Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Anamuhalefet Lideri Neleri Konuşacağını Erdoğan'a mı soracak?

18PAYLAŞIM

Grup konuşması haberine soruşturma basına sansür değil mi?

Grup konuşması haberine soruşturma basına sansür değil mi?

CHP'li Umut Oran'dan Bugün ve Cumhuriyet gazetesine soruşturmaya tepki:

Anamuhalefet lideri neler konuşacağını size mi soracak?

Grup konuşması haberine soruşturma basına sansür değil mi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun grup konuşmasını haberleştirdikleri için Bugün ve Cumhuriyet gazetesi muhabirlerine soruşturma başlatılmasına tepki CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'dan geldi. Umut Oran, Başbakan Tayyip Erdoğan'a, "Bugün ve Cumhuriyet muhabirine açılan soruşturmayı sordu: Anamuhalefet lideri grup konuşmasında neler konuşacağını size mi soracak? Bu soruşturma, AKP hükümeti aleyhine haber yapılmaması için basının doğrudan sansür edilmesi anlamına gelmiyor mu?" diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, konuyla ilgili olarak Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi sundu.  Oran'ın önergesi şöyle:

Sözleriniz sonrasında rastlantı mı?

  • CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu'nun son iki haftadır TBMM Grup toplantısında, mahkemenin Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Soruşturması kapsamında verdiği yasal izinle yapılan telefon dinleme kayıtlarını dinletmesi üzerine savcılara yaptığınız sözlü suç duyurusu üzerine söz konusu haberleri yapan gazeteciler hakkında soruşturma açılması rastlantı mıdır?

Bugün ve Cumhuriyet'e özel suç duyurusunda mı bulundunuz?

  • Temel basın görevini yerine getirerek ana muhalefet partisinin grup toplantısını haberleştirmek isteyen gazeteciler için de ayrıca girişiminiz oldu mu? Bugün ve Cumhuriyet muhabirlerine yönelik olarak özel bir suç duyurusunda bulundunuz mu?

  • Yasama dokunulmazlığı kapsamında söylenen sözleri haberleştirmek de yasalara uygunken, bunu haberleştiren muhabirlere suç duyurusunda bulunmanızın yasal gerekçesi nedir? ABD'de veya AB'de bu tür bir uygulama var mıdır?

Kılıçdaroğlu size mi soracak?

  • Anamuhalefet Partisi Liderinin, CHP milletvekillerine ve yurttaşlara seslendiği haftalık grup konuşmasında neler konuşması gerektiğine de mi siz karar vereceksiniz, konuşmalar öncesinde sizden izin almak mı gerekiyor? Dünyada demokrasi ile yönetilen başka herhangi bir ülkede böyle bir uygulama var mıdır?

Hükümet aleyhine habere sansür!

  • "Gazetecilere açılan bu soruşturmayla muhalefetin sesi kısılmak isteniyor" şeklinde kamuoyunda oluşan algının gerçeklik payı nedir? Bu soruşturma, AKP hükümeti aleyhine haber yapılmaması için basının doğrudan sansür edilmesi anlamına gelmiyor mu?

  • 2003 - 2013 yılları arasında, hakkında suç duyurusunda bulunduğunuz, hakaret davası açtığınız gazeteci, muhabir ve gazete köşe yazarı sayısı yıllar itibariyle kaçtır?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir