedildi.

Görüş Bildir