Altın Beş Ayın En Düşüğünden Yükseldi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Altın Beş Ayın En Düşüğünden Yükseldi

Altın, yatırımcıların ABD ekonomisinin parasal teşviklerin azaltılmasını garanti edecek kadar güçlü olup olmadığını değerlendirmeleri ile birlikte, Ekim ayından bu yana en büyük bir günlük düşüşünü göstermesinin ardından, son beş ayın en düşük seviyesinden yükseldi.

Spot altın yüzde 0.4 yükselerek ons başına 1,224.39 dolaa kadar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 12:01'de, ons başına 1,222.38 dolara geldi. Fiyatlar dün yüzde 2.7 ile 1 Ekim'den bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdikten sonra, gün içinde 1,217.84 dolara kadar düşerek 8 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Altının 14 günlük RSI göstergesi dün 30 seviyesine düştü. Bazı teknik analistler, bu seviyeyi, fiyatların yakın bir zamanda yükselebileceğinin bir işareti olarak değerlendiriyor.

Altın bu yıl, Fed'in metalin 12 yıl süren yükselişini destekleyen varlık alımlarını azaltmaya başlayacağı spekülasyonu ile, yüzde 27 düştü ve Haziran ayında 1,180.50 dolara kadar inerek 34 ayın en düşük seviyesini gördü. Dün açıklanan veriler, ABD'de imalat sanayinin Kasım ayında iki yılı aşkın sürenin en yüksek hızıyla genişlediğini gösterirken, perakende harcamalarının Şükran Günü'nün ertesindeki haftasonunda 2009'dan bu yana ilk kez düştüğünü işaret etti.

HSBC Securities (USA) Inc. analisti Howard Wen, "Altın için ilk direnç daha aşağıda oluşmuş görünüyor," dedi ve "Altın piyasası yaklaşan ABD tarım dışı istihdam verisine odaklanabilir. Beklenenden daha iyi çıkacak bir istihdam verisi, Fed'in varlık alımlarını bu toplantıda düşürebileceği beklentisini artırabilir ve bu da altın üzerinde baskı oluşturur" şeklinde görüş bildirdi.

Şubat vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, dünkü seviyesi olan 1,221.90 dolardan 1,221.50 dolara geldi. Kontrat dün yüzde 2.3 düştü. İşlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığo sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 26 altındaydı.

İstihdam Artışı

Bu hafta açıklanacak olan veri, Fed'in 17-18 Aralık'taki toplantısı öncesi, ABD'de istihdamın 2005'ten bu yana en hızlı yıllık artışını gerçekleştirdiğini gösterebilir. Fed'in 20 Kasım'da açıklanan son toplantı tutanakları, politika yapıcıların ekonomideki iyileşme ile birlikte varlık alımlarını önümüzdeki aylarda düşürebileceğini işaret etti.

Bloomberght

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınAmerika Birleşik Devletleri
Görüş Bildir