Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Amazon'un Cinliği Sabırları Taşırdı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Amazon'un Cinliği Sabırları Taşırdı

Amazon'un Cinliği Sabırları Taşırdı

Online alışveriş devi Amazon’un İngiliz yayıncıları e-kitap satışlarına koyulan yüzde 20’lik KDV maliyetini yüklenmeye zorladığı iddia edildi. Sitenin ayrıca son üç yılda yaptığı 7,6 milyar poundluk ciroya karşın kurumlar vergisi ödemediği de ortaya çıktı.

Guardian’da yer alan bir habere göre, İngiliz yayıncıları bu ülkedeki yüzde 20’lik KDV oranını maliyet bedelinden düşmeleri konusunda razı etmeye çalışan Amerikan menşeli Amazon, Avrupa’da üslendiği Lüksemburg’da farklı bir vergi mevzuatına tabi olduğu için İngiliz okura satılan e-kitaplar üzerinden sadece yüzde 3 KDV ödüyor. Şirket bu şekilde yayıncılara yüklenen yüzde 20’lik KDV ve kendi ödediği yüzde 3 arasında kalan fark üzerinde hak talep etmiş oluyor. Bu, İngiltere’de sattığı her 10 poundluk e-kitap için örneğin 1,38 poundluk fazladan kâra denk geliyor.

Amazon’un insafı yok

Koşullara boyun eğen yayıncılarla alelacele sözleşme imzalanıyor. Adının açıklanmasını istemeyen bir üst düzey yayınevi yöneticisi, “Bunlar iş yapılacak tıynette insanlar değil” diyor ve ekliyor: “Koşullara uymadığımız takdirde sitelerinde bizim kitaplarımızın altındaki ‘satın al’ butonunu anında kaldırmaktan çekinmezler.”

Guardian’ın eline geçirdiği sözleşme, Amazon’un hatırı sayılır gücünü sergileyen bir resmi dille yazılmış. Şirketin indirim pazarlıklarında sunduğu başlangıç fiyatının yüzde 20’lik KDV’yi içermediğinin belirtildiği bölümde şöyle deniliyor: “Taban fiyat, İngiltere’deki kitaplara uygulanan standart yasal orandan muaf dijital liste fiyatıdır.”

Bu da İngiliz yayıncıların, 10 poundluk perakende fiyatıyla—dijital liste fiyatı—satılan bir e-kitapta İngiltere’de yerleşik herhangi bir e-book satıcısının ödemek zorunda olduğu yüzde 20’lik KDV’nin yansıtılmış haliyle 8,33 poundluk bir başlangıç fiyatına razı olması gerektiği anlamına geliyor. Eğer Amazon’un ödediği gerçek yüzde 3’lük orana dayalı olsaydı başlangıç fiyatı 9,71 pound olacaktı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltereKitapvergi
Görüş Bildir