Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yeni Anayasaya 1 Hafta Daha

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Partilere 5 Nisan Akşamına Kadar Süre

TBMM Başkanı Çiçek'in Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleriyle yaptığı toplantıda, partilerin önerilerini 5 Nisana kadar iletmesi benimsendi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi milletvekilleriyle bir araya gelerek, süreci değerlendirdi.

Toplantının ardından AA muhabirine açıklamada bulunan Çiçek, şunları kaydetti:
''Bu akşam Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleriyle birlikte yürütmekte olduğumuz yeni anayasa çalışmaları tüm yönleriyle değerlendirilmiştir. Zamanın bu süreç açısından önemi ve kamuoyu beklentisi üzerinde durulmuştur. Ayrıca 5 Nisan 2013 tarihi akşamına kadar anayasanın geri kalan maddeleriyle ilgili partilerin görüşlerinin Meclis Başkanlığı'na verilmesinde mutabık kalınmıştır.
Artık böylece yeni anayasa konusunda öneriler tüm partiler açısından bütünüyle ortaya konmuş olacaktır. Komisyon yarından itibaren yoğun bir şekilde maddeler üzerindeki görüşmelerini ve mutabakat arayışlarını sürdürecektir.''

Anayasa Komisyonu üyeleriyle akşam yemeği

TBMM Başkanı Çiçek, Anayasa Komisyonu üyeleriyle akşam yemeğinde bir araya geldi. Yaklaşık 3 saat süren toplantıda, anayasa yapım sürecinde komisyonun geldiği aşama değerlendirildi.

Toplantıya, üye olmamasına rağmen BDP'yi temsilen, Grup Başkanvekili İdris Baluken katıldı.

Alınan bilgiye göre, toplantıda, çalışmaların daha hızlı ve verimli bir şekilde devam etmesi kararlaştırıldı.

Bütün partilerin, anayasanın görüşülmeyen diğer maddelerine ilişkin önerilerini, 5 Nisan Cuma gününe kadar iletmesi benimsendi.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, partilerin taslaklarını sunmasından sonra tekrar bir değerlendirme yapacak.

AK Parti, CHP, MHP ve BDP de kendi gruplarıyla görüşerek, sürecin daha hızlı ve verimli nasıl hızlandırılabileceği konusunda öneriler alacak.

Daha sonra TBMM Uzlaşma Komisyonu, 8 Nisan Pazartesi günü Çiçek'in başkanlığında yeniden toplanacak. Komisyon, bu önerileri masaya yatıracak.

TBMM- Sefa Salantur

Haberin Tamamı İçin:

Anayasa Uzlaşma Komisyonu, Yola Devam Kararı Aldı

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile yemekte bir araya gelen Anayasa Uzlaşma Komisyonu şimdilik yola devam kararı aldı

TBMM Başkanı Cemil Çiçek 'in isteği üzerine akşam saatlerinde, Meclis'te bulunan Bahçe Lokantası'nda bir araya gelen Anayasa Uzlaşma Komisyonu yola devam kararı aldı. Komisyon'da bulunan parti temsilcilerinin biraraya geldiği 3 saatlik yemekte, 3 farklı karara varıldı.

Komisyon 5 Nisan'a kadar anayasanın başlangıç bölümü de dahil olmak üzere kalan bütün bölümlerin önerisini hazırlayacak. Her siyasi parti, komisyonun daha hızlı ve tempolu çalışması için genel merkezlerinden öneriler hazırlayacak. Komisyon son olarak 8 Nisan pazartesi günü kahvalatılda bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapacak.

TBMM Başkanı Çiçek ise konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, ''5 Nisan akşamına kadar anayasanın geri kalan maddeleriyle ilgili partilerin görüşlerinin Meclis Başkanlığı'na verilmesinde mutabık kalınmıştır'' dedi.

Çiçek açıklamasının devamında şunları söyledi: ''5 Nisan akşamına kadar anayasanın geri kalan maddeleriyle ilgili partilerin görüşlerinin Meclis Başkanlığı'na verilmesinde mutabık kalınmıştır. Böylece yeni anayasa konusunda öneriler, tüm partiler açısından bütünüyle ortaya konmuş olacaktır'' dedi.

Çiçek, ''Komisyon yarından itibaren yoğun bir şekilde maddeler üzerindeki görüşmelerini ve mutabakat arayışlarını sürdürecektir'' diye konuştu.

T24

Haberin Tamamı İçin:

Yeni Anayasaya 1 Hafta Daha!

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiCemil ÇiçekCumhuriyet Halk PartisiMilliyetçi Hareket PartisiTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir