Almanya Dışişleri Bakanı: "Ermeni Kararının Hukuki Bağlayıcılığı Yok"

8PAYLAŞIM

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Almanya parlamentosunun 1915 olaylarının "soykırım" olduğuna ilişkin kararının hukuki bağlayıcılığı olmadığını söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, 2 Haziran'da Almanya Parlamentosu'nun 1915 Olayları'nın "Ermeni Soykırımı" olduğu yönündeki kararının parlamentoya ait olduğunu, bu kararın hukuki bağlayıcılığının olmadığını söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile ortak basın açıklamasında konuya değinen Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, "Almanya parlamentosu daha önce de birçok konuda kararlar aldı. Parlamentonun tabii ki istediği kararı alma hakkı ve özgürlüğü var ancak Almanya Parlamentosu kendisi de aldığı her kararın hukuken bağlayıcı olmadığını ifade etmiştir " diye konuştu.

Alman Meclisi 'Soykırım Tasarısını' Onayladı - onedio.com
Alman Meclisi 'Soykırım Tasarısını' Onayladı - onedio.com

Der Spiegel: Bağlayıcılık açıklamasına karşı İncirlik ziyareti

Alman yayın organı Der Spiegel, Steinmeier'ın açıklamasından önce, Almanya Hükümeti'nin Türkiye ile ilişkilerin düzeltilmesi yönünde bir adım olarak parlamento kararıyla arasına mesafe koyacağını, karşılığında Türkiye'nin Alman vekillere İncirlik'ta bulunan Alman askerlerini ziyaret etme izni vereceğini iddia etmişti.

Spiegel'in haberinde, Alman Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Martin Ederer ve Dışişleri diplomatlarından Andreas Michaelis'in Ankara'da temaslar yaptığını hatırlatmıştı. 

Haberde, bu yöndeki bir açıklamayı ne Dışişleri Bakanı Steinmeier'in ne de Almanya Başbakanı Merkel'in yapmak istemediği, açıklamayı Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert'in yapacağı iddia edilmişti.

"Steinmeier  'Ermeni soykırım' tasarısının arkasındadır"

Öte yandan Dışişleri Bakanı Steinmeier'in ifadeleri, Alman hükümetinin Federal Meclis'in aldığı 'Ermeni Soykırım' kararıyla arasına mesafe koyması şeklinde yorumlanmıştı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü bu ifadelere açıklık getirdi. Sözcü, "Sayın Steinmeier Federal Meclis'in 'Ermeni soykırım' tasarısının ardında durmuştur, durmaya da devam edecektir" ifadelerini kullandı.

Reuters , DHA, Deutsche Welle Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir