Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Almanya Ve Türkiye'den Terörle Mücadele Anlaşması

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Almanya Ve Türkiye'den Terörle Mücadele Anlaşması

Almanya Ve Türkiye'den Terörle Mücadele Anlaşması

PKK’nın mali kaynakları ve kara para ile mücadele öngören anlaşma, 3 yıl süren görüşmeler sonunda imzalandı.

Türkiye ile Almanya arasında, terörün mali kaynakları ve kara para ile mücadelede yakın işbirliği öngören anlaşma Ankara’da imzalandı.

Yaklaşık üç yıldır müzakere edilen anlaşmaya, teknik pürüzlerin aşılmasının ardından iki ülke yetkilileri dün imza koydu. Terörizmin finansmanı ile mücadele alanında işbirliğine ilişkin mutabakat muhtırasını Almanya adına, Mali İstihbarat Birimi (FIU) Başkanı Dr. Michael Dewald, Türkiye adına da Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanı Mürsel Ali Kaplan imzaladı.

Almanya ile Türkiye arasında müzakereleri yıllardır devam eden anlaşma, teknik pürüzler nedeniyle Başbakan Angela Merkel’in geçtiğimiz ay Ankara’ya yaptığı ziyaret öncesinde sonuçlandırılamamıştı.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkel’in 25 Şubat’taki ziyareti öncesinde Avrupa ülkeleri ve Almanya’yı, terörle mücadele alanında, PKK’nın mali kaynaklarının kurutulması konusunda Türkiye’ye yeterince destek vermemekle suçlamıştı. Merkel ise Ankara temasları sırasında, terörle mücadele ve güvenlik konularında Türkiye ile daha yakın işbirliği sözü vermişti.

Malî istihbarat paylaşımı

Almanya ve Türkiye arasında imzalanan yeni anlaşma, terörün malî kaynaklarıyla ve kara para ile mücadelede iki ülke kurumları arasında daha yakın işbirliği, bilgi paylaşımı ve finansal istihbarat değişimi öngörüyor.

Federal Emniyet Teşkilatı (BKA) bünyesinde faaliyet gösteren Alman Mali İstihbarat Birimi (FIU), Alman Para Aklama Kanunu'na göre kara para ve terörün mali kaynaklarıyla mücadele konusunda sorumlu birim. FIU, yaklaşık 80 ülkeyle imzaladığı anlaşmalar çerçevesinde işbirliği yürütüyor. Almanya’da her yıl yaklaşık 11 bin şüpheli malî işlem hakkında soruşturma yürüten FIU, yabancı partnerlerinin talebiyle yılda yaklaşık bin şüpheli işlemi mercek altına alıyor, bu işlemler hakkında bilgi paylaşımında bulunuyor. Soruşturulan işlemlerin dörtte birini, yasadışı örgütler ya da organize suç örgütlerinin para aklama faaliyetleri oluşturuyor.

Türk tarafının önceliği PKK ile mücadele

Türk tarafı anlaşma ile birlikte, özellikle PKK’nın malî kaynaklarının ve para transferlerinin üzerine gidilmesini, terör örgütlerinin malî faaliyetlerinin engellenmesini hedefliyor.

Yaklaşık 800 bin Kürt asıllı göçmenin yaşadığı Almanya, PKK’nın faaliyetleri açısından merkezi bir role sahip bulunuyor. 1993 yılından bu yana Almanya’da yasak olan ve terör örgütü olarak kabul edilen PKK, çoğu zaman kültür merkezleri ve dernekler aracılığıyla örgütlenip, faaliyetlerini yürütüyor.

Alman iç istihbarat birimi Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın son raporlarına göre, ülkede yaklaşık 13 bin aktif PKK üyesi bulunuyor. Yine bu raporlarda, PKK’nın Almanya’da yılda 10 milyon euronun üzerinde gelir elde ettiği belirtiliyor.

Almanya ile Türkiye arasında imzalanan mutabakat muhtırası, gelecek haftalarda her iki ülkedeki onay süreçlerinin tamamlanmasının ardından yürürlüğe girecek.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAngela MerkelAnkaraBaşbakanRecep Tayyip ErdoğanTerör
Görüş Bildir