Ana-Babaların Yüzde 85'i Eğitimsiz

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Ana-Babaların Yüzde 85'İ Eğitimsiz

Ana-Babaların Yüzde 85'İ Eğitimsiz

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), yayınladığı eğitim raporu ile ülkelerin okul öncesi eğitim, okullaşma, okuma seviyelerini ortaya koydu. Rapora göre Türkiye’deki anne babaların yaklaşık yüzde 85’inin eğitimsiz. Okuma konusunda ise sonlardayız.

Raporda yer alan bilgilere göre; OECD ülkelerindeki 4 yaşındaki çocukların yüzde 79’u okul öncesi eğitim alıyor. AB ülkelerinde ise bu oran yüzde 83’e ulaşıyor. 3 yaşındaki çocukların okul öncesi eğitim alma oranı Fransa’da yüzde 100, Belçika’da yüzde 99 iken Avusturalya, Kanada, İsviçre ve İspanya’da yüzde 10 ve altında. Okulöncesi eğitimi alan çocukların oranı ise Türkiye’de giderek artıyor. Rapora göre; erken yaşta eğitim almaya başlayan çocuklar ileriki yaşlarında daha başarılı oluyor. 2010 verilerine göre OECD ülkelerinde ortalama 14 öğrenciye bir öğretmen düşüyor. Bu rakam Meksika’da 25, İsrail ve Çin’de 24, Türkiye’de 23’e çıkıyor.

Yeditepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Müzeyyen Sevinç, raporu şöyle yorumluyor: “Okulöncesi eğitim üzerinde 3 yaşından itibaren durulması, ileri yaşlardaki başarı oranını da yükseltiyor. Belirtildiği gibi; okuma oranının artması da okul öncesinden itibaren çocukları okur-yazarlık alanında kavramlarla tanıştırılması da yine annelerin eğitimli olmalarıyla birlikte gelişecek bir olgu. Bu nedenle temel eğitim aile içinde başlamalı. Yaşam boyu yetişkin eğitimi desteklenmeli. Hedeflere ulaşmak için milli eğitimin, yerel yönetimler ve üniversitelerin işbirliklerini arttırması gerekiyor. Okul öncesinden yetişkin eğitimine kadar her kademenin eğitim süreçlerinin birbirlerine parelel yapılandırılması eğiitimde verimliliği de arttıracak.”

Anne babalar eğitimsiz

OECD ülkelerinde öğrencilerin büyük bölümü zorunlu eğitimini tamamlıyor. 2010 yılında 15-29 yaş arası kızların eğitime katıldığı yıl oranı 7.2 olurken, erkeklerin 6.9 oldu. Bu üstünlük sadece Almanya, Japonya, İsviçre, Hollanda, Güney Kore, Meksika ve Türkiye’de tersine yaşandı. Birçok OECD ülkesinde eğitim alan öğrencilerin ebeveynleri de eğitimli. Türkiye’de ise 20-34 yaş arası gençlerin yüzde 85’inin anne babası eğitimsiz.

Okuma konusunda ise en başarılı ülkeler Çin, Kore ve Finlandiya. Türkiye ise en sonlarda.

Gazi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nden Prof. Dr. M. Çağatay Özdemir, ise raporun sonuçları ile ilgili şunları söyledi: “OECD verilerine göre kitap okuma konusunda en sonda bulunan Türkiye, eğitim sistemini, öğretmenlerini sorgulamak zorundadır. Türkiye’nin eğitim sistemi baştan aşağı müfredatıyla öğretmeniyle, onları yetiştirenlerle birlikte gözden geçirilmeli. Türkiye’de bir yılda basılan kitap sayısı, Japonya’da bir günde basılıyor. Fransa’da kişi başına kitap 7, Almanya’da 6, İsveç’te 11, Japonya’da 18 kitap düşerken, ülkemizde kişi başına düşen kitap sayısı 1 bile değil. Türkiye’de çocuklar okuma becerileri açısından 35 ülke arasında 28. İhtiyaç maddeleri sıralamasında kitap 235. sırada. İngiltere ve Fransa’da insanların yüzde 21’i düzenli kitap okurken Türkiye’de durum on binde bir.”

Öğretmenlerin maaşlarında artış var

2000-2010 yılları arasında birçok OECD ülkesinde ilk ve orta öğretimdeki öğretmenlerin maaşları artış gösterdi. Danimarka, Estonya, İrlanda, Portakizve İskoçya’da en az yüzde 20 arttı. Çek Cumhuriyeti’nde maaşlar iki katına kadar çıktı. Türkiye de öğretmen maaşlarında artış gösteren ülkeler arasında. Raporun sonuçlarına göre; eğitim seviyesi arttıkça işsiz kalma riski azalıyor.

Ancak Türkiye, Meksika, Güney Kore ve Yunanistan gibi ülkelerde diploma, koşulları değiştirmiyor.

Son 15 yılda orta ve yüksek eğitimini tamamlayanların sayısı giderek yükseliyor. 1997’de 25-64 yaş arasında lise ve üniversite mezunlarının eğitim alma oranı yüzde 64 iken, bu oran 2010’da yüzde 74’e yükseldi. Şu an sadece Türkiye, Yunanistan, İtalya, İzlanda, Meksika, Portekiz, İspanya’da bu oran yüzde 70’in altında kaldı.

Bunun yanı sıra rapora göre OECD ülkelerinde 15-19 yaş arasında eğitime kayıt oranı 1995’ten 2010 yılları arasında ortalama yüzde 10.4 arttı. Bu oran Çek Cumhuriyeti, Türkiye, Yunanistan ve Macaristan’da yüzde 20’den fazla oldu.

15-19 yaşın yüzde 40’ı okumuyor

OECD ülkelerinde 15-29 yaş arasında hem okumayan, hem de bir işte çalışmayanların oranı 2010’da yüzde 16’yken, bu oran Türkiye, Meksika, İspanya, İsrail, İtalya ve İrlanda’da yüzde 20’nin üstünde oldu. Lüksemburg, Norveç, Hollanda, Slovenyave İsviçre’de ise yüzde 10’un altında. Ülkemizde 15-19 yaş arasındakilerin yüzde 40’ı okumuyor, yüzde 5’i ne okuyor ne çalışıyor. Okumayanların ise sadece yüzde 36’sı çalışıyor.

Öte yandan OECD ülkelerindeki öğrencilerin yüzde 78’i PISA Sınavı’nda temel matematik seviyesine (LEVEL 2) ulaşıyor ya da aşıyor. Finlandiya, Güney Kore, Çin, Hong Kong, Singapur’da bu oran yüzde 90’ın üstünde. Tüm OECD ülkelerinde ise (Türkiye, Şili, Meksika, İsrail, Yunanistan hariç) en az yüzde 75’i temel matematik seviyesinde.

Daha fazla ders saati akademik başarı getirmiyor

Öğretmenlere yapılan TALIS anketine göre; öğretmenlerin sınıfta derse ayırdığı sürenin ortalaması yüzde 75. Tecrübeli hocaların yenilere göre bu konuda fazlası bulunuyor. Türkiye’de ise bu fark diğer ülkelere oranla daha az. Yeni olan öğretmenlerin derse ayırdığı süre yüzde 76 iken tecrübelilerin yüzde 78. Öte yandan 7-14 yaş arası öğrencilere verilen ders saatinin daha çok olması daha fazla akademik başarıyı getirmiyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAvrupa BirliğiBelçikaÇek CumhuriyetiÇinFransaHong KongİngiltereİrlandaİspanyaİsrailİsveçİsviçreİtalyaJaponyaKitapKoreMacaristanNorveçÖğretmenPortekizYunanistan
Görüş Bildir