Altın Yatırımcısı Satışa Geçti

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Altın 2000 Doları Aşar!

Altın 2000 Doları Aşar!

Eylül 2011’de 1.921 dolarla tarihi zirveye çıkan altın şu anda 1.784 dolar seviyelerinde. Altının kısa bir düzeltmenin ardından yükselişe geçmesi bekleniyor. Yılbaşından bu yana yüzde 14’e yakın prim yapan altının onsu dün 1.784 dolarla şubat seviyelerini test etti. Altının Eylül 2011’deki 1.921 dolar seviyesini görüp görmeyeceği merak ediliyor. Bazı analistlere göre ons, 2.000 doları görerek zirve yapacak. Akbank Başekonomisti Fatma Melek, son dönemde yatırımcıların en fazla altının seyrini merak ettiğini belirterek, “Altın yüksek seyrini sürdürecek” dedi.

Milliyet.com.tr'nin haberine göre; Melek’e göre, ABD Merkez Bankası’nın (FED) 3. parasal genişlemeye gitmesiyle, piyasalarda artan likidite altın ve gümüş gibi değerli metalleri öne çıkarıyor. Öte yandan, yatırımcıların altını ‘güvenli liman’ olarak görmeleri de yükselişi destekliyor.

‘Kâr satışları gelebilir’

Fatma Melek altın fiyatlarıyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Altın 1.500 dolar seviyelerinden hızlı yükselerek 1.780’lere kadar çıktı. Kâr satışları olası. Ancak, yükseliş seyrini sürdürecek. 2.000 doları da geçmesi olası. FED, işsizlik düşene kadar her ay 40 milyar dolarlık mortgage destekli tahvil alımı yapacak. İşsizliğin ABD’de 2015’e kadar yüksek seyredeceği öngörüldüğünde, FED 1.2 trilyon dolarlık tahvil alımı yapacak. Öte yandan, ‘İşler düzeltikten sonra sıkılaştırmada aceleci davranmayacağım’ diyor. 3-4 yıl parasal genişleme var. Bu global likidite altına destek olacak.”

TÜFE tahvilleri...

Melek’e göre, altın dışında TÜFE’ye endeksli tahvil ve İMKB’de sektörel bazlı yatırımlar düşünülebilir. Melek, İMKB’de endeksin lokomotifi bankaların yanı sıra hükümetin teşvik verdiği sektörler arasında yer alan madencilik, lojistik, demir-çelik, otomotiv gibi sektörlere yatırım yapılabileceğini söyledi.

Ekonomide büyüme oranlarına da değinen Fatma Melek, bu yıl için büyüme beklentilerinin yüzde 3.5 olduğunu belirtti. “Ekonomide ılımlı bir yavaşlama var” diyen Melek şöyle devam etti:

“Yılsonu büyüme beklentimiz yüzde 3.5 civarında. Bunun neredeyse tamamı net ihracatın katkısından geliyor. Türkiye, ihracat pazarlarında ciddi bir çeşitlendirme yaptı. AB’nin payı yüzde 56’dan 34’e düştü. Ortadoğu, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Kuzey Afrika’nın payı ise yüzde 27’den 49’a çıktı. Bu devam edebilir. 2013 büyüme tahminimiz yüzde 4.5 oranında. Büyümenin yüzde 3’ün altına gerilemesi istediğimiz birşey değil. Çünkü, istihdam problemi yaratır.”

Niye yükseliyor

  • Merkez bankalarının parasal genişlemeyi sürdürmesi.

  • Düşük faiz ortamında yatırımcılar ucuz maliyetle borçlanarak değerli metallere yatırım yapıyor.

  • Jeopolitik risklere karşı güvenli liman arayışı.

  • Global enflasyon endişeleri.

‘Merkez faiz koridorunu daraltacak’

Merkez Bankası’nın bu ay faiz koridorunu daraltmasını bekleyen Melek, “Merkez esnek duruşunu sürdürecek. Amaç, enflasyonu ve enflayon beklentilerini yüzde 5’e düşürmek. Ekonomide büyüme yavaşlıyor, dünyada parasal genişleme var. Ancak son yapılan vergi artışlarıyla enflasyonun yükseliyor olması faiz indirimlerinde de daha temkinli bir duruşu getirmesini bekliyorum” dedi.

‘Cari açıkla ilgili riskler azaldı’

Alınan tedbirlerle cari açıkta önemli iyileşmeler sağlandığını ancak, konunun Türkiye için önemini koruduğuna değinen Fatma Melek şöyle konuştu:

“Türkiye’de üretimin ithalata dayalı olmasından kaynaklanan bir yapısal açık var. Her 100 dolarlık üretim için 43 dolarlık ithalat yapılıyor. Ayrıca dış ticaret açığının yarısı enerjiden geliyor. Böyle yapısal bir açık olduğunda bir de konjonktürel yüksek kredi genişlemesinin getirdiği riski aldığınızda yabancı yatırımcı için önemli oluyor. Bu nedenle, kredi artışları belli düzeyde tutulmaya çalışılıyor. TL’nin fazla değerlenmesinin önüne geçilmeli.”

“Bütün bunlar Türkiye’nin kredi notunu da etkiliyor” diyen Melek, global likiditenin süreceğini, bu ortamda Türkiye’nin rahatlıkla dışarıdan borç bulabileceğini kaydetti. Bölgesel olarak Suriye riski bulunduğunu ifade eden Melek, ancak, Suriye riskinin henüz fiyatlanmadığını belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

Altın Yatırımcısı Satışa Geçti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Altın fiyatlarındaki artış, piyasada yatırımcıları satışa yönlendirirken, talepteki düşüş dikkat çekiyor. Uzmanlar altının onsunun 1.780 doları geçmesiyle yükselişin sürebileceğini öngörüyor. ABD'deki seçimler de altın fiyatlarında etkili olacak.

Uluslararası piyasalarda altının onsu 14 Kasım 2011'den bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 1.791,72 dolara kadar yükseldi.

Altın fiyatlarında yaşanan gelişmelere ilişkin bilgi veren para ve altın piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, altının ons fiyatının kapanış itibariyle 1.780 direncini geçmesi durumunda, ons fiyatın 1.795 - 1.800 dolar seviyelerini görebileceğini söyledi.

Önceki gün Fed Başkanı Ben Bernanke'nin konuşması beklendiği sırada altının ons fiyatında yükseliş görüldüğünü anımsatan Yıldırımtürk, Bernanke'nin piyasa dostu açıklamalar yaptığını, Amerikan ekonomisi düzelene kadar tahvil alımlarına devam edeceğini söylediğini hatırlattı.

Yıldırımtürk, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Amerikan başkanlık seçimlerine bir ay kala altın fiyatlarındaki hareketlilik devam edecek. Orada onsu 1.800 doları geçerse, bu ay itibariyle 1.815 dolarları görebiliriz. O seviyede geçilirse 1.850 dolar var ama onsun 2 bin dolarları görmesi zor. İçerde altına talep söz konusu değil. Zorunlu talep dışında, yatırım amaçlı herhangi bir talep yok şu anda. Bunda uygulanan para politikasının da etkisi var. Diğer taraftan son yapılan zamlarla piyasadan biraz daha para çekilecek. Bunları üst üste koyduğunuz zaman altının içerde çok fazla yükselmesi mümkün değil. Hatta piyasa fiyatlarında, kilogram bazından 100 dolar daha aşağıda işlem görüyor. Altın Türk Lirası'ndan dolayı içerde daha az dalgalanıyor. Dolayısıyla bu ay 103-104 lira seviyelerine yükselişler de görülebilir, gerilemelerde ise 100 lira seviyelerine geri çekilebilir.''

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

'İçerde'AltınAmerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiİMKBMerkez BankasıSuriyeiçerdevergi
Görüş Bildir