Altın Haftaya Düşüşle Başladı

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Altın Yatırımcıyı Güldürecek

Altın Yatırımcıyı Güldürecek

Son günlerde gerileyen altın fiyatları yatırımcısının yüzünü güldürecek. Erste Grup’un emtia analisti Ronald Stöferle,halen bin 580 dolar olan altın ın ons fiyatının bu yıl sonunda bin 800 dolara çıkacağını söyledi. Petrol fiyatlarına yönelik de değerlendirmede bulunan Stöferle, halen 106 dolar olan Brent petrolün fiyatının ise yılsonunda 120 doları göreceğini kaydetti. Stöferle, Euro Bölgesi’nde devam eden krize hâlâ çözüm bulunamaması nedeniyle altının güvenli liman olma özelliğini 2014 yılına kadar koruyacağını kaydetti.
2014’te 2 bin 300 Doları Bulur
“Ne Almanya’da ne de Fransa’da henüz konuya ilişkin büyük bir reform hareketi görüyorum” diyen Stöferle, buna ek olarak Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Amerika Merkez Bankası’nın (FED) yürütmüş olduğu sıfır faiz politikalarından dolayı reel faiz oranlarının negatif olarak devam edeceğine işaret ederek, bunun da altın fiyatını yukarı çekeceğini söyledi. Altındaki yükselişte diğer bir etkeni merkez bankalarının rezervlerinde bulundurduğu altının ağırlığının giderek artması olarak gösteren Stöferle “Tüm bunlar göz önüne alındığında altının onsu bu yılın sonunda bin 800 dolar, gelecek yıl temmuz ayında 2 bin dolar, 2014 yılında ise 2 bin 300 dolar seviyesini görecek” dedi. Reel faiz oranlarının Amerika ve Euro Bölgesi’nde yüzde 3’leri görmesi ve buna ek olarak insanların çılgınca satışa geçmesi durumunda altın fiyatlarında aşağı yönlü bir trend oluşabileceğine dikkati çeken Stöferle “Ama bence henüz bunu görmeyeceğiz. Çünkü merkez bankalarında parasal gevşeme ve operasyonel twisti görüyoruz. Bu Türkiye’de böyle olmasa da ABD ve Avrupa için durum bu” dedi.
Ağustosta Fiyatlar Sıçrama Yapar
Ağustos ve eylül ayında Çin ve Hindistan’da düğün sezonunun açılmasıyla birlikte altına yönelik talep patlaması yaşanacağından dolayı altın fiyatlarının bu aylarda sıçrama yaşayacağını kaydeden Stöferle, ekimde ise her yıl olduğu gibi bu yıl da kişilerin likit ihtiyacından ötürü satışa geçmesi nedeniyle fiyatların kısmen düşeceğini kasım ve aralık aylarında ise yılbaşı ile birlikte tekrardan yukarı yönlü seyir izleyeceğini söyledi. Gümüşe yönelik beklentilerine de değinen Stöferle “Altın kralın, gümüş ise centilmenin parası. Gümüş daha ucuz ve daha kolay alınabiliyor. Dolayısıyla sürekli artan bir talep mevcut. Bu nedenle de gümüş altından daha iyi performans gösteriyor” dedi.
Petrole yönelik ise Stöferle, şu değerlendirmede bulundu: “Petrolde en büyük belirleyiciler ABD ve Arap ülkeleri. 2011’de Arap Baharı nedeniyle petrol fiyatlarında sıçrama yaşandı. Bugün her ne kadar gerileme yaşansa da politik belirsizlikler ve buna ek olarak altında da olduğu gibi FED’in parasal gevşeme politikaları nedeniyle Brent petrol yılsonunda tekrar 120 dolar seviyesini test edecek” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Altın Haftaya Düşüşle Başladı

Altın ve gümüş yeni haftaya düşüşle başladı. Yatırımcının Avrupa borç krizi sebebiyle yaşadığı endişelerden dolayı avrodan kaçarken dolara koşması ile altın yeterli talebi bulamayarak değer kaybediyor, gümüş de düşüşte.
GÜNE DÜŞÜŞLE BAŞLADI
Spot altının onsu yüzde 0.4 kadar düşüşle 1,578.65 dolara geriledi ve Singapur'da yerel saatle 11.30'da 1,580 dolar oldu.

New York Comex'teki ağustos teslimli altının onsu yüzde 0.3 kadar düşüşle 1,577.60 dolardan alıcı buldu.

Çin Merkez Bankası'nda para politikası komitesinin akademisyen üyesi Song Guoqing, ekonomik büyümenin yılın üçüncü çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.4'e yavaşlayabileceğini kaydederken Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun, ekonomide güçlüklerin "bir süre daha devam edebileceği" uyarısının altını çizdi.

Song, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde "kısa bir süreliğine" deflasyon ihtimalinin gözardı edilemeyeceğini vurguladı.

Almanya Şansölye Yardımcısı Roesler, Avrupalı liderlerin Yunanistan'ı kurtarabileceğinden şüpheli olduğunu söyledi. Dolar Endeksi yükselişini ikinci güne taşıdı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAltınAmerika Birleşik DevletleriÇinFransaHindistanMerkez BankasıYunanistantrend
Görüş Bildir