Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Altında Beklenti Aşağı Yönlü

6PAYLAŞIM

Altında Beklenti Aşağı Yönlü

Altında Beklenti Aşağı Yönlü

Ekonomi Bakanlığının, Dünya Bankasının öngörülerine ve Dünya Altın Konseyi (WGC) verilerine dayanarak hazırladığı "Emtia Raporu"nda, altın arzının geçen yıl 2012 yılına oranla yüzde 2 azalarak 4 bin 340 tona gerilediği ve küreselaltın talebinde de yaklaşık yüzde 15'lik düşüş yaşandığı belirtildi.

Aylık dalgalanmalar yaşanmakla birlikte, altın fiyatlarında 2002 yılından itibaren görülen kesintisiz artışın, 2013 yılında sekteye uğradığı, bu kapsamda 2012 yılında 1.669,5 dolar/ons ile yıllık bazda tarihi zirvesine ulaşan fiyatların 2013 yılında yüzde 15,4 azalarak 1.411,7 dolar/ons seviyesine indiği ifade edilen raporda, "2011 yılı Eylül ayında 1.772,1 dolar/ons ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan altın fiyatlarındaki artış, altının özellikle kriz sonrasında küresel ekonomideki belirsizliklerin devam etmesi, Avro Bölgesi borç krizinin derinleşmesi, ABD ekonomisi ve dolara olan güvenin zayıflaması karşısında güvenilir bir yatırım aracı olarak algılanmasından kaynaklanmıştır" tespitine yer verildi.

"Çin'in altın talebi fiyatları artırmayacak"

Geçen yıl altın fiyatlarını aşağı yönlü baskılayan unsurların, düşük düzeyde seyreden ve gerileyen enflasyon, küresel ekonomik görünümde yaşanan iyileşmeler, hisse senedi piyasasında kaydedilen güçlü performans ve ABD para politikasının normalleşmeye başlamasıyla yatırımcıların altına olan ilgisinin azalması olduğu ifade edilen raporda, Çin ve Hindistan kaynaklı güçlü altın talebinin ise fiyatları yukarı yönde desteklediği belirtildi.

"Dünya Bankası tarafından yapılan tahminlerde, Çin'in artmaya devam eden güçlü altın talebinin, Hindistan'ın zayıflayan altın talebi ve yatırıcımların altına olan ilgi kaybını dengelemede yeterli olmayabileceğinin değerlendirildiği" aktarılan raporda, "Bu sebeple 2014 yılında altın fiyatlarının 2013' e  göre yüzde 13,6 azalarak 1.220 dolar/ons' a gerilemesi beklenmektedir" öngörüsünde bulunuldu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir