Anayasa Mahkemesi'nden Tarihi Karar

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Anayasa Mahkemesi'nden Flaş Karar

Anayasa Mahkemesi'nden Flaş Karar

Anayasa Mahkemesi, uzun tutukluluk ve uzun yargılamayla ilgili baktığı 6 bir...

Haberin Tamamı İçin:

Anayasa Mahkemesi'nden Flaş Karar

Anayasa Mahkemesi, uzun tutukluluk ve uzun yargılamayla ilgili baktığı 6 bireysel başvurudan 4'ü hakkında "ihlal" kararı verdi

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç: "Geçen hafta aldığımız ilke kararı gereği, uzun tutukluluk ve yargılamalarda davanın bitmesi gerekmeyecek. AİHM'deki kriterleri aynen kabul ettik"**

Anayasa Mahkemesi, uzun tutukluluk ve uzun yargılamayla ilgili baktığı 6 bireysel başvurudan 4'ü hakkında ihlal kararı verdi.

Yüksek Mahkeme, uzun tutukluluk ve yargılamalarla ilgili yapılan bireysel başvurulardan prosedürü tamamlanan 6 dosyayı bugün görüşerek karara bağladı. Heyet, uzun tutukluluk ve yargılama nedeniyle haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle başvuruda bulunan 4 kişiyi haklı bularak, ihlal kararı verdi.

Haberin Tamamı İçin:

Anayasa Mahkemesi'nden 'Uzun Tutukluluk' Kararı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Anayasa Mahkemesi'nden Tarihi Karar

Alınan bilgiye göre Yüksek Mahkeme, dün gerçekleştirdiği toplantıda uzun tutukluluk ve uzun yargılamayla ilgili yapılan 6 bireysel başvuruyu görüştü. Anayasa Mahkemesi, 6 bireysel başvuru dosyasından "haklarının ihlal edildiği" tespit edilen 4 kişiyi haklı bularak, ihlal kararı verdi. İhlal kararlarının adli suçlarla ilgili dosyalara ait olduğu öğrenildi. Böylece AİHM kriterleri doğrultusunda belirlenen ilke kararlarıyla uzun tutukluluk ve uzun yargılamalara bireysel başvuru yolu açan Anayasa Mahkemesi, başvuru için "davanın kesinleşmesi" şartını da ortadan kaldırdı.

Öte yandan, AİHM'in konuyla ilgili kriterleri, Yüksek Mahkeme'nin devam eden davalara da müdahil olmasına imkan tanıyor. Yüksek Mahkeme, ihlal tespiti yaptığı davanın görüldüğü mahkemeye yazı yazarak ihlalin giderilmesini isteyecek. Yerel mahkemeler, ihlal kararı verilen dosyalarla hakkında yeniden değerlendirme yapacak. Böylece Yüksek Mahkeme'nin devam eden davalarda "ihlal" tespit etmesi durumunda tutuklu yargılanan sanıklara tahliyenin önü açılacak.

Yüksek Mahkeme'nin uzun tutukluluk sebebiyle durumunda "ihlal" tespit ettiği sanık, yargılanması tamamlanmışsa bile başvuruda bulunabilecek. Bu durumda sanığın mağduriyeti tazminat ödenerek giderilecek.

OSMAN ÖZGAN / İHA

Haberin Tamamı İçin:

Tutukluluk İhlaline AYM Kriteri

Anayasa Mahkemesi (AYM) devrim gibi bir karara imza attı ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kriterleri ışığında uzun tutukluluk ve uzun yargılamalara bireysel başvuru yolunu açtı. AYM dün ilk kez 3’ü tutuklu 1’i hükümlü 4 adli suçlunun bireysel başvurusunu kabul etti ve 4 ayrı ihlal kararı verdi.

KILIÇ: AİHM KRİTERİ

AYM Başkanı Haşim Kılıç Hürriyet’e, uzun yargılama ve uzun tutukluluk konusunda AİHM kriterleri ışığında bireysel başvuruların kabul edilmesi konusunda geçen hafta ilke kararı aldıklarını açıkladı. Kılıç, “İlke kararımız gereği uzun tutukluluk ve yargılamalarla ilgili bireysel başvuruda bulunabilmek için davanın kesinleşmesi şartı aranmayacak. AİHM kriterlerini aynen kabul ettik. Uzun tutukluluk ve yargılama konusundaki bireysel başvurularda mahkememiz AİHM’nin kararlarıyla uyumlu hareket edecek” diye konuştu.

4 İHLAL KARARI

AYM, dün uzun tutukluluk ve uzun yargılama konulu 6 bireysel başvuru dosyasından 4’ü hakkında ihlal kararı verdi. 2’si hükmen tutuklu (hüküm almış hükmü Yargıtay’da onanmamış), 1’i tutuklu toplam 3 tutuklu ve 1 uzun yargılama mağduru hükümlünün adil yargılama haklarının ihlal edildiği sonucuna varıldı. AYM talepte bulunulmadığı için bu 4 dosyada tazminata hükmetmedi.

SÜRE AŞILAMAZ

AYM, uzun tutukluluğa ve yargılamaya itiraz eden adli suçlular yönünden ihlal kararı verirken, 5 yılı aşkın süredir tutuklu olduklarına, avukatlarının tahliye taleplerinin, “Birden çok suçlama var” diye mahkemece reddedildiğine dikkat çekti. AYM, “Suçlama sayısının birden fazla olması CMK’da ağır ceza mahkemesinde tutuklu yargılamada öngörülen maksimum sürenin (5 yıl) aşılması sonucunu doğurmaz” diye ihlal kararı verdi.

KARAR BAĞLAYICI AYM, mevzuat gereği tahliye kararı vermiyor ancak ihlal kararları bağlayıcı. Haklarında uzun tutuklama süresi yönünden ihlal kararı verilen bu 3 sanığa AYM kararı gereği mahkemelerce tahliye verilecek.

BALYOZ’A YOK

Anayasa Mahkemesi Balyoz davasından 18 yıl hapis cezası alan Korgeneral Korcan Pulatsü’nün ihlal başvurusunu ise reddetti. AYM, CMK’ya göre özel yetkili mahkemelerde görülen terör suçlarında tutuklama süresinin 10 yıla kadar uzayabildiğini, Balyoz davasında tutuklu yargılamanın ikinci yılında kararın verildiğine dikkat çekti.

İŞTE O KRİTERLER

1-AİHM KRİTER ALINACAK Uzun tutuklulukta AİHM’in kararlarına iç hukuktaki düzenleme ve uygulamalara göre öncelik verilmesi kabul edildi. Uzun tutukluluk ve uzun yargılamada AİHM kriterleri ve içtihatları esas alınacak. Türkiye’de ağır ceza mahkemelerindeki on yıla uzayan tutukluluklara AİHM ihlal kararları vermişti.

2-KESİN HÜKÜM BEKLENMEYECEK AİHM kararları doğrultusunda uzun tutukluluğun bireysel başvuruya konu olabilmesi için, yerel mahkemenin davanın geneline ilişkin kararının kesinleşmesi yani Yargıtay’dan geçmesi gerekmeyecek.

3-TUTUKLULUĞA KADEMELİ DEĞERLENDİRME Uzun tutukluluk iddiası incelenirken dosyanın durumuna göre kademeli olarak değerlendirme yapılacak. Ceza Muhakemesi Kanunu’nda “Ağır ceza mahkemesinin görevine giren işlerde, tutukluluk süresi en çok iki yıldır. Bu süre, zorunlu hallerde, gerekçesi gösterilerek uzatılabilir; uzatma süresi toplam üç yılı geçemez” hükmü var. AYM, kademeli uygulama yaparken, “Bir kişi iki yılın üzerinde tutuklu ise sonraki birinci yılda tutuklu kalabilmesi için somut ve doyurucu nedenlerin olması gerekir. Sonraki izleyen her bir yıl için kademeli olarak daha somut nedenlerin tutuklama gerekçesi yapılması gerekir” kriteri belirledi. AYM, 2 yıl tutukluluktan sonraki her bir yılın bir önceki yıla göre kademeli olarak daha somut nedenleri olup olmadığını kriter alarak, hak ihlali olup olmadığına karar verecek.

Bireysel başvuru hakkı

AYM’ye bireysel başvuru, 23 Eylül 2012’de başladı. Artık AYM, uzun tutukluluk ve uzun yargılamalarda AİHM içtihatları ışığında ihlal tespiti yaparsa, mahkemelerce bu kararlar uygulanarak, tahliye kararları verilecek.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Balyoz DavasıTerörYargıtaytahliye
Görüş Bildir