Amos: 'Suriye'deki Durum Çok Acil'

 > 
12PAYLAŞIM
Amos: 'Suriye'deki Durum Çok Acil'

BM Acil Durumlar Koordinatörü Amos, Suriye içinde yaklaşık 11 milyon kişinin yardıma muhtaç olduğunu, 3 milyonu aşkın kişinin bölge ülkelerine sığındığını hatırlattı; "Dünya Suriyelilerin çektiği acıları görmeli ve harekete geçmeli" dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos, haftasonu Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine Suriyeli Kürtlerin barındığı Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nu ve Gazintep'i ziyaret etti. Pazartesi günü Ankara'da düzenlediği basın toplantısıyla bu ziyaretlerini değerlendirdi; "Suriye'deki durum için çok acil şekilde politik çözüme ihtiyaç vardır. Dünya bunu hatırlamalı, Suriyelilerin çektiği acıları görmeli ve harekete geçmelidir" dedi.

Amos bölgede kurulan geçici barınma merkezine yarısı çocuk olmak üzere 5 bin kişinin sığındığını söyledi. Orada tanıştığı ailelerin psikolojik olarak çok ağır şeyler yaşadığını anlattı. Şiddet ve vahşet içeren hikayeler dinlediğini, çocukların çok açık bir şekilde psikolojik desteğe ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Türkiye'ye teşekkür

Türkiye'de 900 bini kayıt altında olmak üzere, 1.6 milyon Suriyeli mültecinin sığınma talebinde bulunduğunu hatırlatan Amos, "Türk Hükümeti'ne Suriye'den gelen ve sığınma talebinde bulunan kişilere gösterdiği cömert tavır ve tutumdan dolayı teşekkürlerimi yinelemek isterim. 170 bini aşkın sivil Kobani'den Türkiye'ye sadece haftalar içinde sığınma talep etti, Türk yetkililerse duruma çok hızlı bir şekilde müdahale etti" dedi.

Amos, Suriye içinde yaklaşık 11 milyon kişinin yardıma muhtaç ve bölge ülkelerde 3 milyonu aşkın kişinin mülteci durumunda olduğunu, bunların 1,1 milyondan fazlasının da Lübnan'da bulunduğunu anımsattı. Lübnan'ın nüfusunun üçte birinin Suriyeli mültecilerden oluştuğunu ifade eden Amos, 619 bin Suriyeli'nin de Ürdün'de olduğuna işaret etti.

Kış uyarısı

Suriyeli ailelerin korunmasının kış geldiği için çok daha akut bir hal aldığını belirten Amos, bu insanların onurlu yaşam sürmeye hakları olduğunu ifade etti. BM'nin Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine erişebilmek için çalışmalarına devam edeceğini söyleyen Amos, "Fakat tabii ki bizlerin de yapabileceği şeylerin bir sınırı var. Hayatlarını kurtarabiliriz, onlara kıyafet, ev, sığınak, gıda, eğitim sağlayabiliriz ama insanların çok acil bir şekilde ihtiyaç duyduğu güvenlik ve korumayı her zaman veremeyiz" ifadelerini kullandı.

Amos, dünkü ziyareti sırasında Humus'tan ayrılıp Kobani'ye gitmiş oradan da Suruç'a sığınmak durumunda kalmış mülteci bir kadınla konuştuğunu anlatarak, insanların gelecekleri ve çocukları için endişe duyduklarını ve korktuklarını ifade etti.

Türkiye'nin güvenli bölge talebi

Amos, Türkiye'nin Suriye sınırında yapılmasını talep ettiği güvenli bölge konusunda BM Güvenlik Konseyi'nin şu an itibarıyla konuya ilişkin bir karar alacağını düşünmediğini dile getirerek ancak böyle bir karar alınması durumunda bir BM kurumu olarak oradaki insanların ihtiyaçlarının karşılanması için gerekeni yapacaklarını ifade etti.

Suriye içinde oluşturulacak bu bölgelerin korunmasını sağlamanın önemli olduğunu vurgulayan Amos, bu korumanın sağlanması için Suriye içinde bağımsız bir güç oluşturulması gerektiğinin altını çizdi.

BM Acil Durumlar Koordinatörü Amos, bu konudaki en önemli unsurun insanların güvenli bir yerde bulunmaları, olabilecek en kötü ihtimalin ise güvenlik sağlanamadığı için insanların hayatını kaybetmesi olduğunu söyledi.

AA

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir