Ankara-AB Hattında İpler İyice Gerildi

 > -

Ankara-AB Hattında İpler İyice Gerildi

Başbakan Erdoğan’ın AP’ye verdiği sert tepkilerin ardından AP ve AB komisyonlarındaki toplantılara katılması beklenen Adalet Bakanı Ergin Brüksel’e gitmeme kararı aldı

Gezi Parkı bağlamında gündeme gelen gelişmeler ve yapılan açıklamalar, son dönemde iyileşme ve kıpırdanma belirtileri gösteren Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin gerilmesine neden oluyor. Protesto eylemlerine güvenlik birimlerinin müdahalesini ve Türk hükümetinin tavrını sert şekilde eleştiren bir karara imza atan Avrupa Parlamentosu’na, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Haddinizi bilin”, “AP’yi tanımıyorum” gibi tepkiler vermesiyle iyice gerginleşen ilişkiler temasları da etkilemeye başladı. Bu çerçevede hem AP hem de AB Komisyonu’nda toplantılara katılması öngörülen Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Brüksel’e gitmekten vazgeçti.

Randevular iptal

Türkiye’de üst düzey temaslarda bulunması öngörülen 13 parlamenterden oluşan AP Dışişleri Komisyonu (AFET) heyetine hükümet kanadından verilen randevular iptal edilirken bazı randevu talepleri de geri çevrildi. Bunun üzerine dün bir durum değerlendirmesi yapan AFET yetkilileri Türkiye ziyaretini iptal etti. Belçika’da temaslarda bulunan TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu da AP İnsan Hakları Alt Komisyonu’nda düzenlenecek Türkiye’yle ilgili bir toplantıya katılmama kararı aldı. İptal kararlarında AB’nin Gezi Parkı eylemleri çerçevesinde takındığı tavırdan duyulan rahatsızlığın yanı sıra “Başbakan’la ters düşme” kaygısı da etkili oldu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraAvrupa BirliğiBaşbakanBelçikaGezi ParkıRecep Tayyip ErdoğanTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir