Cemevi Protestosuna Polis Müdahalesi

 > -

Ankara'da Cemevi Protestosuna Polis Müdahalesi

Tuzluçayır Kartaltepe’de yapımı planlanan Mamak Cami ve Cemevi’nin temel atma töreni öncesinde olaylar çıktı.

Cami ve cemevinin Fethullah Gülen hareketinin desteğiyle yapıldığını öne süren ve “Böyle bir cemevi istemiyoruz” diyerek sokağa çıkan bir grup, Tuzluçayır Kavşağı’nda sabah saatlerinde protesto gösterisine başladı.

Öğleye doğru yolu trafiğe kapatan gruba polis, basınçlı su, biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti.

Polisin müdahalesi sonrası göstericiler, Tuzluçayır Kavşağı’na açılan ara sokaklara dağıldı. Gün boyu ara sokaklarda polis ve göstericiler arasında çatışmalar yaşandı. Göstericilerin polise, sapanla bilye, taş ve havai fişek attıkları görüldü.

TSİ16.00’ya kadar göstericilerin kavşağa girişini ve toplanmasını engellemeye çalışan polis, bu saatten sonra cami-cemevi inşaatı yönündeki Süleyman Ayten Caddesi sırtlarına doğru çekildi.

Sayıları giderek artan ve yaklaşık 4 bin kişiyi bulan göstericiler, polisin çekilmesi sonrasında ara sokaklardan Tuzluçayır Kavşağı’na ulaştı.

Burada durmayan ve polisin çekildiği noktaya doğru ilerleyen ancak müdahaleyle karşılaşan göstericiler, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam. Mamak faşizme mezar olacak. Sık bakalım, sık bakalım, biber gazı sık bakalım. Kaskını çıkar, copunu bırak delikanlı kim bakalım” sloganları atarak caddenin başında kurdukları barikatları ateşe verdiler.

Göstericilerden yaklaşık 150 metre uzakta bekleyen ve polisin Akrep olarak adlandırılan üç aracı ise bulundukları noktadan kavşağa doğru aralıksız gaz bombası attı. Göstericiler de şişe, taş, bilye ve havai fişeklerle karşılık verdi.

Polisle göstericiler arasında çatışmaların yaşandığı saatlerde cami ve cemevinin yan yana olacağı kültür merkezinin temeli ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan ve CHP Milletvekili Sinan Aygün’ün de katıldığı bir törenle atıldı. Törende beyaz güvercinler uçuruldu.

Törenin bitmesinin ardından Süleyman Ayten Caddesi’nde bulunan iki TOMA ve üç Akrep gelen emir üzerine saat 20.00 civarında Okullar Caddesi’ndeki cami-cemevi inşaatının önüne kadar çekildi.

Bunun üzerine yaklaşık 2 bin kadar gösterici, Süleyman Ayten ile Okullar Caddesi’nin bulunduğu yere kadar çıktı. Polislerin bıraktığı demir bariyerleri alan göstericiler burada yeni barikat kurdu.

Saat 22.30 civarlarında ise polis, iki yönden harekete geçerek göstericilere müdahale etti ve Tuzluçayır Kavşağı’na yeniden hakim oldu. Göstericiler ara sokaklara dağıldı.

Gün boyu aralıksız devam eden gösterilerde Ethem Sarısülük’ün kardeşi İkrar Sarısülük’ün de aralarında olduğu çok sayıda göstericinin yaralandığı ve gözaltına alındığı kaydedildi.

Ancak yaralı ve gözaltı sayısı net olarak bilinmiyor.

Öte yandan Tuzluçayır eylemlerine destek için bugün Dikmen Caddesi’nde de gösteriler düzenlendi.

Caddeyi trafiğe kapatan göstericiler uzun süre polisle çatıştı. Polis, Tuzluçayır’a müdahale ettiği saatlerde Dikmen’deki eyleme de müdahale ederek göstericileri dağıttı.

İki gündür çatışmaların sürdüğü ODTÜ, 100. Yıl ve Çiğdem mahalleleri ise bugün sakin bir gün geçirdi.

Önceki günlerde olduğu gibi bugün de yaklaşık 300 kişi, saat 17.45’te 100. Yıl Migros önünde bir araya geldi. “Kahrolsun Bağzı Yollar” pankartı taşıyan grup, yol yapımını protesto etmek için slogan atarak sokak aralarında yürüdü.

Daha sonra inşaat alanına gelen grup, burada bir basın açıklaması yaptı. 100. Yıl İnisiyatifi adına konuşan Bayram Uluat, inşaatı süren yolun ODTÜ ve mahalleleri için ne anlama geldiğini ve neden istemediklerini açıkladı.

Polisle çatışmamaya özen gösteren grup, inşaat alanına yakın noktalara ağaç fidanları dikerek dağıldı.

Sinan Onuş | BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Mamak'ta 'Cemaat' Direnişi

Fethullah Gülen cemaati ile Cem Vakfı'nın Mamak'ta bugün temelini atmayı planladığı cami-cemevi projesine karşı çıkan yurttaşlar Mamak-Tuzluçayır'da polisle çatıştı. Akreplerin attığı gaz bombalarıyla iki kişi yaralandı. Atılan gaz bombalarından biri de bir evin penceresinde içeri girdi.

20.15 Yaklaşık 2 bin kadar gösterici Süleyman Ayten ile Okullar Caddesi'nin bulunduğu yere kadar çıktı. Polislerin geride bıraktığı demir bariyerleri alarak barikat oluşturdular. İnşaata kadar çekilen polis, olduğu yerden gaz ve ses bombası atıyor.

20.00 Süleyman Ayten caddesinde bulunan iki TOMA, üç Akrep aracı gelen emir üzerine Okullar Caddesi'ndeki cami-cemevi inşaatının önüne kadar çekildiler. Göstericiler ise yukarı doğru yavaş yavaş çıkmaya başladı. İki caddenin kesiştiği noktada meraklı bir grup mahalleli de olayları izliyor.

19.40 Göstericiler Süleyman Ayten caddesinin meydana çıkan tarafına barikat kurdu ve ateş yaktı. Süleyman Ayten caddesinin başında bulunan üç Akrep Tuzluçayır Meydanı'na doğru inerek göstericilere gaz bombası yağdırdı. Gaz bombalarının isabet ettiği iki kişi yaralandı. Yaralılar, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Akrep'ten atılan gaz bombası bir evin penceresinden içeri girdi. Havanın karardığı mahallede çatışma tüm şiddetiyle sürüyor.

17.50 Tuzluçayır meydanına 5 bin genç hakim. Polis, cemevi-cami inşaatına kadar çekildi. Uzaktan gaz atmakla yetiniyor.

16.50 Polis, Tuzluçayır kavşağından çekildi. Meydanda tamamen göstericiler var.

16.03 Çatışmadan dönen akrep, Tuzluçayır meydanına giderken bir işyerinin önünde bekleyen gençlerin üzerine durduk yerde gaz bombası attı.

15.45 Tuzluçayır'da Ethem Sarısülük'ün kardeşi İkrar gaz bombasıyla, ağabeyi Mustafa ise plastik mermi ile ayağından vuruldu. İkisinin durumu iyi.

15:14 Tuzluçayır kavşağındaki yurttaşların üzerine yakın mesafeden gaz atılıyor. İnsanlar perişan halde. Gaz bulutundan göz gözü görmüyor.

Saat 15.00 Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Kemal Bülbül, cemaatle ortak proje yapan Cem Vakfı Başkanı İzzetin Doğan'ı "yol düşkünü" ilan etti.

Saat 14.05 İşkenceyle gözaltına alınan Bektaş Birdal akrepte fenalaşınca CHP'li Nazlıaka'nın da devreye girmesiyle ambulans çağrıldı. Birdal, ambulansla hastaneye yatırıldı. Meydanda gerginlik sürüyor.

İşkenceyle gözaltı

Saat 13.50 20 kadar polis, Tuzluçayır Meydanı'nda yakaladığı Bektaş Birdal adlı kişiyi feci şekilde darp ederek gözaltına almaya kalktı. Bunu gören 10 yurttaş, göstericiyi polisin elinden almaya kalktı. Ancak polis göstericiyi yaka paça şekilde akrep aracına götürdü. Akrep aracının çevresinde toplanan yurttaşlara ise biber gazıyla müdahale edildi. Muüdahale 2 yurttaş yaralandı. CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka akrebin yanına gelerek polisle görüştü. Müdahale de Nazlıaka da etkilendi.

Saat 13:30 Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) üyelerinin toplantığı Süyelman Ayten Caddesi'ne o sırada bir TOMA geldi. TOMA'nın dumasına tepki gösteren Aleviler aracın önüne geçerek etten duvar ördü. Bunun üzerine TOMA'dan 'Yolu işgal ederek emniyet aracını engelleyerek suç işliyorsunuz. Dağılmazsanız zor kullancağız' anonsu yapıldı.

Yurttaşlar anonsa rağmen geri adım atmayınca TOMA geri çekilmek zorunda kaldı. Bir polis şefi tartıştığı dernek üyesine 'Bize taş atıyorlar, n'apalım gül mü atalım?' karşılığını verdi.

Saat 13.10 Polis, Tuzluçayır Kavşağı'nda temel atmanın yapılacağı yere doğru çekildi. Kavşağa yaklaşık 3 bin gösterici doldu. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyesi 30 kişilik bir grup da oturma eylemi yaptı. Bu sırada kavşaktakilerin barikatlara doğru gelmesi üzerine polis, gaz bombası kullanarak grubu dağıttı.

Barikatların önüne oturan Pir Sultan Abdal Derneği üyelerine yakın mesafeden gaz sıkılması üzerine tartışma yaşandı. Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Kemal Bülbül, olay yerine gelerek13.30'da yapılacak basın açıklaması için izin verilmesini istedi. Polis şefi ise izin verilmeyeceğini belirtti.

Öte yandan cami-cemevi projesinin temelinin atılacağı bölgenin etrafına polis tarafından bariket çekildi. Çevrede çok sayıda TOMA, akrep aracı ve çok sayıda çevik kuvvet bekliyor.

Saat 12.30 Bugün saat 14.00'da temeli atılacak projeyi protesto etmek isteyen Mamaklılar Tuzluçayır kavşağında toplanarak eylem yaptı. Polis, toplanan kalabalığa TOMA, akrep, gaz bombası ve tazyikli su ile müdahae etti. Çatışma ara sokaklarda sürüyor; çevik kuvvet, ara sokaklarda eylemci kovalıyor.

Esnaf kepenk kapattı

Atılan yoğun gazdan o sırada olay yerinden geçmekte olan yurttaşlar da olumsuz etkilendi. Bölge esnafı da kepenk kapattı.

Alican Uludağ | Cumhuriyet

Haberin Tamamı İçin:

Cami-Cemevi'ne Büyük İtiraz

Mamak’ta temeli atılan Cami-Cemevi’ne tepki gösteren Aleviler “Sorunumuz sistemle, Sünnilerle değil. Devlet cemevini ibadethane kabul etmiyor” dedi.

Cami- Cemevi ve Kültür Merkezi’nin temeli dün Ankara’nın Mamak İlçesi’nde törenle atıldı. Projeye karşı olan bir grup, törenden önce Tuzluçayır’da barikat kurarak yolu trafiğe kapattı. Kompleksin, Alevilere yönelik asimilasyon politikasının bir parçası olduğunu söyleyen Tuzluçayırlılar, protesto gösterisi yapmak isteyince polisin müdahalesiyle karşılaştı. TOMA’lardan sıkılan tazyikli su ve biber gazıyla dağıtılmak istenen grup, polislere uzun süre direnirken ortalık savaş alanına döndü. Takviye ekiplerin de gelmesiyle polisin dağıttığı grup sokak aralarına dağıldı. Polislerle göstericiler arasındaki çatışmalar bu kez sokaklarda devam etti. Olaylar sonunda en az 15 kişi gözaltına alındı.

Kompleksinin temeli, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Cem Vakfı Genel Başkanı ve Prof. Dr. İzzettin Doğan’ın da katıldığı törenle atıldı. 3 bin 264 metrekare alan üzerine inşa edilecek Cami- Cemevi kompleksinin içinde, cami ve cemevi yan yana olacak. Proje, Hacı Bektaş Veli Kültür Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı ile Cem Vakfı tarafından yürütülecek. Gülen Cemaati lideri Fethullah Gülen ile Cem Vakfı Onursal Başkanı İzzettin Doğan’ın ortak projesi olan cami-cemevi, tartışılmaya devam ediyor.

ZARAR BİLE GÖREBİLİRİZ

Projeyi Taraf ’a değerlendiren Alevi kurum yetkilileri farklı değerlendirmelerde bulundu. Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fermani Altun: Bir iyi niyet göstergesi ama sorunun çözümüyle alakası yok. Bu girişim çok büyük bir sorunu çözecekmiş gibi bir sansasyon yaratılıyor. Ama bence şovdan başka bir şey değil. Benim için hiçbir önemi yok ve belki zararını bile görebiliriz. Alevilerin sorunu ne Sünni kardeşlerimizden ne de camiden kaynaklanıyor. Sorun sistem. Sistem Alevileri yok saymış, ibadethanesini kapatmış.

CAMİNİN KORUMASI...

AK Parti eski Milletvekili Reha Çamuroğlu: İyi niyetli bir fikir olarak görüyorum, fakat Alevileri ve Sünnileri birbirine yakınlaştırmaktan çok Aleviliğin Sünniliğe; Sünniliğin de Aleviliğe benzetilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Cemevi, caminin koruması altında görülmemeli. Asimilasyon kelimesini çok fazla kullanmak istemiyorum. Çünkü İslam dininde zımmi anlayışı vardır.

SAKINCASI YOKTUR

Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Doğan Bermek: Cami ile cemevinin yan yana olmasının ne türlü bir sakıncası var hiç bilmiyorum. Projenin doğru olacağını düşünüyorum. Bence toplumlar birbirini tanımalı. Bu olayda toplumun sandığımızdan daha fazla kutuplaşmış olduğunu gördük. “Projeyi devlet yapıyor, Alevileri asimile etmeye çalışıyorlar” eleştirilerine katılmıyorum. Alevilerin asimile edilmesi kolay değil. Devlet Alevileri öldürmüş, kesmiş asimile edememiş. Şehirlerden kovmuş asimile edememiş, böyle mi asimile edecek. Bu kadar kolay asimile olunsaydı daha önceden de asimile edilmiş olurduk.

ÖNYARGILARI GİDEREBİLİR

Yüzleşme Derneği Başkanı Gazeteci Yazar Cafer Solgun: Alevi meselesinin çözülmesi Türkiye’nin en önemli normalleşme aşamalarından biridir. Cemevi, caminin alternatifi olan bir ibadethane mekânı değildir. Bazı çevrelerin ısrarla yaratmak istedikleri bu algı gerçeği yansıtmamaktadır. Bunları birbirinin karşısına koymak kadar büyük bir yanlış olamaz. Bu projeyi önyargıların giderilmesi adına olumlu iyi niyet adımı olarak görüyorum.

» Cemal Uşşak: Cami-Cemevi projesinde Sünnilerin ve Alevilerin yan yana ibadet edip etmeyeceklerini önceden tespit etmek imkansız. Fakat bugün, Batı Trakya’da Cami-Cemevi’nin 700 yıldır yan yana olduğu ortaya çıktı. Bu yapılar içinde Alevi dergâhı da camide bulunabiliyor. Sünniler ibadethane olarak camiyi görür. Fakat bana göre ibadet sadece beş vakit namaz değildir. Mevlevilik de ibadettir. Alevilerin cemevinde yaptığı şey de ibadettir.

Cem Vakfı’ndan toplu olarak istifa ettiler

CEM Vakfı Ankara Şubesi Gençlik Kolları, Fethullah Gülen ile ortak yapılan “cami-cemevi-aşevi” projesine tepki amacıyla toplu olarak istifa etti.

MERT ESKİSINDI-BURÇİN KUR | Taraf

Haberin Tamamı İçin:

'Sorunumuz Sistemle, Sünnilerle Değil, Devlet Cemevini İbadethane Kabul Etmiyor'

Cami-cemevi kompleksinin Alevilere yönelik asimilasyon politikasının bir parçası olduğunu söyleyen Tuzluçayırlılar, protesto gösterisi yapmak isteyince polisin müdahalesiyle karşılaştı

Cami-Cemevi ve Kültür Merkezi’nin temeli dün Ankara’nın Mamak İlçesi’nde törenle atıldı. Kompleksin, Alevilere yönelik asimilasyon politikasının bir parçası olduğunu söyleyen Tuzluçayırlılar, protesto gösterisi yapmak isteyince polisin müdahalesiyle karşılaştı. TOMA’lardan sıkılan tazyikli su ve biber gazıyla dağıtılmak istenen grup, polislere uzun süre direnirken ortalık savaş alanına döndü. Takviye ekiplerin de gelmesiyle polisin dağıttığı grup sokak aralarına dağıldı. Polislerle göstericiler arasındaki çatışmalar bu kez sokaklarda devam etti. Olaylar sonunda en az 15 kişi gözaltına alındı.

Kompleksinin temeli, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik , Cem Vakfı Genel Başkanı ve Prof. Dr. İzzettin Doğan ’ın da katıldığı törenle atıldı. 3 bin 264 metrekare alan üzerine inşa edilecek cami-cemevi kompleksinin içinde, cami ve cemevi yan yana olacak. Proje, Hacı Bektaş Veli Kültür Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı ile Cem Vakfı tarafından yürütülecek. Gülen Cemaati lideri Fethullah Gülen ile Cem Vakfı Onursal Başkanı İzzettin Doğan’ın ortak projesi olan cami-cemevi, tartışılmaya devam ediyor.

Ayrıca Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Alevi dernekleri tarafından 'Yeni Anayasa Beklerken Alevilerin Sorunları ve Talepleri' konulu panel düzenlendi. Antalya Kültür Merkezi'nde (AKM) düzenlenen panele, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ve Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri eski Genel Başkanı Kazım Genç konuşmacı olarak katıldı.

Semah gösterileriyle başlayan panelde ilk konuşmayı Doğan Demir yaptı. Türkiye 'de ne kadar yeni anayasa yapılırsa yapılsın uygulayıcıların bakış açısı nedeniyle sonuç almanın imkansız olduğunu söyleyen Doğan Demir, Alevilerin inanç özgürlüklerinin olmadığı bir ülkede eşit yurttaşlıktan, dinden, dilden ve ırktan söz etmenin mümkün olmadığını öne sürdü.

Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri eski Genel Başkanı Kazım Genç ise Akp'nin ağırlıklı olduğu bir Meclis'te yapılacak yeni anayasanın Alevilerin beklentilerini karşılamayacağı görüşünü savundu.

Kazım Genç, “Çünkü eğri cetvelden doğru çizgi olmaz. AKP'nin yapacağı hiçbir şeyden Aleviler hiçbir şey beklemesin. Eğer bekliyorsanız kendinizi kandırıyorsunuz. Aleviler, tüm kurum ve kurallarıyla işleyen, herkese eşit davranılan bir demokrasi istiyor. Bu ülkede siz kanunda yazsanız da yazmasanız da bizim inancımız Alevilik, ibadet yerimiz de cem evidir. Siz ister yazın ister yazmayın" dedi.

Yeni bir anayasa için toplumsal bir konsensüs sağlanması gerektiğini vurgulayan Kazım Genç, “Bu parlamentoya bırakırsak, oradan çıkacak anayasanın 12 Eylül anayasasından daha kötü olacağını düşünüyorum. Sivil toplumun, demokratik toplumun ağırlıkta olacağı, Alevi örgütlerinin ağırlıkta olacağı, parlamentodan temsilcilerin de yer aldığı bir kurucu meclis oluşturulmalı. Her kesimin temsil edildiği ve kendini ifade ettiği bir ortam oluşturulması lazım" diye konuştu.

Alevilerin yeni anayasada 72 milletin var olmasını beklediğini dile getiren Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ise “Bir etnik temele, bir dinsel temele dayanmadan, insan haklarını temel alan bir anayasa Türkiye'nin çözümü olacaktır" dedi.

Yeni anayasaya gitmeden önce Türkiye'nin kendi içinde yüzleşmesi gereken konular olduğundan bahseden Ercan Geçmez, “O Meclis'ten anayasa bekliyorsanız, o anayasa, üniformasını çıkarmış generallerin anayasası olacaktır. Türkiye'nin Alevilere ihtiyacı vardır. Türkiye'nin gerçekten kardeşlikten bahsediyorlarsa birbirlerini olduğu gibi kabul eden insanlara ihtiyaçları vardır. Yeni bir Türkiye yeni bir anayasa ile olur" diye konuştu.

Taraf gazetesine değerlendirmelerde bulunan Alevi kurum yetkilileri farklı değerlendirmelerde bulundu. Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fermani Altun " Bir iyi niyet göstergesi ama sorunun çözümüyle alakası yok. Bu girişim çok büyük bir sorunu çözecekmiş gibi bir sansasyon yaratılıyor. Ama bence şovdan başka bir şey değil. Benim için hiçbir önemi yok ve belki zararını bile görebiliriz. Alevilerin sorunu ne Sünni kardeşlerimizden ne de camiden kaynaklanıyor. Sorun sistem. Sistem Alevileri yok saymış, ibadethanesini kapatmış." diye konuştu.

AKP eski Milletvekili Reha Çamuroğlu "İyi niyetli bir fikir olarak görüyorum, fakat Alevileri ve Sünnileri birbirine yakınlaştırmaktan çok Aleviliğin Sünniliğe; Sünniliğin de Aleviliğe benzetilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Cemevi, caminin koruması altında görülmemeli. Asimilasyon kelimesini çok fazla kullanmak istemiyorum. Çünkü İslam dininde zımmi anlayışı vardır" dedi.

Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Doğan Bermek " Cami ile cemevinin yan yana olmasının ne türlü bir sakıncası var hiç bilmiyorum. Projenin doğru olacağını düşünüyorum. Bence toplumlar birbirini tanımalı. Bu olayda toplumun sandığımızdan daha fazla kutuplaşmış olduğunu gördük. “Projeyi devlet yapıyor, Alevileri asimile etmeye çalışıyorlar” eleştirilerine katılmıyorum. Alevilerin asimile edilmesi kolay değil. Devlet Alevileri öldürmüş, kesmiş asimile edememiş. Şehirlerden kovmuş asimile edememiş, böyle mi asimile edecek. Bu kadar kolay asimile olunsaydı daha önceden de asimile edilmiş olurduk" açıklamalarında bulundu.

Yüzleşme Derneği Başkanı Gazeteci Yazar Cafer Solgun A levi meselesinin çözülmesi Türkiye’nin en önemli normalleşme aşamalarından biridir. Cemevi, caminin alternatifi olan bir ibadethane mekânı değildir. Bazı çevrelerin ısrarla yaratmak istedikleri bu algı gerçeği yansıtmamaktadır. Bunları birbirinin karşısına koymak kadar büyük bir yanlış olamaz. Bu projeyi önyargıların giderilmesi adına olumlu iyi niyet adımı olarak görüyorum.

Cemal Uşşak ise Cami-cemevi projesinde Sünnilerin ve Alevilerin yan yana ibadet edip etmeyeceklerini önceden tespit etmek imkansız. Fakat bugün, Batı Trakya’da Cami-Cemevi’nin 700 yıldır yan yana olduğu ortaya çıktı. Bu yapılar içinde Alevi dergâhı da camide bulunabiliyor. Sünniler ibadethane olarak camiyi görür. Fakat bana göre ibadet sadece beş vakit namaz değildir. Mevlevilik de ibadettir. Alevilerin cemevinde yaptığı şey de ibadettir.

T24

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAleviAnkaraAntalyaBiber GazıCumhuriyet Halk PartisiEthem SarısülükFethullah GülenOrta Doğu Teknik ÜniversitesiPolisSavaşolay
Görüş Bildir