Anayasa Mahkemesi'nden 10 Yıl Tutukluluğa İptal

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Anayasa Mahkemesi'nden 10 Yıl Tutukluluğa İptal

Anayasa Mahkemesi'nden 10 Yıl Tutukluluğa İptal

Anayasa Mahkemesi, Özel Yetkili Mahkemeleri kapatarak Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yetkili mahkemeler kuran 3. Yargı Paketi’ne taşınan CMK’nın terör suçlarından 10 yıla uzayan sürelerini “ölçüsüz” bularak iptal etti. Hükümete yeni düzenleme yapması için 1 yıl süre verildi. Hükümet iptal kararının Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonra 1 yıl içinde CMK’da yeni düzenleme yapacak.

Haberin Tamamı İçin:

Yüksek Yargıdan Tutukluluk Süreleri İle İlgili Önemli Karar

Anayasa Mahkemesi, 3. yargı paketinde yer alan terör suçlarına 10 yıllık tutukluluk süresi öngören maddeyi iptal etti.

Anayasa Mahkemesi, kamuoyunda 3. yargı paketi olarak bilinen Kanunun, "devletin güvenliğine, Anayasal düzene, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı ve casusluk" suçlarında CMK'da öngörülen tutuklama süresinin iki kat uygulanacağına ilişkin hükmünü iptal etti.

Anayasa Mahkemesinin, kamuoyunda 3. yargı paketi olarak bilinen 6352 sayılı Kanunun, "Devletin güvenliğine, Anayasal düzene, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı ve casusluk" suçlarında Ceza Muhakemesi Kanununda (CMK) öngörülen tutuklama süresinin iki kat uygulanacağına ilişkin hükmün iptaline ilişkin kararı, 1 yıl sonra yürürlüğe girecek.

Yüksek Mahkeme, CHP'nin açtığı davada, TCK'daki, "Devletin Güvenliğine Karşı Suçlar", "Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar", "Milli Savunmaya Karşı Suçlar" ve "Devlet Sırlarına Karşı Suçlar ve Casusluk" suçlarında, CMK'da öngörülen 5 yıllık tutuklama süresinin 2 kat artırılmasını düzenleyen kanun hükmünü iptal etti.

İptal hükmü, kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasından başlayarak bir yıl sonra yürürlüğe girecek.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiTerör
Görüş Bildir