Almanya'dan Türkiye'ye 'PKK Notası'

 > -

Almanya’nın Ankara’daki Büyükelçilik Müsteşarı aracılığıyla son dönemde bazı Türk siyasetçilerin yönelttiği suçlamalarından duyulan rahatsızlıkla ilgili olarak Türk Dışişleri Bakanlığı’na nota verdiği belirtildi.

DW Türkçe’nin haberine göre bugün akşam saatlerinde iletilen notada, Türk siyasetçilerin Almanya’nın PKK’ya destek verdiğine dair iddialarından duyulan rahatsızlık ve bu suçlamaların iki ülke arasında ilişkilere daha büyük zarar vermesinden duyulan endişe dile getirildi.

"Teröristlerin barındığı önemli ülkelerden birisi"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “PKK, DHKP-C, FETÖ gibi terör örgütlerinin mensuplarına yıllardır kol kanat geren Almanya’nın şimdi de ısrarla FETÖ’nün arka bahçesi haline dönüşmesinden dolayısıyla biz de endişe ediyoruz. Şu anda teröristlerin barındığı önemli ülkelerden birisi haline gelmiştir Almanya. Bu kadar açık konuşuyorum. Almanya örgüt üyelerine sahip çıkmayı tercih etti” diye konuşmuştu.

Erdoğan'dan Almanya'ya: 'Teröre Çanak Tutuyorsunuz' - onedio.com
Erdoğan'dan Almanya'ya: 'Teröre Çanak Tutuyorsunuz' - onedio.com

"Türkiye’ye karşı terör örgütlerini en çok destekleyen ülke"

Almanya’nın terör örgütlerini desteklediğini savunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, “DHKP-C ve PKK Almanya’da faaliyet yürütüyor ama Türkiye’ye karşı oldukları için destek görüyorlar. Almanya, Türkiye’ye karşı terör örgütlerini en çok destekleyen ülke” demişti

Çavuşoğlu: 'Teröristlerin Almanya Tercihi Tesadüf Değil' - onedio.com
Çavuşoğlu: 'Teröristlerin Almanya Tercihi Tesadüf Değil' - onedio.com

Notada Türkiye’nin PKK’lılarla ilgili Almanya’ya 4 bin 500 dosya verdiği iddiasının doğru olmadığını belirten Almanya, bunun siyasetçiler tarafından dile getirilmesinin kamuoyunda yanlış bir izlenim oluşturduğunun da altı çizildi.

Steinmeier Erdoğan’a endişelerini iletti

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye gelerek temaslardan bulunmuştu. Steinmeier Başbakan Yıldırım'la görüşmesinde Türkiye'nin terörle mücadelesine destek verdiklerini belirtmişti.

Almanya Dışişleri Bakanı Ankara'da: 'Diyalog Muhafaza Edilmeli' - onedio.com
Almanya Dışişleri Bakanı Ankara'da: 'Diyalog Muhafaza Edilmeli' - onedio.com

Steinmeier’in Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaklaşık iki saat süren görüşmesinde ise PKK ile mücadele, Kürt sorunu ve HDP milletvekillerinin tutuklanması konularının kapsamlı bir şekilde ele alındığı öğrenildi.

Steinmeier'in çözüm sürecine yeniden dönülmesi beklentilerini ilettiği ancak Erdoğan’dan bu konuda olumsuz karşılık aldığı ifade edildi.

Erdoğan’ın görüşme sırasında Steinmeier’e 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin 20 dakikalık bir belgesel film izlettiği ayrıca Almanya’ya sığınma talebinde bulunan askerlerin iltica başvurularının kabul edilmemesini istediği öğrenildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir