Sözün Bittiği Yer: Anaokulu Servisinde 'Unutulan' 3 Yaşındaki Alperen Havasızlıktan Can Verdi

 > 
64bPAYLAŞIM

İzmir’in Çiğli ilçesinde kreşe giden 3 yaşındaki Alperen Sakin, uyuduğu okul servisinde unutulunca havasızlıktan yaşamını yitirdi. Okul yöneticilerinin polise verdikleri ilk ifadede gerçeği sakladıkları ortaya çıktı. Öğretmenlerden birinin daha sonra ifadesini değiştirmesi üzere çocuğun 9 saat boyunca servis aracında havasız kaldığı anlaşıldı. Olayla ilgili gözaltına alınan servis şoförü ve rehber personel emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.  Servis şoförü tutuklanarak cezaevine gönderildi. Servis görevlisi ise savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.  Alperen'in öldüğü servis ise korsan çıktı...

Korkunç olay ve ihmaller zinciri Türkiye'nin gündeminde... 

Olay, dün sabah saatlerinde Köyiçi Mahallesi'nde meydana geldi. Serkan ve Buket Sakin çifti, 3 yaşındaki oğulları Alperen'i kreşe götürmek üzere okul servisine bindirdi. Servis şoförü 47 yaşındaki T.İ. ile rehber personel 18 yaşındaki D.K., Özel Sevgi Yumağı Anaokulu'na geldiklerinde öğrencileri indirmeye başladı. Rehber personel D.K., bu sırada ağlayan bir öğrenciyi alarak okula girdi. Serviste uyuyan Alperen'i fark etmeyen şoför, aracı otoparka çekti.

Alperen'in yokluğunu çok sonra fark eden öğretmenler, okulu ve bahçesini aramaya başladı. Öğretmenlerin çabası yetersiz kalınca okulun güvenlik kameraları incelendi. Görüntüleri izleyen okul yönetimi Alperen'in okula hiç girmediğini gördü. Bunun üzerine okul servisine bakan görevliler, minik Alperen'i sabah oturduğu koltukta hareketsiz halde bulunca, Karşıyaka'da özel bir hastaneye kaldırıldı. Ancak minik Alperen'in havasızlıktan öldüğü anlaşıldı. Alperen Sakin'in cansız bedeni, savcının incelmesinin ardından otopsi yapılmak üzere İzmir Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı.

Adliyeye sevk edilen şoför tutuklandı, servis çalışanı ise serbest bırakıldı.

Otopsisi yapılan minik Alperen daha sonra Doğançay Mezarlığı'nda toprağa verildi. Olaydan sonra geniş çaplı soruşturma başlatan polis, olayla ilgili servis şoförü T.İ. ile rehber personel D.K.'yi gözaltına aldı. 

İfadelerinde suçsuz olduklarını belirten iki şüpheli, emniyetteki işlemlerinin ardından 'Taksirle ölüme sebebiyet vermek' suçlamasıyla adliyeye sevk edildi. 

Servis şoförü ’Dikkat ve özen hükümlülüğüne aykırı davranma ile ölüme sebebiyet verme’ suçlamasıyla çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

"Okulda da yoklama yapılmamış"

Baba Serkan Sakin olayda büyük bir ihmal bulunduğunu söyledi. Çocuklar servisten inip anaokuluna girdiğinde yoklamanın yapılmadığının da anlaşıldığını söyleyen acılı baba, "Bez değiştirmek istedikleri zaman vatandaşlardan birisi soruyor, 'Ya Alperen'in altını biz bugün aldık mı?' diye. Okulda yoklama da yapılmamış. Ondan sonra servisin içerisinde çocuğun unutulduğu anlaşılıyor. Bu nasıl bir duygu? Şimdi benim canımdan can gitti. Benim 3 tane yavrum var. Bir insanın vücudunu 3 parçaya bölün, sonra birisini kopartın bakayım. Benim yavrum gitti. Ben Türk adaletine güveniyorum. Bu işin peşini bırakmayacaktır" dedi.

Telefonda kendisine 'Saat 12 buçukta uyutuyoruz, saat 4 - 4 buçuk gibi uyandırıyoruz. Ama baktık ki Alperen uyanmadı' denildiğini belirten baba Sakin, ifade veren öğretmenlerden birinin daha sonra ifadesini değiştirmesi sayesinde gerçeğin ortaya çıktığını söyledi. 

Serkan Sakin, oğlunun sabah 7 buçuktan akşam 4 buçuğa kadar servisin içinde havasız kaldığını belirtti.

İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, kreş servisinde unutulduğu için havasızlıktan hayatını kaybeden minik Alperen'in öldüğü servisin korsan taşımacılık yaptığını ve olayda ihmaller zinciri olduğunu söyledi.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir