Angelina Jolie Uzmanları İkiye Böldü

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Angelina Jolie Uzmanları İkiye Böldü

Annesi 56 yaşında kansere yenik düşünce ağır bir depresyon geçiren ünlü aktris Angelina Jolie, yüzde 87 meme, yüzde 50 yumurtalık kanser riskinine karşı iki memesini aldırdı.

Angelina Jolie'nin Mastektomi operasyonu tartışma yarattı. Kanser riskine karşı organ feda edilir mi?

MEMELERİNİ ALDIRDI SIRA YUMURTALIKLARINDA

Doktorların yüzde 87 ihtimalle göğüs kanserine yakalanacağı konusundaki uyarısının ardından önlem amacıyla 2 göğsünü birden aldıran ABD'li aktrist Angelina Jolie'nin şimdi de yumurtalıklarını aldırmaya hazırlandığı öne sürüldü. Amerikan People dergisi, şu an 37 yaşında olan Jolie'nin 40 yaşına girmeden önce yumurtalıklarını da aldırmayı planladığını yazdı. Jolie, New York Times gazetesinde yayınlanan makalesinde, göğüs ve yumurtalık kanserine neden olan BRCA1 geni taşıması nedeniyle kansere yakalanma riskinin normalden çok daha yüksek olduğunu, göğüslerini aldırarak bu riski yüzde 5'e kadar düşürdüğünü belirtmişti. Jolie'nin annesi Marcheline Bertrand, 2007 yılında yumurtalık kanserinden yaşamını yitirmişti. 6 çocuk annesi Angelina Jolie'nin 'Mastektomi' operasyonuyla iki memesini birden boşalttırması, 'olası riske karşı organ feda edilir mi' tartışması yarattı.

"BAZI MESLEKTAŞLAR TIBBİ SUÇ İŞLİYOR"

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Meme Bilim Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ertuğrul GAZİOĞLU

KANSERİN genetik olduğu testlerle ispatlanmışsa hastanın memesi boşaltılabilir. Bu çok görülen bir durum değil. Bazı meslektaşlarımız hiç gerekmeyen hastaların memelerini gereksiz yere aldılar. Memenin boşaltılmasını gerektirecek durum, BRCA1 ve BRCA2 dediğimiz testle belirlenir. Ancak bu test için de hastanın ailesinde meme kanserinin görünmüş olması gerekir. O zaman biz bu testi yapıyoruz. Test pozitif çıkarsa hastaya, memenin boşaltılması lazım' diyoruz. Genetik özellik olmaması halinde, küçük bir operasyonla meme kozmetiğini hiç bozmayacak şekilde biz onu hallediyoruz. Ama bazı meslektaşlarımız, 'Gelin riske girmeyin, memenizi boşaltalım yerine silikon koyalım, hem risk azalır hem de memeniz eskisinden daha güzel olur' diyerek aslında tıbbi suç işliyorlar.

"RİSK YÜKSEK DEĞİLSE MEME ALINMAMALI"

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuran Şenel BEŞE

GENETİK testle mutasyon teşhis edilmişse, yüzde 80-85 oranında meme kanseri gelişme risk var demektir. Bunun önüne geçmek için bir takım yöntemler önerilir. Birincisi her iki meme dokusunun alınması. İkincisi, koruyucu olarak hormonal ajanların kullanılmasıdır ama bunun ne kadar süreyle ne kadar kullanılması gerektiğine dair yeterli veri yok ve yan etkilere yol açabilir. Diğeri ise hiçbir şey yapılmayıp çok yakın takip edilmesidir. Bunda kanserin oluşumu engellenemez ama erken safhada ele geçirilir. ABD'de risk hesaplaması yapan klinikler var. Türkiye'de böyle bir yapılanmaya gidiliyor. Genetik saptamada risk yüksek değilse memenin alınması gerekmez."

"KARARI HASTA VERİR"

Op. Dr. Tuğba Matlım ÖZEL

Kanser, bazı ailelerde genetik. Genetik risk faktörü yüksekse, her iki meme tamamen alınabilir. Ancak gerekli testler yapılıp ailede de başka meme kanseri vakasına rastlanmışsa, gerekli sorgulama tamamlandıktan sonra bir karara varılabilir. Doktor, risk durumunu belirleyip hastaya anlatır, memenin alınması veya yakın takibe alınması durumuna hasta verir.

"KANSER RİSKİNİ AZALTAN BİR ÖNLEM"

Genel Cerrahi uzmanı Prof. Dr. Erhun EYÜBOĞLU

Kansere ailevi yatkınlığı olan hastaları yakından takip ediyoruz. Hastanın gelecekte meme kanseri olma oranı yüzde 80'in üzerindeyse, ki bu çok yüksek bir oran, meme cildini koruyarak memeyi boşaltıyoruz ve içine silikon benzeri bir madde koyarak önlem alıyoruz. Son zamanlarda memenin tümünün çıkartılması yerine memedeki tümörle birlikte bir miktar sağlam dokunun çıkarılması yeterli oluyor. Hastalara ışın dediğimiz radyoterapi ve kemoterapi uyguluyoruz. Risk grupları farklı farklıdır. Bu ameliyat, uygun hastaya gerektiği taktirde yapılır.

"BU AMERİKA'DA YAYGINLAŞTIRILAN KORKU"

Türkiye Meme Hastalıkları Dernekleri Federesyonu Genel Sekreteri Doç. Dr. Can Atalay

KANSER erken evredeyse memeyi koruyabilirsiniz tabi arkasından radyoterapi yapmak kaydıyla. Jolie'nin durumu farklı. Genetik risk fazlaysa ABD'de her iki memenin alınıp yerine protez yerleştirilmesi yöntemi biraz yaygınlaşıyor. Türkiye'de böyle bir korku yok ama ABD, bu yola teşvik ediliyor. Ailede en az iki kişi yani teyze anne, kız çocukları, kız kardeşlerin geninde mutasyon var ise hastaya teklif edilen sadece bir yöntemdir. Riskten korunmanın başka yolları da var ve hekim hastanın tercihine bırakır.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAngelina JolieBilimKanser
Görüş Bildir