Almanya'ya Gidip Dönmemişlerdi: Vali Yardımcısı ile Üç Kamu Görevlisi Görevden Alındı

 > 
0PAYLAŞIM

İçişleri Bakanlığı, Malatya Yeşilyurt Belediyesi'ndeki iddialar konusunda, bakanlık onayıyla müffettiş görevlendirilerek soruşturma başlatıldığını ve soruşturmada ilgili Vali Yardımcısı ile Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü ve 2 kamu görevlisinin görevden uzaklaştırıldığını açıkladı.

Malatya Yeşilyurt Belediyesi tarafından "Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek" projesi kapsamında Eylül 2020'de Almanya'ya gönderilen 45 kişiden 43'ünün aylardır ülkeye geri dönmedikleri iddia ediliyordu.

Detaylar için 👇

AKP'li Belediyenin Projesi ile Almanya'ya Giden 45 Kişiden 43’ü Geri Dönmemiş... - onedio.com
AKP'li Belediyenin Projesi ile Almanya'ya Giden 45 Kişiden 43’ü Geri Dönmemiş... - onedio.com

"İnsan kaçakçılığı yapılıyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da Yeşilyurt Belediyesi tarafından gönderilen kişilerin kimler olduğunu tespit ettiklerini söylüyordu. 

Veli Ağbaba, şu ifadeleri kullandı;

"İddia odur ki Elazığ Baskil Belediyesi, Elazığ Arıcak Belediyesi ve Ordu Korgan belediyesinde benzer projeler adı altında yurt dışına insanlar götürmüşler. Açık bir organize iş var, açık bir suç var, insan kaçakçılığı var" dedi.

'Türkiye Cumhuriyetine yük olacak insanlar gidiyor'

Almanya'nın Bremen kentine yolladığı 20 kişiden çoğu geri dönmeyen Elazığ Akçakiraz Belediye Başkanı Sebahattin Kiraz da Sözcü yazarı İsmail Saymaz'a yaptığı açıklamada "Bir dostun hatırına böyle bir şey yaptık” dedi.

Bilinen 48 kişiden yarısında pürüz çıktığını, bu sebeple '20 kişi civarı'nda insanın gidebildiğini belirten Kaya, “ Vatandaş işsiz güçsüz… Dedik buradan giderler, iş güç sahibi olurlar. Bana makul geldi. Burada Türkiye Cumhuriyeti'ne yük olacak insanlar gidiyor” ifadelerini kullandı.

Detaylar 👇

Firar Turizminde 2. Perde: Elazığ Akçakiraz'da Belediyenin Bremen'e Gönderdiği 20 Kişiden 3'ü Geri Dönmüş - onedio.com
Firar Turizminde 2. Perde: Elazığ Akçakiraz'da Belediyenin Bremen'e Gönderdiği 20 Kişiden 3'ü Geri Dönmüş - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir