Almanya Sular Altında

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Almanya'yı Sel Aldı

Almanya'yı Sel Aldı

Almanya'da şiddetini artıran yağmur, Gössnitz kentinde Pleisse nehrinin taşmasına sebep oldu. Kentte yaklaşık 3 bin kişinin tahliye edileceği bildirildi.

Meteoroloji ve eyeletlerin güvenlik yetkililerinin bildirdiğine göre, insanların bazılarının yakınlarının yanında kaldığı veya bazı okulların acil barınma yerlerine dönüştürüldüğü kaydedildi.

Thüringen eyaletinin üçüncü büyük kenti Gera'da durumun farksız olduğu ve Weisse Elster nehrinin su seviyesinin artması nedeniyle kentte de afet alarmı verildiği, su seviyesinin hızla arttığı ve kentin bazı semtlerinin tahliye edileceği belirtildi.

Bavyera eyalet hükümeti sel felaketiyle ilgili kriz masası kurdu. Kriz masasının eyaletin Başbakanı Horst Seehofer'in başkanlığında yarın toplanacağı kaydedildi. Eyalette Passau ve Rosenheim'in de içinde bulunduğu 10 kent ve bölgede afet alarmı verildi.

Almanya'da özellikle doğu ve güney bölgelerindeki nehir ve derelerin su seviyeleri yükseldi. Buralardan taşan sular caddleri ve evlerin Bodrum ile giriş katlarını bastı. Kent sakinleri ile acil durum ekiplerine askerler de yardıma geldiği bildirildi.

Serbitz kasabasından da 150 kişi, afet bölgesinden çıkarıldı. Saksonya eyaletinde birçok nehrin taştığı, Grimma kent merkezinin selden etkilendiği ve yaklaşık 2 bin kişinin tahliye edildiği ifade edildi. Sakonsya eyaletinin Başbakanı Stanislaw Tillich'in Türkiye ziyaretini iptal ettiği kaydedildi.

Savunma Bakanlığı, askerlerin sel bölgelerinde görev yapmaya başladığını belirtilirken, Başbakan Angela Merkel de yağmurdan etkilenen bölgelere destek verileceğini açıkladı. Ülkede bir kaç günden beri devam eden etkili yağışlar nedeniyle birçok nehirde de gemi seferleri iptal etmişti.

kaynak: Yazete

Haberin Tamamı İçin:

Almanya Sular Altında

Almanya'da Bavyara, Thüringen ve Sachsen eyaletlerindeki birçok kentte felaket alarmı verilirken selin binlerce kişiyi etkilediği kaydediliyor.

Almanya'da günler süren sağanak yağışın ardından güney ve doğudaki eyaletlerde su seviyesinde trajik bir artış kaydedildi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, selden ağır şekilde etkilenen eyaletlere "tam destek" sözü verdi.

Pazar günü taşan nehir ve dereler, kapanan yollar ve boşaltılan yerleşimler nedeniyle zor anlar yaşandı. Bavyera Eyaleti'nin Hrıstiyan Sosyal Birlik Partili Başbakanı Horst Seehofer, "Şimdiye kadar hiç yaşanmamış bir su baskını tehlikesiyle karşılaşmamız mümkün" açıklamasını yaptı. Yaşanan durum nedeniyle Bavyera eyaleti hükümeti bir kriz masası oluşturdu. Pazartesi günü eyaletteki birçok kentte okullar tatil edildi.

Seviye 2002'dekinin üzerine çıktı

Üç nehrin buluştuğu kent Passau'da İnn nehrinin su seviyesi pazartesi sabahı itibarıyla 9,60 metreye, Tuna nehrinin su seviyesi ise 12 metreye yükseldi. Kent merkezindeki birçok bölge sular altında kaldı. Bu büyüklükteki bir su baskını ne son Orta Çağ'da, 1501 yılında kaydedilmişti. 2002'de görülen ve "yüzyılın su baskınları" olarak anılan felaket sırasında Tuna nehrinin su seviyesi 10,81 metreye çıkmıştı.

Sachsen eyaletinin batısındaki bazı kentlerde de felaket alarmı verildi. Su seviyesinin 2002 yılındaki seviyenin üstüne çıkabileceği uyarısı yapıldı. Alman Meteoroloji Servisi yağışın devam edeceğini bildirdi. Thüringen eyaletinde ise binlerce kişi güvenli bölgelere aktarıldı.

Ren, Main ve Neckar nehirleri üzerindeki birçok sefer durduruldu.

Komşu ülkeler de etkilendi

Prag hükümeti akşam saatlerinde olağanüstü hal ilan etti. Çek Cumhuriyeti'nde sel nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının beşe yükseldiği açıklandı. Polonya'nın ise özellikle güneybatı bölümü selden etkilendi. Avusturya'nın bazı bölgelerinde yaşanan su baskınlarında da artış kaydedildi, birçok bina boşaltıldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAngela MerkelAvusturyaBaşbakanBavyeraBodrumÇek CumhuriyetiOlağanüstü HalPragtahliyetatil
Görüş Bildir