Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Anayasa Değişiklik Teklifi Önümüzdeki Hafta Meclis'te

 > 
50PAYLAŞIM

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partileri arasında yürütülen yeni Anayasa görüşmeleri konusunda bir araya geldi ve ortak basın toplantısı düzenledi. Bahçeli görüşmenin olumlu geçtiğini söylerken, Başbakan Yıldırım da önümüzdeki hafta teklifi Meclis'e sunmuş olacaklarını açıkladı. Yıldırım, en önemli değişikliğin "Eğer seçilirse, Cumhurbaşkanı'nın partisi ile ilişiğinin devam etmesi" olacağını söyledi. Yaz başında referanduma gidilmesi bekleniyor. Öte yandan anayasa değişiklik teklifinin AK Parti grubunda imzaya açıldığı öğrenildi.

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, anayasa değişikliği konusunu görüşmek üzere saat 14:00'te Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi.

İki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

'Ülkenin gündeminin artık sistem tartışmasıyla zaman kaybetmesini istemiyoruz'

Devlet Bahçeli, "Görüşme olumlu geçmiştir. Çok kısa bir süre içerisinde Meclis'e bir metin sunulmuş olacaktır" dedi.

Başbakan Yıldırım ise şöyle konuştu:

"Bu konuda MHP ile birlikte yürüttüğümüz çalışmalar belirli bir olgunluğa erişmiştir. Son gözden geçirilmeler de yapılacak, önümüzdeki hafta AKP olarak anayasa değişiklik teklifimizi Meclis’e sunmuş olacağız. Ondan sonraki iş Meclis'imizin iradesidir. Meclis’te 330’u aşan bir kabulle geçmesi gerekiyor ki ondan sonra bir referandum süreci başlasın. Referandum süreci de milletin vereceği karardır. Ülkemiz, milletimiz için inşallah hayırlı bir karar olacaktır diye düşünüyoruz. 

Biz niyet hayır, akıbet hayır anlayışıyla hareket ettik. Ülkenin gündeminin artık sistem tartışmasıyla zaman kaybetmesini istemiyoruz. Yapılmak istenen değişiklik bellidir, 2007 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin çıkmaza girmesiyle beraber Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından doğrudan seçilmesi Anayasa’ya girmiş ve ondan sonraki seçimlerde de sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin halk tarafından doğrudan seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olmuştur. Bu mevcut durumun ve mevcut anayasa ile bir ölçüde uyumlu hale gelmesi, icra ve yasamanın yetkilerinin, sınırlarının çok daha net şekilde belirlenmesi, parlamentonun güçlenmesi, icranın da istikrarı ve güveni sağlayacak şekilde tesisi için bu şekilde bir değişiklik elbette ki geleceğimiz için, siyasi istikrar için çok yerinde bir karar olacaktır. Milletimize inşallah hayırlı uğurlu olur diyorum."

Yıldırım, ardından gazetecilerin sorularına yanıt verdi:

'Cumhurbaşkanının partisiyle ilişiği devam edecek'

  • Cumhurbaşkanının partisiyle ilişkisi üyelikle mi sınırlı olacak yoksa genel başkanlık düzeyinde de olabilecek mi?

"Bu değişiklikte cumhurbaşkanının eğer seçilirse partisiyle ilişiği devam edecek. Yapılan en önemli değişiklik budur. Mevcut anayasada partisiyle ilişiğili kesiliyor hükmü var. Bunun yerine partisiyle ilişiği devam edecek."

'MHP'nin imzası olmayacak, MHP ile üzerinde mutabık kalınan bir teklif olacak'

  • Teklifte MHP’nin imzası olacak mı?

"Hayır, AKP kendi anayasa değişikliği olarak bu teklifini sunacak. Sunacağımız bu teklif MHP’nin de üzerinde mutabık kaldığı veya müzakere edip uzlaştığımız metin olacak. Dolayısıyla Meclis görüşmelerinde de ona göre işlem görecek.

'Her şey yolunda giderse yaz başında referandum olabilir'

  • Ön gördüğünüz referandum takvimi nedir?

"Meclis görüşmeleri tamamlandıktan sonra yasa çok açık, 60 gün içerisinde referandum ön görülüyor. Dolayısıyla Meclis çalışmalarının tamamlanmasından sonra, Meclis kabulünden sonra, tabiatıyla 60 günlük süre daha buna ilave edebilirsiniz. Her şey yolunda giderse yazın başında inşallah böyle bir durum olabilir. Seçim diye bir şey söz konusu değil. Gündemde seçim yok."

Anayasa değişiklik teklifi AK Parti grubunda imzaya açıldı

Yıldırım ve Bahçeli'nin açıklamasından yaklaşık bir saat sonra anayasa değişiklik teklifinin AK Parti grubunda imzaya açıldığı öğrenildi.

Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir