Amerika'da Yaşayan YouTuber Nil Sani, Lise Videosunu Acı Yorumlar Nedeniyle Türkiye'den Erişime Kapattı

211PAYLAŞIM

Üzücü bir durum.

Amerika'da yaşayan Hailey (Eylül) ve Nil Sani kardeşler YouTube'ta son dönemde oldukça popüler.

Uzun yıllardır YouTube ve Instagram'da aktif olsalar da son yıllarda rotalarını Türkiye'ye de çevirdikleri için daha fazla tanınır oldular.

Hem Amerika'dan hem Türkiye'den epey takipçisi olan kız kardeşlerden Nil Sani küçük olan.

2003 doğumlu Nil Sani, ablasına göre daha az takipçi sahibi olsa da onun da popülaritesi giderek artıyor.

Ablasının da mezun olduğu Los Angeles'ın en ünlü okullarından Beverly Hills High School'a giden Nil Sani, henüz lisede kendi parasını kazanıyor.

Lise son öğrencisi olan genç kız pek çok markayla işbirliği yapıyor ve kendi girişimleri de var. Bu yıl New York Üniversitesi'nden kabul alan Nil Sani, iki yıl önce lise 3'teyken okulunu gösterdiği bir video yayınlamıştı.

2 milyona yakın izlenen video, YouTuber'ın kanalındaki en çok izlenen videolarından biri oldu.

Videoda okulundaki spor faaliyetlerini, imkanları, arkadaşlık ortamını gösteren YouTuber'a pek çok kişi imrendi ve üzücü yorumlar yazdı.

Çoğunlukla kendi yaş grubu ve daha küçüklerin takip ettiği YouTuber'a yakınan yorumların sayısı çok fazlaydı.

Aslında pek çok YouTuber'a benzer yorumlar yapılıyor. Özellikle lüks hayat YouTube'ta hem çok ilgi hem de tepki çekiyor.

Ancak burada yaşı küçük kullanıcıların farklı bir yakınması söz konusuydu.

Hayat şartlarına, eğitim sistemine, baskıcı kültüre alışkın gençlik sosyal medya sayesinde bambaşka şartları, kültürleri görüyor ve ister istemez kendisininkiyle kıyaslıyor.

1 yıldan uzun süredir yayında olan videoya halen bu tür yorumlar gelmesi Nil Sani'yi de etkilemiş olacak ki, sonunda videoyu Türkiye'den erişime kapattı.

Video sadece YouTube'da değil, sosyal medyada da konuşuluyordu.

Nil Sani'nin bu kararı almasını saçma bulanlar kadar ona hak verenler de vardı.

Evet, herkese benzer yorumlar yapılıyor ama Nil Sani'ye son dönemde fazlasıyla yapılır oldu.

Bir ay önce kızının New York Üniversitesi'nden kabul aldığını sevinçle paylaşan annesi Melike Sani'ye de benzer binlerce yorum gelmişti. Yurt dışında lise veya üniversite okumak isteyen pek çok genç kadını yorum yağmuruna tutmuştu.

Daha önce ablasının da bir videosu epey tepki çekmişti:

Amerika'da Yaşayan Türk YouTuber'ın İki Ülkenin Acı Gerçeklerini Anlatığı Çarpıcı Videosu! - onedio.com
Amerika'da Yaşayan Türk YouTuber'ın İki Ülkenin Acı Gerçeklerini Anlatığı Çarpıcı Videosu! - onedio.com

Hem hayatını paylaşıp hem de yorumlara dayanamamak elbette tutarsız ama belki de küçük yaştakilerin yorumları Nil Sani'yi gerçekten üzmüştür ve bu yüzden videoyu Türkiye erişimine kapatmıştır, nedenini bilemiyoruz.

Aynı şekilde birkaç videosunun daha erişimini kapattığı söyleniyor.

Peki siz bu videoların Türkiye'ye kapatılmasının nedeninin ne olabileceğini düşünüyorsunuz?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Ülkece Blok Yedik! Tacizlerden Bıkan Sibel Kekilli Instagram Hesabını Türkiye'ye Kapattı! - onedio.com
Ülkece Blok Yedik! Tacizlerden Bıkan Sibel Kekilli Instagram Hesabını Türkiye'ye Kapattı! - onedio.com
Kanımız Dondu! Türk Erkekleri Tarafından Taciz Edilmeye Daha Fazla Dayanamayan Sheyenne Shea İsyan Etti - onedio.com
Kanımız Dondu! Türk Erkekleri Tarafından Taciz Edilmeye Daha Fazla Dayanamayan Sheyenne Shea İsyan Etti - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
xy

Türkiye de var bu yorumları hakedenler...ama uğraşılmıyor..niye ???.... bu her yönden güzel kızımızla derdi olanlar feci kıskanmış derim :))))))) ve NOKTA.

tren

Bazı insanlar dünyaya şanslı geliyor vesselam.

xaera

kız Amerikan standartlarına göre de çok iyi bir yerde yaşıyor ve okuyor ABD de 300 kusur milyon kişi var %1 lik kesim bu lisede okuyamaz yani öyle bir para ve imkân lazım bunlar dünyanın geri kalanı için hayal ürünü bu videoyu bütün ortadoğu ya aç herkes aynı yorumu yapar gerçekler bu şekilde maalesef, üzülmüştür kapatmıştır ne yapalım gerçek olan tek bir şey var coğrafya kaderdir

avtandily16

Okulu güzelleştirmek biraz da öğrencilerin ve öğretmenlerin elinde. Misal 1998 yılında Bursa Teleferik'te bir ilköğretim okulunda 7. sınıf öğrencisiydim. Öğretmenimizin de gayretleri ile hazırladığımız skeçleri İngilizce'ye çevirip oynamıştık. Hem de ailelerimizin katıldığı bir etkinlikte. Bizim mahallenin eğitim seviyesi çok düşüktür. O dönem yaptığımız şeyin ne kadar büyük bir anlam taşıdığın yıllar sonra anlamıştım. Coğrafya kaderdir, bu ülkeden defolup gideceğim demenin haklı tarafları vardır. Ancak bu duygunuza referans olan kaynak Eylül'ün hazırladığı lise videosu olmamalı. Sevgili kızımız ABD'nin en zengin bölgelerinden birinde yaşıyor. Haliyle böyle bir yaşam standardı normal. ABD liselerinde silahlı yaralanma ve şiddet olayları dünya ortalamasına göre biraz fazla olduğunu düşünürseniz ülkenin tamamına yayılmış bir eğitim kalitesi yoktur. Özellikle bu hususta Adrien Brody'nin başrol oynadığı Kopma (Detachment) filmini izlemenizi ısrarla tavsiye ederim.

mertens

Yorumlar bak hepsi aynı türden yorumlar, hepsi şikayetçi. " biz yaşıyor muyuz, yok ağlamıyorum, yok coğrafya kaderdir, yok günün birinden bende gidicem" Bu kafayla Bulgaristan'a bile zor gidersiniz

mertens

Oturdukları yerden isyan ederek bir şeyleri değiştiremezler, bir adım atmaları lazım, ben de öyleydim fakat çözüm olamayacağını görüp değiştirdim kendimi. Şimdi hedeflerim için çok uğraş vermekteyim. Diyeceğim onlar da isyan edeceklerine hedeflerine koşmalılar ve bu ülke için malesef iyi bir meslek eline alıp gitmek

Görüş Bildir