Altında Büyük Çöküş

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Altın Bir Günde Yüzde 5 Eridi

Fed kararları sonrası üç yılın en düşüğüne gerileyen spot altın, bir günde yüzde 5 değer kaybına uğradı.

Altın fiyatları ABD Merkez Bankası Fed'den gelen açıklamalar sonrası sert düştü.

Dün yüzde 5 kayıpla 1.284 dolardan kapanan spot altın bugünkü işlemlerde 1.269 dolara kadar geriledikten sonra 1.288 dolar seviyesinden alıcı buluyor.

Fed sonrası gelen kayıplarla üç yıldan bu yana en düşük seviyelere gerileyen altın, aynı zamanda son 30 yılın en kötü haftalık kaybını da görebilir.

Altın hafta başından bu yana yüzde 9'a yakın değer kaybetmiş durumda.

Geçen 12 yıl boyunca sürekli prim yapan altın bu yıl başından bu yana ise yüzde 24 değer kaybetti.

NİSAN'DAKİ DEĞERİN ALTINDA

Altın dünkü kayıpların ardından Nisan ayında tarihteki en sert düşüşle gördüğü 1.335 dolar seviyesinin de altına inmiş oldu.

'NORMALLEŞME SÜRECİ'

Singapur merkezli Pillip Futures'tan Joyce Liu, altının normalleşme sürecine girdiğini ve piyasaların parasal genişleme öncesine dönmeye başladığını söyledi.

Liu, "2009'da başlayan parasal teşviklerden sonra piyasalar ekonomik temellerde bir iyileşme olmadan sıçrama yapmıştı" dedi.

CNBC-e

Haberin Tamamı İçin:

Altın Fiyatları Çakıldı, 30 Yılın En Kötü Haftası

Altın fiyatları Fed Başkanı Bernanke'nin bir lafıyla neredeyse 30 yılın en kötü haftalık kaybını yaşıyor. Son 3 yılın dibini gören altının ons fiyatı haftanın son gününde de 1.300 doların altında.

Altın darbe devam ediyor. Dün ADB Merkez Bankası'nın (Fed) açıklamaları sonrası duvara çarpan altın fiyatları 1.280 dolara kadar gerileyerek, üç yılın dibini gördü. Haftanın son gününde ise altının onsu hafif toparlanmayla 1.290 dolar seviyesinde işlem görüyor.

YÜZDE 9 KAYBETTİ

Altındaki bu şiddetli düşüş fiyatı üç yıl geriye çekerken, haftalık kaybın da 30 yılın en kötü faturasını çıkarabileceği belirtiliyor. Altın hafta başından bu yana yüzde 9'a yakın değer kaybetti.

Haberin Tamamı İçin:

Altında Büyük Çöküş

Altın Fed etkisiyle Eylül 2010'dan bu yana en kötü ayı piyasası dönemine girdi. Yılbaşından bu yana kayıp yüzde 23'e ulaşırken, bu oran 1981 yılından bu yana görülen en yüksek rakam. Yılbaşından bu yana 21.7 milyar dolarlık altın satışı yapılırken, Garanti Bankası Emtia İşlemleri Yöneticisi Alper Kalyoncu, FED kararı sonrası profesyonel yatırımcıların satışa geçtiğini söyledi.

Altın, Fed Başkanı Bernanke'nin ekonomik toparlanmalara bağlı olarak 2014'te tahvil alımını sonlandırabileceklerini açıklamasının ardından çöküşe geçti.

Dün altın ons fiyatı 2012'nin Eylül ayından bu yana ilk kez 1300 dolar seviyesinin altına düştü ve 1269 dolara kadar geriledi.

Blue Star Advisors adlı Yatırım Firması Başkanı Frederique Dubrion, "Fed'in açıklamaları boğa piyasasını sonlandıran sinyal oldu. Tahvil alımının durdurulması altın iyi hiç iyi bir gelişme olmadı" diye konuştu.

Altında dün yaşanan düşüşle birlikte toplam kayıp 1981 yılından bu yana en yüksek seviye olan yüzde 23'e yükseldi.

Öte yandan yatırımcılar bu yıl 21.7 milyar dolar değerinde 520 metrik tonluk altın satışı gerçekleştirdi.

En büyük altın yatırımcılarında olan ABD'li milyarder Paul Johnson da geçen ay servetinde yüzde 13 oranında kayıp yaşadı.

Bloomberg’in 15 analistle yaptığı ankete göre altının fiyatı gelecek hafta düşecek. 15 analistten 6’sı altının geleceği için iyimser düşünürken 5 analist nötr kaldı. Kötümserlerin sayısı ise 4’ü buldu. Böylece kötümser analist sayısı Ocak 2010’dan bu yana en yüksek sayıya ulaştı.

An itibariyle altının onsu 1.294 dolardan işlem görüyor.

PROFESYONELLER SATIŞA GEÇTİ

Garanti Bankası Emtia İşlemleri Yöneticisi Alper Kalyoncu, A.A'ya yaptığı açıklamada, Fed'in sıkılaştırma politikasına geçiş sinyali vermesi ile altında da profesyonel yatırımcıların satışa geçtiğini belirterek, bu atmosferde altının yönünün aşağı olduğunu ve bir ay içerisinde 1.200 dolarlara kadar inmesini beklediklerini söyledi.

Altına potansiyel bir alım gelmesini beklemediğini kaydeden Kalyoncu, altına alım gelse de tekrar 1.300-1.350 dolarlara kadar çıkabileceğini ve bu yükselişlerin satış fırsatı olarak değerlendirilmesinin akıllıca olacağını ifade etti.

Uluslararası profesyonel yatırımcıların altın satışına devam ettiğini kaydeden Kalyoncu, faizler arttıkça yüksek faizli enstrümanların altına alternatif olduğunu söyledi.

Altında satışların beklenen bir trend olduğunu dile getiren Kalyoncu, şunları söyledi:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınAmerika Birleşik DevletleriDarbeGaranti BankasıMerkez BankasıStar tvtrend
Görüş Bildir