Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Anayasa'da Umutlar Tükeniyor

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Anayasa'da Umutlar Tükeniyor

Anayasa'da Umutlar Tükeniyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili "Süre doldu" uyarısı üzerine, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun geleceğiyle ilgili tartışmalar başladı

Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyelerinin bir araya geldiği akşam yemeğinde, çalışmaların sürmesi için yöntem arandı. Ancak önümüzdeki pazartesi komisyon çalışmalarının devam edip etmemesi yönünde karar vermek için bir araya gelme kararı çıktı.

Çiçek’in önceki akşam komisyon üyeleriyle bir araya geldiği yemekte, çalışmaların sürdürülmesi için yöntem arandı. AK Parti, BDP ve CHP’li üyeler çalışmaların devam etmesi gerektiğini belirterek, yeni bir liderler turu talep etti. Çiçek ise bu teklife soğuk bakarak “Liderlerle son görüşmemde ‘Uzlaşılan madde sayısı 30’ dedim, şimdi o bile 27’ye düştü. 90 günde ancak 4 maddede uzlaşma sağlanabildi. Ben liderlere gidip ne diyeceğim?” diye yanıtladı.

TEKLIFLERI SUNUN

Toplantıda partilerin “Başlangıç ve Diğer Hükümler” bölümüne ilişkin tekliflerini cuma gününe kadar Meclis Başkanlığı’na teslim edilmesi kararlaştırılırken bu şekilde bir uzlaşma olmasa bile komisyondan tüm partilerin tekliflerinin yer aldığı genel bir taslak çıkabileceği ve bu şekilde Nisan sonuna kadar bir çalışma takviminin oluşabileceği konuşuldu. Ancak partilerin tekliflerini sunup sunmayacağı bilinmiyor. Bu durumda haftaya pazartesi günü komisyon Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplanarak, çalışmaların kaderini belirleyecek.

Komisyonun Ak Partili üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, partilerin tekliflerini sunmaması durumunda çalımaları haftaya pazartesi noktalayabileceklerini belirtti. Şentop, bu konuda CHP’nin tavrından emin olmadığını belirtirken, “Sorun daha çok CHP’nin içinde. Bunu erteleyerek aşmaya çalışıyorlar. Cuma günü önerilerini vermezlerse komisyon devam etmez, pazartesi bitebilir. Uzlaşma komisyonu bir amaç değil araç. Amaç yeni anayasa yapmak. Bu araç bizi yeni anayasaya götürmüyorsa, ondan inmek yeni bir araca binmek lazım” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanCemil ÇiçekCumhuriyet Halk PartisiRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir