Anadoluyu Ayağa Kaldıracak Proje

 > -

Anadoluyu Ayağa Kaldıracak Proje

Anadoluyu Ayağa Kaldıracak Proje

Kayseri Dadağı Tüneli’nin tamamlanması amacıyla yapılan çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Tünel tamamlandığında, sulama suyu çorak topraklara ulaştırılacak ve yıllık 14 milyon 140 bin liralık gelir artışı sağlanacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, çevre ve enerji alanında son yıllarda önemli çalışmalar hayata geçiriyor. Bunlardan biri de Kayseri Dadağı Tüneli çalışması. 2003 yılında su tutmaya başlayan, 2005 yılında da açılan Yumula Barajı ve Hidroelektrik santrali (HES) sayesinde yılda 423,5 milyon kilovat saat enerji üretiliyor. Çalışma kapsamında Kayseri'ye yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta olan ve 'Kayseri Denizi' olarak da anılan Yamula Baraj Gölü'ndeki su, Dadağı Tüneli'yle pompaj ve cazibe yöntemi kullanılarak çorak topraklara ulaştırılacak.

Tünel tamamlandığında bu yılın fiyatlarıyla yıllık 14 milyon 140 bin liralık gelir artışı sağlanacak. Tünelin 2014 yılı sonunda işletmeye alınması planlanıyor.

Projeyle 77 bin 480 dekar alan suyla buluşurken, bu alanın 36 bin 450 dekarlık kısmı cazibe yoluyla sulama, 41 bin 30 dekarlık kısmı da pompaj sulaması oluşturacak. Ayrıca proje, Kayseri il merkezine yakınlığı ile de dikkat çekiyor. Bu bağlamda üretilen tarımsal ürünler daha ucuz şekilde doğrudan üreticiden tüketiciye ulaştırılacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Kayseri
Görüş Bildir