Altın 3 Günlük Düşüşün Ardından Yükseldi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Altın 3 Günlük Düşüşün Ardından Yükseldi

Altın 3 Günlük Düşüşün Ardından Yükseldi

Altın, 3 günlük düşüşün alıcıları çekmesi ve dolardaki düşüşün etkisi ile yükseldi.

Altın, yüzde 3 günlük düşüşün alıcıları çekmesi ve dolardaki düşüşün etkisi ile değer kazandı ve üç günlük düşünü tersine çevirdi.

Spot altın yüzde 1.1 yükselerek ons başına 1,445.57 dolara kadar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 12:17'de ons başına 1,440.72 dolara geldi. ABD para biriminin, içinde euro ve yenin de bulunduğu altı önemli para karşısındaki seyrini gösteren Dolar Endeksi, dün itibariyle üç günde yüzde 1.7 yükseldikten sonra bugün yüzde 0.3 düştü.

Altın 2013 yılında, bazı yatırımcıların metalin değer koruma özelliğine olan inancını yitirmesi ve altın yatırım varlıklarını azaltması ile yüzde 14 değer kaybetti ve Nisan ayında ayı piyasasına girdi. Dolar Endeksi bu yıl, ABD'de verilerin ekonominin güçlenmekte olduğunu işaret etmesi, Japonya Merkez Bankası'nın daha önce benzeri görülmemiş büyüklükte teşviklere gitmesi ve Avrupa Merkez Bankası'nın politika faizini rekor düşük seviyeye çekmesinin desteği ile yüzde 4.1 ralli yaptı.

Çin'in borsaya kote en büyük aracı kurumunun bir birimi olan CITICS Futures Co.'dan analist Huang Fulong, "Fiziki alıcılar fiyatlar 1,500 dolara yaklaştığında geri çekildi ve bunların bir kısmının, son fiyat düşüşünün ardındann piyasaya gelmesini bekliyoruz" dedi ve "Herhangi bir ralli, ETF satışları devam ederse, sınırlı kalır" değerlendirmesinde bulundu.

Haziran vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.4 yükselerek ons başına 1,439.90 dolara çıktı. Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları dün 2,225.9 tona düşerek Temmuz 2011'den bu yana en düşük seviyesine indi. Altın destekli ETF'lerdeki varlıklar bu yıl yüzde 15 azaldı.

Gümüş yüzde 0.3 değer kazanarak ons başına 23.738 dolara, platin yüzde 0.4 kazançla ons başına 1,487.35 dolara çıkarken, palladyum fazla değişmeyerek ons başına 716.55 dolarda kaldı.

Johnson Matthey Plc'ye göre, platin piyasası, arzın 12 yılın en düşük seviyesine inmesi ile birlikte, geçen yıl 2002 yılından bu yana en büyük çaplı darlığa girdi. Johnson Matthey, palladyum açığının da 2000'den bu yana en yüksek seviyeye çıktığını kaydetti.

bloomberght

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınAmerika Birleşik DevletleriÇinJaponyaMerkez Bankası
Görüş Bildir