Saldırganın Kimliği Belirlendi

 > -

Ankara'da Amerika Büyükelçiliği Önünde Patlama

Ankara'da Amerika Büyükelçiliği Önünde Patlama

Ankara'da Amerika Büyükelçiliği önünde patlama oldu. Bölgeye çok sayıda itfaiye ve ambulans sevk ediliyor.

Haberin Tamamı İçin:

ABD Büyükelçiliği önünde patlama

Ankara'da Amerika Büyükelçiliği önünde patlama oldu. Bölgeye çok sayıda itfaiye ve ambulans sevk ediliyor.

ABD Büyükelçiliği'nde gerçekleşen patlamanın nöbetçi kulübes...

Haberin Tamamı İçin:

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'da 'Korsaid' rumuzlu bir kullanıcı Ankara'daki patlamadan bu kareyi paylaştı...

Ankara'da Amerika Büyükelçiliği Önünde Patlama

Milliyet gazetesi Ankara temsilcisi Fikret Bila'nın olay yerinden CNN Türk'e verdiği bilgiye göre patlama Amerikan Büyükelçiliği'nin 2 no'lu kapısında meydana geldi. 2. bir patlama şüphesiyle polis bölgeyi güvenlik kordonuna aldı. Gelen ilk bilgilere göre polis canlı bomba ihtimali üzerinde duruyor. Etrafta insan cesedi parçaları olduğu kaydediliyor.

Vatan gazetesinden Kıvanç El'in verdiği bilgiye göre ise şimdiye kadar 2 yaralı binadan çıkarıldı.

Onedio

Olay yerinden ilk görüntüler...

Ankara'da ABD Büyükelçiliği Önünde Patlama: 2 Ölü | CNN Türk

Ankara'da ABD Büyükelçiliği önünde patlama oldu. İlk belirlemelere göre 2 kişi öldü 2 kişi de yaralandı.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği önünde meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 2 kişi öldü. 2 kişide ağır yaralandı.

Haberin Tamamı İçin:

Olay yerinden ilk görüntüler...

ABD Büyükelçiliği'ne İntihar Saldırısı: 2 Ölü | Posta

Ankara'nın göbeğindeki ABD Büyükelçiliği'ne intihar saldırısı düzenlendi. İlk belirlemelere göre 2 kişi öldü, 2 kişi de yaralandı.

Ankara'da Paris Caddesi'ndeki ABD Büyükelçiliği'nin 2 No'lu Nizamiye Giriş Kapısı'nda, güvenliğin bulunduğu noktada intihar saldırısı düzenlendi. Yeri sarsacak kadar güçlü olan bu patlamanın bir canlı bomba tarafından gerçekleştiği ifade edildi.

İLK RAKAM: 2 ÖLÜ, 2 AĞIR YARALI

Gelen ilk bilgilere göre, patlamada en az 2 kişi öldü, 2 kişi de yaralandı. Etrafa ceset parçaları saçıldığı ifade edilirken, ölenlerden birinin canlı bomba, diğerininse ABD Büyükelçiği çalışanı bir Türk olduğu belirtiliyor.

Saldırıdan yaralı kurtulanlardan birinin de yakın bir döneme kadar NTV’de çalışan gazeteci Didem Tuncay olduğu ortaya çıktı. Numune Hastanesi’nde tomografisi çekilen ve müşahade altına Tuncay’ın durumunun iyiye gittiği bildirildi. Tuncay’ın vize işlemleri için elçilikte bulunduğu öğrenildi.

X-RAY'DEN GEÇERKEN PATLADI

Kadın olabileceği de öne sürülen saldırganın, x-ray cihazından geçtiği sırada patlamayı gerçekleştirdiği belirtilirken, enkaz altında da elçilik çalışanları olabileceği tahmin ediliyor.

MOBESE KAYIT YAPAMAMIŞ

Patlama esnasında elektriğin kesilmesi nedeniyle etrafı görüntüleyen MOBESE kameralarının kayıt yapamadığı belirtiliyor. Polis kayıtlarını incelemek için çevre apartmanlarıda bölgeye bakan kameraları indirerek incelemeye götürdü.

ELÇİLİK PERSONELİ İÇERİDEKİ SIĞINAKTA

Bu arada, patlamanın ardından tüm büyükelçilik personeli, güvenlik önlemleri çerçevesinde hala bina içinde, büyük ihtimalle de bir sığınakta tutulmaya devam ediliyor.

VALİ VE ABD ELÇİSİ'NDEN AÇIKLAMA

Bu arada, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ve ABD Büyükelçisi Ricciardone de birlikte basına açıklama yaptı. Ricciardone, "Bu saldırı Ankara-Washington ilişkilerine sekte vuramaz. Gerekli önlemler alındı. Türk Emniyeti'ne hızlı müdahale için teşekkür ederiz" dedi.

Vali Yüksel ise, intihar saldırısının içeride gerçekleştiğini belirtti ancak detaya girmedi. Takip edilen bir canlı bomba olup olmadığı sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

İKİNCİ PATLAMA KORKUSU

İkinci patlama olabileceği şüphesiyle bölge karantinaya alındı.

BAŞBAKAN'DAN AÇIKLAMA

Saldırıyla ilgili görüşüne başvurulan Başbakan Erdoğan, konuyla ilgili detaylı bilgisi bulunmadığını, kendisinin de patlamadan yeni haberdar olduğunu belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

Patlama dünyada nasıl yankılandı? | Zaman

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ni hedef alan kanlı saldırı, tüm dünyada medya tarafından flaş haber olarak duyuruldu.

  • Sky News, "ABD Büyükelçiliği dışında intihar saldırısı" derken en az iki kişinin öldüğü belirtildiğini kaydetti. Kanala konuşan bir gazeteci de "her tarafı sarsan büyük bir patlama"dan söz etti.

  • BBC de, "ABD Büyükelçiliği dışında patlama" başlığını kullandığı haberinde intihar saldırısından kuşkulandığını belirtti. Haberde "düzinelerce ambulans ve yangın araçlar, olay yerine hızla yöneldi" denildi.

  • El Cezire, saldırıyı duyururken en az bir kişinin öldüğünü belirtti. "Kapısı zarar gören Büyükelçiliğin yan girişinden dumanlar yükseliyordu" ifadesini kullanan El Cezire, "patlamanın nedeninin ise henüz belli olmadığını" kaydetti.

  • New York Times gazetesi, patlamayı flaş haber olarak verirken manşetinden iki kişinin öldüğünü belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

İçişleri Bakanı Muammer Güler'den İlk Açıklama | AA

İçişleri Bakanı Muammer Güler, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği girişinde meydana gelen saldırıyla ilgili olarak olay yerinde incelemelerde bulunuyor.

Güler, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği girişinde meydana gelen saldırıyla ilgili olarak kısa bir açıklamada bulundu.

'Cumhuriyet savcısı soruşturmayı yapmakta. Ankara Valisi Ankara Emniyet Müdürü olay yerinde gerekli inceleme başlattı. İçerdeki patlama oldukça zarar verdi. Olayla ilgili inceleme sürece ve gerekli bilgi verilecektir. Şimdiden geçmiş olsun. Hayatını kaybeden güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu, yaralanan muhabir ise Didem Tuncay. Canlı bomba muhtemelen Türkiye cumhuriyeti vatandaşı ve erkek.'

Hür Haber / AA

Haberin Tamamı İçin:

İçişleri Bakanı Muammer Güler'den ilk açıklama

İçişleri Bakanı Muammer Güler, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği girişindeki patlamayla ilgili açıklama yaptı.

Ankara'da Amerikan Büyükelçiliği'ne yapılan canlı bombalı saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti. Elçiliğin personel girişinde meydana gelen patlamada Özel Güvenlik görevlisi 1966 doğumlu Mustafa Akarsu hayatını kaybetti.

Olay yerine gelen İçişleri Bakanı Muammer Güler, göreve gelir gelmez ilk ciddi sınavını veriyor. Saldırıyla ilgili kameraların karşısına geçen Muammer Güler, saldırganın erkek ve Türk olduğunu, canlı bombanın kimliğine ilişkin parmak izi çalışması başlattıklarını söyledi.

Güler "Patlama, 1966 doğumlu Mustafa Akarsu isimli güvenlik görevlisi ile canlı bomba olay yerinde yaşamını yitirdi. Yaralı diğer iki kişi de ayakta tedavi edilliyor. Canlı bombanın erkek olduğu belirlendi. Kimliğini araştırıyoruz, ama saldırgan muhtemelen Türk" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

ABD Büyükelçiliği'ne Saldıran Canlı Bomba Zanlısı DHKP-C'li Ecevit Şanlı

İçişleri Bakanı Muammer Güler, 13:14'te ABD Büyükelçiliği'ne düzenlenen saldırıyla ilgili açıklama yaptı.

"Büyükelçiliğin Paris Caddesi'ndeki iki nolu personel girişi nizamiyesinde canlı bomba olduğu tahmin edilen bir şahısta patlama meydana geldiğini" söyleyen Güler, "Canlı bombanın erkek olduğunun belirlendiğini, yasadışı sol bir örgütün militanı olduğuna dair ön bilgileri olduğunu ve parmak izinin incelendiğini" belirtti.

Kendisi dışında bir kişinin ölümüne, bir kişinin de ağır şekilde yaralanmasına yol açan canlı bombanın DHKP-C üyesi Ecevit Şanlı olduğunu öne sürüldü.

Olay ardından açıklama yapan Muammer Güler, Cumhuriyet savcısının bizzat olayın başında olduğunu, bomba ekipleri, olay yeri inceleme ekipleri ve diğer bütün ilgililerin olay yerinde olduğunu söyledi.

Kendisinin de olayın olduğu saat itibarıyla Emniyet Genel Müdürü ile İçişleri Bakanlığı'nda bütün gelişmeleri yakından takip ettiğini belirten Güler, "Ankara Valimiz ve Ankara Emniyet Müdürümüz bizzat olay yerine gelerek buradaki gelişmeleri izlediler. Bir patlayıcı olduğu, içerdeki patlamanın oldukça nizamiyeye hasar verdiği, tabii cesetlerin de fazlaca parçalandığı ilk planda görülüyor" dedi.

Güler, canlı bombanın erkek olduğunun belirlendiğini, yasadışı sol bir örgütün militanı olduğuna dair ön bilgileri olduğunu ve parmak izinin incelendiğini söyledi.

Bakan Güler, patlamada yaralanan Didem Tuncay'ın ise gözüyle ilgili bir problem olduğunu, hayati tehlikesinin bulunmadığını söyledi.

Ecevit Şanlı kim?

ABD Büyükelçiliği'nde düzenlenen saldırıyı DHKP-C üyesi Ecevit Şanlı olduğu öne sürüldü.

Şanlı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü binası ile Harbiye Orduevi'ne 1997 yılında düzenlenen lavlı saldırılara katıldığı gerekçesiyle 1997'de tutuklanmıştı. Dönemin Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, Şanlı'nın DHKP-C'nin Silahlı Propoganda Birliği'nden olduğunu açıklamıştı.

2000 yılında F Tipi cezaevlerine karşı pek çok cezaevinde başlatılan açlık grevleri ve ölüm oruçlarına katılan Şanlı, ölüm oruçları başladığında Ümraniye Cezaevi'ndeydi. 19 Aralık Hayata Dönüş Operasyonu'nun ardından Kandıra F Tipi Cezaevi'ne kondu.

Sürdürdükleri ölüm orucu eylemi sonucu beliren sağlık sorunları nedeniyle kendi başlarına yaşamaları mümkün görülmeyen ve hayati tehlikelerinin bulunduğu belgelenen mahkumların tahliye edilmesi kararı ardından, İnsan Hakları Derneği, tahliye kararı verilen mahkumlar arasında saydığı Şanlı hakkında şunlar yazmıştı:

"Ecevit Şanlı : Kandıra F Tipi Cezaevi-Ümraniye Cezaevi olayları nedeniyle yargılandığı davada ara kararla tahliye edildi. Ancak serbest bırakıldığına dair bir bilgi bizlere ulaşmadı."

T24

Haberin Tamamı İçin:

Saldırganın Kimliği Belirlendi

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği girişindeki patlamayı gerçekleştiren saldırganın DHKP-C üyesi Ecevit Ş. olduğu öğrenildi.

ANKARA

Yasadışı terör örgütü DHKP-C'nin silahlı propaganda üyesi olduğu kaydedilen Ecevit Ş'nin (40), daha önce de İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile Harbiye Orduevi'ne saldırı yapacakları iddiasıyla yakalandığı kaydedildi.

Edinilen bilgiye göre, patlamanın meydana geldiği büyükelçilik girişinde birbirinden camla ayrılmış iki bölme buluyor. Olay anında, x-ray cihazının da bulunduğu ilk bölmede bir, camın arkasındaki bölmede ise iki güvenlik görevlisi bulunuyordu. Saldırgan, üzerinde bulunan bombayı x-ray cihazının önünde patlattı. Patlama sonucu saldırganın yanı sıra aynı bölmede görev yapan güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu hayatını kaybetti. Olay yerinde bulunan Gazeteci Didem Tuncay ise ağır şekilde yaralandı. Bölmenin arkasındaki iki güvenlik görevlisi ise zırhlı cam sayesinde hayatta kaldı.

Olayı soruşturan TMK'nın 10. maddesiyle görevli Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili'nin, ayakta tedavi gerektirecek şekilde yaralanan bu güvenlik görevlilerinin tanıklığına başvurduğu bildirildi.
Saldırganın üzerinde sahte kimlik bulunduğu öğrenildi. Cesetler üzerinde Adli Tıp Kurumu'nda otopsi yapılacağı kaydedildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Açlık greviAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBaşbakanİntiharİstanbulMuammer GülerÖlüm OrucuPolisTerörTwitterolayonediotahliye
Görüş Bildir