Anıtkabir'e Yapılan Çocuk Parkına Tepki

 > 
4.5bPAYLAŞIM

Atatürk'ün mezarının bulunduğu Anıtkabir'e bir çocuk parkı yapılması büyük tepki çekti. Sosyal medyada bir çok kullanıcı yapılanı 'Atatürk'e saygısızlık' olarak değerlendirdi. Ankara Mimarlar Odası'ndan parkın kaldırılması için gerekli başvuruları yaptıkları ve suç duyurusunda bulundukları açıklaması geldi. Ayrıca #AnıtkabirdeParkİstemiyoruz etiketi Twitter'da bir numaralı TT oldu...

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre, Atatürk'ün ebedi istiratgahının bulunduğu Anıtkabir'de mozolenin yanına çocuk parkı yapıldı.

Anıtkabir Komutanlığı parkın yapımını üstlenen firmaya teşekkür ederken diğer yandan Anıtkabir'e çocukların eğlenmesi için bir park yapılması tepkilere neden oldu. Karara sert tepki gösteren yerlerden bir de Ankara Mimarlar Odası Şubesi oldu. Parkın kaldırılması için gerekli yerlere başvurularını yaptıklarını söyleyen Şube Başkanı Tezcan Karakuş, Anıtkabir'e çocuk parkı yapılmasını saygısızlık olarak değerlendirerek suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Şube Başkanı Tezcan Karakuş şu açıklamalarda bulundu;

"Zamandan ve mekandan bağımsız oyun aletleri koymak saygısızlıktır"

”Anıtkabir, anı mekanıdır, saygı mekanıdır. Tasarım sürecinde, aslanlı yolda yere döşenen taşlarla, kafanızı yerden bile kaldıramayacağınız bir tasarım kurgulanmıştır. Bu ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuk sevgisini biliyoruz. Ancak zamandan ve mekandan bağımsız çocuk oyun aletleri koymak saygısızlıktır. Biz çocuklarımıza davranışlarını zaman ve mekana bağlı olarak geliştirmelerini söylüyoruz. Saygı zamanı ve saygı mekanında çocuklar saygı durmak için orada olmalılar... Anıtkabir plastik kaydırak alanı değildir. Bu ucubenin hemen kaldırılması için Büyükşehir Belediyesine, Koruma Kuruluna, Anıtkabir komutanlığına başvuru yaptık. Ayrıca bu mekansal saygısızlığı yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunduk."

#AnıtkabirdeParkİstemiyoruz etiketi Twitter'da TT oldu...

Sizce Anıtkabir'e çocuk parkı yapılması doğru mu?

Evet
Hayır
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir