Altın Düşüşünü Sürdürüyor

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Altın Düşüşünü Sürdürüyor

Altın Düşüşünü Sürdürüyor

Altın Güney Kıbrıs'ı kurtarma planının talebi azaltması sonucu düşüşünü sürdürüyor. Altın, Güney Kıbrıs'ın banka yapılandırma planının diğer Avrupa ülkelerine model olabileceği endişelerine karşın, Kıbrıs'ın kurtarma paketi konusunda anlaşmaya varılmasının güvenli liman taleplerini düşürmesi sonucu, düşüşünü üçüncü güne taşıdı.

Spot altın yüzde 0.3 düşerek ons başına 1,600.14 dolara kadar indikten sonra, Singapur saati ile 15:00'te 1,602.53 dolara geldi. Fiyatlar dün, anlaşmanın Güney Kıbrıs'ı temerrütten kurtarmasının ardından, 1,589.87 dolara kadar düşerek 15 Mart'tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Altının en son 3 gün üst üste, 4 Mart'ta biten dönemde düştü.

Güney Kıbrıs'ın kurtarma paketi, tahvil sahiplerinin ellerindeki varlıkları ortadan kaldırarak Cyprus Popular Bank Pcl'nin tasviyesini ve Bank of Cyprus Plc'nin bazı tasarruf sahiplerine vergi uygulanmasını içeriyor. Altın Eylül ayından bu yana ilk kez aylık kazanca yönelirken, halen 2001'den bu yana ilk iki çeyrek üst üste düşüş göstermeye hazırlanıyor.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd., bilgilendirme notunda, İşlem koşulları, piyasadaki tedirginliğin sürmesi ile birlikte, volatil kalacak, dedi ve altının kısa vadede 1,585 dolar ile 1,620 dolara arasında kalacağı tahmininde bulundu.

Altın destekli exchange traded fonlardaki (ETF) altın varlıkları dün, Bloomberg'in derlediği verilere göre, 2,454.863 tona çıkarak üçüncü gün üst üste yükseldi. Halen bu varlıklar bu çeyrek dönemde, ABD'de toparlanmanın güç kazanması ile birlikte teşviklerin daraltılacağı endişesi ile, yüzde 6.7 düşmüş durumda ve bu oran, 2004'ten bu yana en hızlı düşüşü işaret ediyor.

Haziran vadeli altın kontratları New York Comex piyasasında yüzde 0.2 düşerek ons başına 1,603.30 dolara indi. Platin, ETF'lerdei varlıkların 52,144 ton ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasına karşın, yüzde 0.6 düşerek ons başına 1,576.50 dolara geriledi.

Spot gümüş yüzde 0.2 değer kaybederek ons başına 28.78 dolara inerken, Palladyum fazla değişmeyerek ons başına 757.85 dolarda kaldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınAmerika Birleşik Devletlerivergi
Görüş Bildir