Amerika'nın Predator'ünü PKK mı Düşürdü?

 > -

Amerika'nın Predator'ünü PKK mı Düşürdü

Amerika'nın Predator'ünü PKK mı Düşürdü

Suriye açıklarında düşürülen Türk jetiyle ilgili Genelkurmay Başkanlığı'nın olayın ardından yaklaşık 3 ay sonra önceki gün yaptığı açıklamanın ardından şimdi de Hakkâri'de düşen bir Amerikan Predator'u konusunda muamma yaşanıyor.

PKK'ya yakınlığıyla bilinen ANF, dün internet sitesinde düşen bir Amerikan Predator'nun fotoğraflarını yayınladı ve bölgede Türkiye'ye istihbarat desteği sağlayan insansız hava aracının PKK tarafından düşürüldüğünü iddia etti. Yayınlanan 4 ayrı fotoğrafta aracın Amerikan Hava Kuvvetleri'ne ait bir MQ-1 (Predator) olduğu görülürken, YouTube'a da enkazı inceleyen PKK'lıların çektiği 8 dakikalık bir video yükledi. ANF, Predator'un 18 Eylül'de Uludere'de vurulduğunu iddia etti.

AMERİKALILAR DA SUSUYOR

Hürriyet, bunun üzerine konuyu hem ABD Savunma Bakanlığı Pentagon hem ABD'nin Ankara Büyükelçiliği hem Predator'un bağlı olduğu İncirlik Hava Üssü'ndeki 39. Filo hem de 39 Filo'nun bağlı olduğu Almanya Ramstein'daki ABD Hava Kuvvetleri'ne sorarak bir açıklama istedi. Ancak Büyükelçilik, 39. Filo ve Ramstein yetkilileri konuyla ilgili Pentagon'un açıklama yapacağı bilgisini verip suskun kaldı. Pentagon'da olaya ilişkin duyuru yapacağı söylenen yetkili ise uçağın düştüğü ve düşürüldüğü iddiasının doğruyu yansıtmadığı bilgisinden başka şimdiye kadar olaya ilişkin tek bir resmi açıklamada bulunmadı.

Üst düzey bir Pentagon yetkilisi, Nevada Omaha'daki Stratejik Komutanlık'a bağlı Predator operasyonlarında konu istihbaratı ilgilendirdiğinden detay verilmesinin güç olduğunu belirtirken, İncirlik'teki 39. Filo ise geçen sene sonunda İncirlik'e konuşlandırılan dört Predator için detaylı bir basın bildirisi hazırlamıştı.

YARASALARDAN KÖPEKLERE GEÇTİ

İncirlik Üssü'ndeki Amerikalıların verdiği bilgiye ABD ve Türkiye arasında 2007 sonundan beri süren PKK'ya karşı anlık istihbarat paylaşımı, geçen yılın sonundan beri İncirlik'te konuşlu Amerikan 414'üncü Seferi Keşif Filosu tarafından sağlanıyor. Ambleminde güvenilirlik ve göreve bağlılığı sembolize eden kahverengi bir köpek olan birim, görevi ABD Donanması’na bağlı, maskotu yarasa olan VQ-2 Filosu'ndan devraldı.

Şubat ayında kuruluşunun 70'inci yıldönümünü kutlayan 414'üncü Seferi Keşif Filosu, PKK'yı izleme görevini, ABD'nin Irak'tan çekilmesi ve bölgedeki dört adet insansız hava aracı Predator'ün İncirlik'e nakledilmesinin ardından üstlendi. Filo, Nevada'daki Creech Hava Üssü ile New Mexico'daki Holloman Hava Üssü'nden katılan havacılarla 23 Kasım 2011'de kuruldu. Yaklaşık bir ay sonra da ABD'nin Irak'tan çekilmesi tamamlandı.

Filo, görev kapsamında Irak'tan nakledilen ABD Ordusu'na ait MQ-1B Predator'leri kullanıyor. Uzaktan kumanda edilen insansız araçlardan yüksek çözünürlüklü kamera ile havadan keşif yapıyor. Türkiye'ye bölgedeki PKK unsurları hakkında bilgi veren Predatorlerin uçuş rotaları ise Türk askeri yetkililer tarafından önceden belirleniyor.

KARGO UÇAĞIYLA GELDİ

İncirlik'e Irak'tan kargo uçaklarla parçalara ayrılarak getirilen Predator'lerin yeniden montajı 4 gün sürmüş, montajın ardından da sistemin tamamlanması için filoyu ABD'deki üsse bağlayan bir yer kontrol merkezi ve uydu linki oluşturulmuştu. Böylece Predator'lerin Nevada'dan uzaktan kumandası sağlanmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Aruşê karakoluna yönelik 18 Eylül saat 07.00 sularında bir eylem gerçekleştirildiğini b...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAnkaraHakkariIrakŞırnakSuriyeYoutube
Görüş Bildir