Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Malazgirt Göndermesi: AYM'nin 'Hak İhlali' Kararına 1071 Akademisyenden Karşı Bildiri

 > 
19PAYLAŞIM

Anayasa Mahkemesi'nin "barış bildirisi" metnine imza atan akademisyenler hakkında verdiği "hak ihlali" kararı ardından 1071 akademisyen, "Anayasa Mahkemesi terörü meşrulaştıramaz"  başlıklı bir karşı bildiri yayımladı ve imza sayısı ile Malazgirt göndermesi yapıldı. Öte yandan karşı bildiride imzası bulunan Dr. Mehmet Şerif Eskin, bildiriden haberi olmadığını, isminin onayı olmadan kullanıldığını açıkladı. Prof. Dr. Ercan Eyüboğlu da sosyal medya hesabı üzerinden bildiriyi imzalamadığını duyurdu. 

Detaylara bakalım... 

Dün geç saatlerde kamuoyu ile paylaşılan bildiride "AYM'nin skandal bir karara imza attığı" ifade edildi.

Anadolu Ajansı'nın aktardığı bilgiye göre bildirinin tam metni şöyle:

"Terörle mücadele ettiği için devleti suçlayan açıklamalar yapmak dünyanın hiçbir ülkesinde ifade özgürlüğü olarak değerlendirilmez. Bu kararın, terör örgütlerine karşı etkin operasyonların gerçekleştirildiği bir dönemde alınması ise ayrıca dikkat çekicidir. Bildiride imzası bulunan biz 1071 akademisyen, terörle mücadeleyi sekteye uğratmayı ve ülkemizi karalamayı amaçlayan her türlü kurum, organizasyon ve inisiyatifin karşısında olduğumuzu ve olmaya devam edeceğimizi beyan ediyoruz.

Türk milleti adına karar vermekle yetkili kılınan Anayasa Mahkemesinin kararlarının adalete ve kamu vicdanına aykırı olmaması gerektiğine inanıyor, bu yanlış kararda imzası bulunanları kınıyoruz."

TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi ve CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, bildiride imzası olan rektörlerin "Anayasa ihlal suçunu işlediğini" ifade etti.

FSM Vakıf Üniversitesi’nden akademisyen Dr. Mehmet Şerif Eskin ise imza verenler arasında adı olduğunu ancak böyle bir bildiriden haberi olmadığını açıkladı.

Medyascope'tan Burak Tatari aktardı: Eskin'in ardından Ercan Eyüboğlu da haberi olmadan imzasının kullanıldığını duyurdu.

Dört akademisyenin adının iki defa yazıldığı da aktarılan bilgiler arasında.

bianet Dr. Eray Güçlüer, Dr. Fatih Bayram, Prof. Dr. Hasan Koçoğlu ve Doç. Dr. Mustafa Yılmaz'ın adının iki defa yazıldığı bilgisini paylaştı.

AYM, akademisyenlerin "silahlı terör örgütü propagandası yapmak" suçundan cezalandırılması nedeniyle ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğine hükmetmişti.

AYM'den 'Barış Bildirisi'ne İmza Atan Akademisyenler Hakkında Karar: 'Hak İhlali' - onedio.com
AYM'den 'Barış Bildirisi'ne İmza Atan Akademisyenler Hakkında Karar: 'Hak İhlali' - onedio.com

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, ihlalin ortadan kaldırılması ve yeniden yargılama yapılması için karar örneğinin yerel mahkemelere gönderilmesine, başvuruculara 9 bin lira tazminat ödenmesine karar vermişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir