Fransa ve Almanya'da PKK Operasyonu

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Almanya'dan PKK'ya Soruşturma

Almanya’da PKK'nın Avrupa malî işler sorumlusu olduğu suçlamasıyla Abdullah S hakkında soruşturma başlatıldı.

Federal Savcılığın 46 yaşındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Abdullah S. hakkında PKK'nın Avrupa malî işler sorumlusu olduğu iddiası ile soruşturma başlattığı (23.01.2013) bildirildi. Savcılık Abdullah S.'yi "Hamza" kod adı ile Haziran 2003'ten Haziran 2004'e kadar Almanya'dan PKK'nın Avrupa çapındaki malî faaliyetlerini yönetmekle suçluyor. Abdullah S.'nin bağış ve aidat topladığı, organizasyonlar düzenleyerek, partinin propaganda materyallerini satarak PKK için para temin ettiği bildiriliyor. Ayrıca Abdullah S.'nin düzenlenen gösterilere yeterli sayıda katılımın olmasını sağladığı, kendi kadrosundan kimin eğitim çalışmalarına veya toplantılara katılacağına karar verdiği de öne sürülüyor. Şüphelinin Mayıs 2005'ten Haziran 2007'ye kadar Kuzey Irak'taki PKK yönetimi içerisinde yer aldığı, 2010 yılının Mart ayında PKK'nın Avrupa Ekonomi ve Malî Bürosu'nun yönetimini devraldığı sanılıyor.

AB polis teşkilatı Europol'ün geçen yıl açıkladığı rapora göre Avrupa, finansman, terör eğitimi ve propagandası açısından PKK'nın lojistik destek üssü olmayı sürdürüyor. Raporda PKK'nın Avrupa ve dışında uyuşturucu ticareti yapmak gibi suçlarla 20 milyon euro gelir sağladığı da yer alıyor.

© Deutsche Welle Türkçe

DPA, DE/EC

Haberin Tamamı İçin:

Fransa ve Almanya'da PKK Operasyonu

Almanya ve Fransa’dan, PKK’ya darbe geldi. Fransa'nın Bordeaux ve Toulouse şehirlerindeki operasyonlarda 15 kişi gözaltına alınırken, Almanya’da da PKK’nın sözde mali işler sorumlusu bir kişi hakkında dava açıldı.

Fransa'nın Bordeaux ve Toulouse şehirlerinde düzenlenen operasyonlarda terör örgütü PKK'ya finansman sağladığı iddiasıyla 15 kişi gözaltını alındı.

AFP'nin haberine göre gözaltına alınanlar PKK için halktan zorla para toplamakla suçlanıyor. Operasyonun Mart 2012'de başlayan soruşturma neticesinde Terörle Mücadele Alt Biririmi (SDAT) ile Bordeuaux Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. Operasyonda gözaltına alınanların PKK'nın sözde Güneydoğu Fransa sorumluları oldukları iddia edildi.

Terör örgütünün mali işler sorumlusuna dava açıldı

Avrupa'da bir dönem terör örgütü PKK'nın mali işlerinden sorumlu olduğu belirtilen Türk vatandaşı Abdullah S. (46) hakkında, terör örgütüne üye olmak suçlamasıyla Düsseldorf Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde dava açıldı.

Federal Savcılık tarafından bugün yapılan açıklamada, Abdullah S. hakkında 23 Ocak 2013 tarihinde terör örgütü PKK'ya üye olmak suçlamasıyla dava açıldığı belirtildi.

Açıklamada, Abdullah S'nin ''Hamza'' kod adıyla, Haziran 2003 - Haziran 2004 içinde, örgütün Orta Almanya bölgesini yönettiği belirtilerek, bağış, üye aidatı ve yapılan etkinlikler ile propaganda malzemelerinin satışıyla örgüte para toplamakla sorumlu olduğu ifade edildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAvrupa BirliğiDarbeFransaIrakPolisTerörUyuşturucu
Görüş Bildir