Altın Portakal İçin Rekor Başvuru

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Altın Portakal İçin Rekor Başvuru

Altın Portakal İçin Rekor Başvuru

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Büyükşehir Belediyesi desteğiyle, Antalya Kültür Sanat Vakfı'nın (AKSAV) organize edeceği 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'na 68 filmin başvurduğu bildirildi.

Açıklamaya göre, festivalin 50 yıllık tarihinde rekor olan 68 filmin 46'sı yönetmenlerinin ilk filmlerinden oluşuyor. Kısa film ve belgesele de ilgi büyük

50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne başvuruda bulunan kısa film ve belgeseller de belli oldu.

Portakal'a bu yıl kısa film yarışması için 206, belgesel film yarışması için 99 film başvurdu. Yarışmaya başvuran 99 belgeselin 45'i de yönetmenlerinin ilk filmlerinden oluşuyor.

AKSAV Başkanı Tufan Dağıstanlı konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Altın Portakal'da 50'nci yıl coşkusunun şimdiden yaşanmaya başladığını şölenine imza atılacağını bildirdi.

Festivale yapılan rekor sayıdaki başvurunun sinema sektörünün yükselen grafiğine işaret ettiğini ifade eden Dağıstanlı, Türk sinemasındaki gençleşme eğilimine de dikkati çekti.

Dağıstanlı, genç sinemacıları özendirmek amacıyla ilk film ödülünü 50 bin liradan 100 bin liraya çıkardıklarını hatırlattı.

Genç sinemacılara ödül dopingi

Bu arada, festivalde en iyi ilk film, en iyi belgesel, en iyi kısa film ödülleri artırıldı.

Ulusal uzun metrajda en iyi ilk film ödülü 55 bin liradan 100 bin liraya, geçen yıl 15 bin lira olan en iyi belgesel film ödülü 30 bin liraya, 10 bin lira olan en iyi kısa film ödülü de 15 bin liraya yükseldildi. Ulusal uzun metraj film yarışmasında birinci gelen film 350 bin lira ile ödüllendirilecek.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınAltın PortakalAntalyaSinema
Görüş Bildir