İstanbul Anadolu Yakasına İkinci Metro Geliyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Anadolu Yakasının İkinci Metrosunda Tünel Kazımına Başlandı

Anadolu Yakası'ında Üsküdar, Ümraniye, Çekmeköy ve Sancaktepe ilçelerini birbirine bağlayacak olan metronun tünel kazma çalışmalarına başlandı.

İBB Başkanı Kadir Topbaş;

"Çok önemli bir işi yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şehrin altını demir ağlarla örüyoruz. Yatırımlarımızın yüzde 75'ini ulaşıma ayırdık. Burada tarihe iz bırakıyoruz. Gelecek kuşaklar buraları kullanırken bizler olmayacağız. Rekor sayılacak bir çalışma var burda. 38 ay. 2015'nin sonuna varmadan açılışını yapacağız"

Anadolu Yakası'ında Üsküdar, Ümraniye, Çekmeköy ve Sancaktepe ilçelerini birbirine bağlayacak olan metronun tünel kazma çalışmalarına başlandı. Üsküdar - Sancaktepe Metrosunun Ümraniye Çarşı istasyonunda Tunnel Boring Machine (Tünel Açma Makinası) İBB Başkanı Kadir Topbaş tarafından çalıştırıldı. Adeta bir köstebek gibi bir yandan toprağa kazan bir yandan da çökmesini önlemek için beton döken makine günde 22 metre kazı yapacak. Anadolu yakasının ikinci metrosunun 38 ayda bitirilmesi hedefleniyor.

Bugün Ümraniye Çarşı İstasyonunda gerçekleştirilen törende konuşan İBB Başkanı Kadir Topbaş, "Çok önemli bir işi yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şehrin altını demir ağlarla örüyoruz" dedi. Binlerce insan gece gündüz yeraltında İstanbulluların geleceği adına çalıştıklarını belirten Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yatırımlarımızın yüzde 75'ini ulaşıma ayırdık. Burada tarihe iz bırakıyoruz. Gelecek kuşaklar buraları kullanırken bizler olmayacağız. Rekor sayılacak bir çalışma var burda. 38 ay. 2015'nin sonuna varmadan açılışını yapacağız"

SANCAKTEPE TAKSİM 44 DAKİKA

Üsküdar - Çekmeköy- Sancaktepe Metrosunun bölgedeki vatandaşların yaşadığı ulaşım sıkıntısını bitireceğini söyleyen İBB Başkanı Kadir Topbaş, Sancaktepe'den metroya binen bir yolcunun; Ümraniye'ye 12,5 dakikada, Üsküdar'a 24 dakikada, Yenikapı'ya 36 dakikada, Taksim'e de 44 dakikada ulaşacağını söyledi.

YENİ METRO HATLARI YAPACAĞIZ

2016 yılında 7 Milyon insanın metro kullanmasını hedeflediklerini belirten Topbaş, " Yeni metro hatları ihalelerimiz var. Devam da edeceğiz. Bizim metro inşaatlarını yapanlar İstanbul'u referans göstererek yurtdışında ihale alabiliyorlar" diye konuştu. 1994 yılında Başbakan Erdoğan'ın Taksim Metrosunun inşaatı sırasında hatıra defterine yazdığı satırları okuyan İBB Başkanı Topbaş, aynı deftere düşüncelerini yazdı.

REKOR SÜREDE BİTİRİLECEK

Açılış konuşmasının ardından Tunnel Boring Machine (Tünel Açma Makinası)'nın kumandasına geçen Topbaş kazı çalışmasını başlattı. Köstebek olarakta adlandırılan devasa makina bir yandan kazı çalışması yapıp, çıkardığı toprağı yürüyen mekanizma sayesinde çıkarıp, bir yandan da tavana beton döşeyebiliyor. 24 saatte 22 metre kazabilen makine sayesinde 20 km'lik mesafenin 38 ayda ve yaklaşık 2015 yılının sonunda bitirilmesi hesaplanıyor. 16 istasyondan oluşacak metro hattında vagınlar Kadıköy-Kartal Metrosundaki gibi makinistsiz kullanılacak.

Haber: Özgür ALTUNCU /İSTANBUL

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016Başbakanİstanbulİstanbul Büyükşehir BelediyesiKadir TopbaşÜsküdar
Görüş Bildir