Anadolu Üniversitesi'nde Polis Müdahalesi: 23 Gözaltı

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Anadolu Üniversitesi'nde Olaylar Çıktı

Olaylar sırasında atılan biber gazından, çevredeki kafelerde oturan çok sayıda öğrencinin yanı sıra basın mensupları da etkilendi.

Önceki gün, Silivri'deki Ergenekon duruşmasına katılım sağlamak için bildiri dağıtmak isteyen Öğrenci Kolektifi Grubu'na üye öğrencilerle Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi öğrenci grup arasında yaşanan gerginlik sürüyor. Bugün, üniversitenin Yunus Emre Kampüsü'nde karşılıklı olarak bir araya gelen öğrenci grupları arasında başlayan tartışma, daha sonra kavgaya dönüştü. Atılan şişeler sebebi ile bir özel güvenlik görevlisi yaralanırken, polis gurupları dağıtmak istedi. TGB Grubu, olay yerinden uzaklaşırken, Öğrenci Kolektifi Grubu üyeleri polise taşlarla saldırdı. Polisin kullandığı biber gazından çok sayıda öğrencinin yanı sıra basın mensupları da etkilendi. Çöp kovalarını devirip parke taşlarını polise fırlatan bazı öğrenciler dağılırken, bir gurup Eğitim Fakültesi binasına girdi. Fakülte binasına giren polis, kantinde eyleme katılan bazı öğrencileri gözaltına aldı. Bazı öğrenciler ise, polisin binaya girmesi üzerine camlardan atlayarak kaçtı.

Olayların devamında 1 polis memuru ile 1 öğrenci daha yaralanırken, gözaltına alınan eylemci öğrenciler polis araçları ile götürüldü. Polis, gerginliğin sürdüğü kampus alanındaki güvenlik önlemlerini sürdürüyor. Bazı öğrenciler, küçük guruplar halinde şehre dağılırken, polis ekipleri yeniden bir olay yaşanmaması için tedbirler aldı.

Kaynak: CİHAN

Haberin Tamamı İçin:

Anadolu Üniversitesi'nde TGB Polis İşbirliği İle Üniversitelilere Saldırıyor

Anadolu Üniversitesi’ne polis korumasında günlerdir bildiri dağıtımı için giren Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi bir grup faşist polis ve ÖGB işbirliğiyle üniversitelilere saldırıyor. Polisin savaş alanına çevirdiği kampüste çok sayıda yaralı ve gözaltına alınan üniversiteli var

14.45 Polis fakültelere girerek üniversitelileri gözaltına almaya çalışıyor. İletişim Fakültesi hocaları polisin fakülteye girmesine izin vermiyor. Şu ana kadar gözaltına alınan öğrenciler ise karakola götürülüyor.

14.26 Polis gözaltı aracında üniversitelilere işkence yapmaya devam ediyor.

14.21 Anadolu Üniversitesi’nde yaşanan saldırı sonucu 23 öğrenci gözaltına alındı.

14.05 Üniversitelilere polis saldırısı devam ediyor. Öğrenci Kolektifleri üyesi bir kişinin polis saldırısı sonucunda burnu kırıldı. Gözaltına alınan üniversitelilere çevik kuvvet polisleri otobüs içerisinde saldırısını sürdürüyor.

13.55 Anadolu Üniversitesi’nde gerginlik devam ediyor. Edebiyat Fakültesi içerisine giren öğrencilere müdahale edebilmek için çevik kuvvet fakültenin camlarını kırarak içeri girmeye çalışıyor. Okula ambulans giriş yaptı.

Anadolu Üniversitesi’nde TGB’liler polisle işbirliği içerisinde üniversitelilere saldırdı. Çok fazla gaz bombası kullanılan kampüste TGB’lilerin okuldan çıkmasına rağmen polisin öğrencilere saldırısı devam ediyor. Çok sayıda yaralı ve gözaltında üniversiteli var.

Ne olmuştu?

Anadolu Üniversitesi’nde polisle işbirliği ile günlerdir üniversiteye gelen 30 kişilik TGB üyesi faşistler, sivil ve çevik polislerin koruması altında bildiri dağıtmaya çalıştı. 4 Nisan’da üniversiteyi TGB gibi faşist bir grubun özgürleştiremeyeceğini ve bu grubun üniversitelerde “bağımsızlık” sloganlarıyla bir çalışma yapamayacağını söyleyen üniversiteliler, faşistlerin bildiri dağıtmalarına karşı çıktı.

Ancak TGB üyelerini koruyan polisler, üniversite öğrencilerine barikat kurdu. Özel güvenlikçilerin desteğini de arkalarına alan faşist grup üniversitede terör havası estirdi. Üniversitelilerin bir araya gelip açıklama yapmasının ardından, faşistler çevik kuvvet koruması altında üniversiteden çıkmak zorunda kaldı.

Sendika.Org

Haberin Tamamı İçin:

Anadolu Üniversitesi'nde Olaylar Çıktı

Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde sol görüşlü iki grup arasında başlayan kavga ve ardından polisin müdahalesi sırasında çıkan olaylarla 1 güvenlik görevlisi, 1 polis ve 1 öğrenci yaralanırken 20 öğrenci gözaltına alındı.

Olaylar sırasında atılan biber gazından, çevredeki kafelerde oturan çok sayıda öğrencinin yanı sıra basın mensupları da etkilendi.

Önceki gün, Silivri'deki Ergenekon duruşmasına katılım sağlamak için bildiri dağıtmak isteyen Öğrenci Kolektifi Grubu 'na üye öğrencilerle Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi öğrenci grup arasında gerginlik yaşandı. Üniversitenin Yunus Emre Kampüsü 'nde karşılıklı olarak bir araya gelen öğrenci grupları arasında başlayan tartışma, daha sonra kavgaya dönüştü.

Atılan şişeler sebebi ile bir özel güvenlik görevlisi yaralanırken, polis gurupları dağıtmak istedi. TGB Grubu, olay yerinden uzaklaşırken, Öğrenci Kolektifi Grubu üyeleri polise taşlarla saldırdı. Polisin kullandığı biber gazından çok sayıda öğrencinin yanı sıra basın mensupları da etkilendi. Çöp kovalarını devirip parke taşlarını polise fırlatan bazı öğrenciler dağılırken, bir gurup Eğitim Fakültesi binasına girdi. Fakülte binasına giren polis, kantinde eyleme katılan bazı öğrencileri gözaltına aldı. Bazı öğrenciler ise, polisin binaya girmesi üzerine camlardan atlayarak kaçtı.

Olayların devamında 1 polis memuru ile 1 öğrenci daha yaralanırken, gözaltına alınan eylemci öğrenciler polis araçları ile götürüldü. Polis, gerginliğin sürdüğü kampus alanındaki güvenlik önlemlerini sürdürüyor. Bazı öğrenciler, küçük guruplar halinde şehre dağılırken, polis ekipleri yeniden bir olay yaşanmaması için tedbirler aldı.

Beyaz Gazete

Haberin Tamamı İçin:

Anadolu Üniversitesi'nde Gerginlik

ESKİŞEHİR Anadolu Üniversitesi'nde Silivri duruşması için bildiri dağıtan gruba, başka bir grup öğrenci taş ve şişelerle saldırdı.

Araya giren polisler, taşlı saldırıda bulunan gruba biber gazlı müdahalede bulundu, 23 kişiyi kovalamaca sonucunda yakalayarak gözaltına aldı.Alınan bilgilere göre Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi 30 kadar öğrenci bugün öğle saatlerinde Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü'ndeki İktisadi İdari Bilimler Fakültesi kantini önünde toplanarak 8 Nisan'da Silivri'de yapılacak olan duruşmanın bildirisini dağıtmak istedi.

İddialara göre Öğrenci Kolektifi üyesi oldukları belirtilen 50 kadar öğrenci, bildiri dağıtmak isteyen TGB'lilere taş ve şişelerle saldırdı.Kampüste bulunan Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet, Terörle Mücadele ve Güvenlik şubelerinde görevli polisler TGB'lilere saldıran gruba biber gazlı müdahalede bulundu. Kaçan öğrencileri polisler kampüs içerisinde kovalamaya başladı. Eğitim ve İletişim Bilimleri fakültelerine kaçan öğrenciler polisler tarafından tek tek yakalandı. Bazı öğrenciler Eğitim Fakültesi binası pencerelerinden atlayarak kaçmak isterken polislerin tarafından gözaltına alındı. Bazı öğretim üyeleri ise gözaltı sırasında öğrencilere sert davrandıklarını öne sürdükleri polislere tepki gösterdi.

Olaylarda 23 öğrenci gözaltına alınarak Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.Olaylar sırasında kafasına Eğitim Fakültesi penceresinden atılan çiçek saksısı isabet ettiği belirtilen bir çevik kuvvet polisi hafif şekilde yaralandı. Yaralı polis ambulansla hastaneye kaldırıldı. Taşlı ve şişeli saldırıya uğrayan TGB'li öğrenciler ise polislerin gözetiminde kampüsten dışarı çıkartıldı. Emniyet Müdürlüğü yetkilileri olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğünü bildirdi.

Kemal ATLAN-HAKAN TÜRKTAN-ESKİŞEHİR,(DHA)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ErgenekonEskişehirPolisSavaşTerörolay
Görüş Bildir