Amanoslar Yine Alev Alev

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Amanos'ta Yangın!

Amanos'ta Yangın!

Hatay'ın İskenderun İlçesi'nde Amanos Dağı eteklerinde ormanlık alanda yangın çıktı.

Henüz çıkış nedeni belli olmayan ve rüzgarın etkisiyle büyüyen alevlerin kontrol altına alınması için çalışmalar sürüyor. Bölgede etkili olan fırtına nedeniyle elektrik tellerinin birbirine temas etmesiyle başladığı sanılan yangını söndürmek için ekipler yoğun uğraş veriyor. Rüzgar nedeniyle söndürme çalışmaları güçlükle yürütülüyor.

KÖYLER TEDBİR AMACIYLA BOŞALTILDI

İskenderun kent merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Suçıkağı Köyü sınırlarındaki ormanlık alanda çıkan ve rüzgarın etkisiyle büyüyen yangın nedeniyle Suçıkağı ve Sakıt Köyü ile bölgeye yakın yerlerdeki evler tedbir amacıyla boşaltıldı.Akşam karanlığı ve rüzgar nedeniyle yangına helikopterle müdahale yapılamazken, Orman İşletme Müdürlüğü görevlileri, belediye itfaiye ekipleri ve köylüler kazma-küreklerle söndürme çalışmalarına devam ediyor. Çok geniş bir alana yayılan yangında Sakıt Köyü içerisinde bulunan bazı ahşap evlerin tutuştuğu öne sürüldü. Yüksek gerilim hattını da tehdit eden alevler, İskenderun kent merkezinden görüldü. Çok sayıda vatandaşın araçlarıyla köyün girişine kadar giderek yangını meraklı gözlerle izlemesi dikkat çekti. Alevlerin otoyola kadar ulaşması nedeniyle trafik ekiplerince Akçay turnikelerinden Adana-Antakya yönüne araç geçişleri durduruldu.

Haberin Tamamı İçin:

Amanos Dağları'nda büyük yangın

Amanos Dağları'nda büyük yangın

İskenderun'daki Amanos Dağları'nda başlayan yangın yerleşim yerlerini tehdit etmeye başlayınca 2 köy ve pek çok ev boşaltıldı.

Hatay ’ın İskenderun İlçesi’nde Amanos Dağı eteklerinde ormanlık alanda yangın çıktı. Henüz çıkış nedeni belli olmayan ve rüzgarın etkisiyle büyüyen alevlerin kontrol altına alınması yoğun çalışma başlatıldı.

Bölgede etkili olan fırtına nedeniyle elektrik tellerinin birbirine temas etmesiyle başladığı sanılan yangını söndürmek için ekipler yoğun uğraş veriyor. Rüzgar nedeniyle söndürme çalışmaları güçlükle yürütülüyor. Yangın nedeniyle bölgeye yakın yerleşim yerlerinde bazı evlerin hasar gördüğü ileri sürülürken, herhangi bir can kaybının yaşanmadığı öğrenildi.

KÖYLER TEDBİR AMACIYLA BOŞALTILDI
İskenderun kent merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Suçıkağı Köyü sınırlarındaki ormanlık alanda çıkan ve rüzgarın etkisiyle büyüyen yangın nedeniyle Suçıkağı ve Sakıt Köyü ile bölgeye yakın yerlerdeki evler tedbir amacıyla boşaltıldı.

Akşam karanlığı ve rüzgar nedeniyle yangına helikopterle müdahale yapılamazken, Orman İşletme Müdürlüğü görevlileri, belediye itfaiye ekipleri ve köylüler kazma-küreklerle söndürme çalışmalarına devam ediyor. Çok geniş bir alana yayılan yangında Sakıt Köyü içerisinde bulunan bazı ahşap evlerin tutuştuğu öne sürüldü. Yüksek gerilim hattını da tehdit eden alevler, İskenderun kent merkezinden görüldü. Çok sayıda vatandaşın araçlarıyla köyün girişine kadar giderek yangını meraklı gözlerle izlemesi dikkat çekti. Alevlerin otoyola kadar ulaşması nedeniyle trafik ekiplerince Akçay turnikelerinden Adana -Antakya yönüne araç geçişleri durduruldu.

DENİZ SUYU İLE SÖNDÜRÜLDÜ, KÖYLER KURTULDU
Yangın 12 saatlik çalışmayla kısmen kontrol altına alındı. 30 hektarlık kızılçam ağaçları ve makiliğin bulunduğu alandaki yangına, denizden aldığı suyu döken helikopterin müdahalesi alevlerin yayılmasını önledi.

Alevler Suçıkağı Köyü’nün içlerine kadar ilerledi. İskenderun Orman İşletmesi ekipleri, iş makineleri, köylüler koordineli çalışma yaparak evleri ve hayvanları alevlerden kordu. İlerleyen saatlerde Mersin , Adana, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay’dan gelen söndürme ekipleri de, çalışmalara destek verdi.

Çok sayıda arazözle 400’ü aşkın yangın söndürme işçisinin çalışmasına, günün ağarmasıyla havadan bir helikopter de katıldı. Arsuz’da konuşlanan yangın söndürme helikopteri, denizden aldığı suyu yangının genişleme riski bulunan alanlara döktü. Çok sayıda sorti yapan helikopterin çalışması, başarılı oldu.

Haberin Tamamı İçin:

Amanoslar Yine Alev Alev

Amanoslar Yine Alev Alev

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Amanoslar'daki Yangın Yeniden Başladı

Amanos Dağları'nda dün sabah kontrol altına alınan orman yangını akşam saatlerinde yeniden başladı. 7 ayrı noktaya sıçrayan yangın olumsuz hava koşulları nedeniyle hızla yayılıyor.

Hatay'ın İskenderun İlçesi'ne bağlı Suçıkağı Köyü sınırları içerisinde başlayan ve Amanos Dağları'na doğru hızla yayılan orman yangını, dün sabah saatlerinde kontrol altına alınmıştı. Ancak akşam saatlerinde 7 ayrı noktada yeniden yangın başladı.

Akçay Köyü'ne doğru hızla ilerleyen alevler bir mermer madenini de tehdit ediyor.

Havanın kararması nedeniyle helikopterle söndürmenin yapılamadığı yangında, alevlerin arttığı bölgenin sarp olması nedeniyle karadan da müdahale mümkün olmuyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAkçayFırtınaHatayKahramanmaraşMersinOsmaniye
Görüş Bildir