Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ameliyat Önlüklerinin Hep Yeşil ve Mavi Renk Tonlarında Olmasının Sebebini Hiç Merak Ettiniz mi?

-

Şöyle bir durup düşününce ameliyat önlüklerinin hep yeşil ve mavi renk tonlarında olduğunu fark etmişsinizdir. Peki ama neden?

Kaynak: http://www.vetadres.com/ameliyat-onlukle...

Ameliyat esnasında bilindiği üzere doktorlar sürekli olarak kan görmekte.

Buna ek olarak da belli bir noktaya odaklanmış halde uzun süreler geçiriyorlar. Bu iki durum da doktorların göz yanılsaması ile karşı karşıya kalma ihtimalini güçlendirir.

Ameliyat esnasında göz yanılsaması, çok büyük tehlikeleri neden açabilir.

Nitekim göz, zamanla bakılan şeye karşı duyarsızlaşır. Bu durumda da doktorun hata yapma ihtimali katlanarak artar, ki ameliyat esnasında en küçük bir hata bile ölüm getirebilir. Peki bunun yeşil ve mavi renkle alakası ne? Hemen oraya gelelim.

Yeşil ve mavi renkler, renk skalasında kırmızı rengin bir nevi karşıtıdırlar.

Böylece ameliyat elbisesi, kan nedeniyle kırmızıya karşı duyarsızlaşabilecek olan gözü, yeşil ve mavi rengi ile devamlı olarak uyarır. Yani gözün görüşünü tazeleyerek kırmızıya olan görüş kaybının önüne geçer.

Bunun yanı sıra göz, kırmızı renk tonuna karşı daha da hassaslaşır ve kırmızının tonları arasındaki farkları da daha rahat algılar.

Bilimsel deneylerle de bu durum net olarak kanıtlanmış ve renkleri algılamamızda çevredeki diğer renklerin çeşidinin etkili olduğu tespit edilmiş. Dolayısıyla kırmızı rengin son derece önemli olduğu ve bol bulunduğu ameliyat süreçleri esnasında, kırmızının karşıtı olan yeşil ve mavi tonlarını giymek oldukça başarılı bir fikir.

Özetle o merak edilen sorunun cevabı böyle...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
coolcrepeer12

Hiç merak etmiyordum ama olsun shdjs

osuran-boga03

hah şöyle

qozmonot

yanlış ve gereksiz bilgi beyazda var siyahda var işsizlik yapmayım diye yapılan bir çalışma işcisin sen işçi kal mk

trane1

Mavi renk huzur verir, yeşil renk canlılık hissi uyandırır. Koyu yeşil de gene huzur veren bir renktir.

kawashima

Ayrıca hastayı kısmen de olsa rahatlatan renkler bence

Görüş Bildir