Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Anadolu Ajansı'nda Bomba Gibi Usulsüzlük İddiaları

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Anadolu Ajansı'nda Bomba Gibi Usülsüzlük İddiaları

Anadolu Ajansı'nda Bomba Gibi Usülsüzlük İddiaları

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdürü Kemal Öztürk’ün kurumda saltanat sürmeye başladığını gündeme getiren, duyanların şok edecek iddialarda bulundu. Oran, Öztürk’ün arkadaşından eleman kiraladığı, Ankara ve İstanbul’da ayrı ayrı makam otomobillerinin olduğu, 2 yıllığına kiralanan büroya 1 milyon lira harcadığı, makam odasını 2 yılda beş kez yenilediği iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Oran, bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi. Oran, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a; maaşları çok yüksek ve tazminatları milyonlarca lira tutuyor diye kapının önüne koyan AA Genel Müdürü Kemal Öztürk’e ilişkin çarpıcı sorular yöneltti.

ELEMANLAR TAŞERON ARKADAŞTAN

İşte AA’da inanılmaz olayların yaşandığına işaret eden o sorular:

1- Anadolu Ajansı (A.A.) Genel Müdürü Kemal Öztürk’ün yakın arkadaşı Seyfettin Mut aracılığıyla Toprak Ajans isimli bir şirket kurulduğu ve A.A.’nın 301 personelini bu şirket üzerinden taşeron olarak çalıştırdığı bilgisi doğru mudur?

2- AA’nın ihale yapmaksızın Toprak Ajans’tan hizmet almasının gerekçesi nedir?

TAŞERON ZARARI 350 BİN TL

3- Toprak Ajans’a aylık olarak 1 milyon 350 bin TL ödendiği, ancak aynı işin AA’nın kadrolu elemanlarınca yapılması durumunda maliyetin 1 milyon TL’de kalacağı, bu nedenle aylık 350 bin TL kamu zararı oluştuğu duyumu doğru mudur?

“ÖZTÜRK’ÜN KAÇ MAKAM OTOSU VAR?”

4- Kemal Öztürk’ün kaç adet makam otomobili bulunmaktadır, bunların marka model ve yaşları, satın alınma kiralanma tarihleri nedir? Ankara’da Audi A6, İstanbul’da VW Passat ve İzmir’de ayrı bir aracın makamı için kiralandığı Ankara’daki araç için aylık 4 bin 750 TL ödendiği bilgisi doğru mudur? Makam araçları için aylık olarak ödenen toplam kira bedeli nedir? Resmi plakalı demirbaşa kayıtlı araç kullanmak yerine niçin araç kiralama yoluna gidilmektedir?

“İKİ YILLIĞINA BÜROYA 1 MİLYON MASRAF”

5- İstanbul’da iki yıllığına tutulan büroya bir milyon TL’nin üzerinde masraf yapıldığı bilgisi doğru mudur? Bu büro kimden kiralanmıştır, aylık kira bedeli nedir? AA’da Haziran 2011’den bu yana bölge ve büro müdürlüklerinde tadilat ve tefrişatlar için toplam olarak kaç TL ödeme yapılmıştır?

AA’YA 130 MİLYON LİRA MI AKTARILDI?

6- AA’ya 1 Ocak 2002 tarihinden bu yana Hazine’den aktarılan para yıllık olarak kaçar TL’dir? Önceki yıllarda 60 milyon TL civarındaki AA yıllık bütçesinin Kemal Öztürk döneminde 130 milyon TL’ye çıktığı doğru mudur? Bu fahiş artışın gerekçeleri nelerdir?

KİM BU AYŞE USTA?

7- Yurt dışında açılan ve tutulan büroların tadilat ve tamirat işlerinin tamamının Ayşe Usta isimli işkadınına ait Proje Ofis isimli şirketin de aralarında bulunduğu farklı firmalar üzerinden gerçekleştirildiği, Kemal Öztürk’ün Ankara’daki makam odasının da yine aynı kişi tarafından son 2 yıl içerisinde 5 kez değiştirildiği doğru mudur? 5 ayda bir yapılan bu değişikliğin gerekçesi nedir?

HER TARAFTA TADİLAT VE TEFRİŞAT

8- Bu değişiklikler için hangi firmalardan kaçar TL’lik teklif alınmış, işler hangi firmaya kaç TL’lik bedeller üzerinden verilmiştir?

9- Kastamonu, Sakarya, İstanbul, Antalya, Ağrı müdürlükleri ile Lübnan, Mısır ve Gazze AA temsilciliklerindeki tadilat-tamirat-tefrişat işlerini hangi şirketler kaç TL’lik bedellerle gerçekleştirdi?

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraAntalyaBaşbakan YardımcısıCumhuriyet Halk PartisiGazzeİstanbulLübnanMısırSakaryaTürkiye Büyük Millet MeclisiUmut Oran
Görüş Bildir