Almanya'dan Macaristan'a LGBTİ+ Protestosu: Stadyum Gökkuşağı Renkleriyle Işıklandırılacak

 > 
9PAYLAŞIM

Çarşamba günü Münih'te oynanacak Almanya-Macaristan maçında Allianz Arena'nın LGBTİ+ bireyleri sembol eden gökkuşağı renkleriyle ışıklandırılması hedefleniyor. 

EURO 2020 çerçevesinde oynanacak Almanya-Macaristan maçında, Macaristan’da yasal düzenlemelerde yapılan sertleştirmelerle daha da baskı altına alınan LGBTİ+ toplumu ile dayanışma amaçlı güçlü bir işaret vermek isteniyor.

Münih Belediye Başkanı Dieter Reiter’in, Allianz Arena'nın gökkuşağı renkleriyle ışıklandırılması için UEFA ile pazartesi günü görüşeceği bildiriliyor.

Macaristan'a Avrupa’dan tepkiler yükseliyor

Fotoğraf: Reuters

Macaristan Parlamentosu, 15 Haziran’da LGBTİ+ bireylerin haklarını daha da kısıtlayan bir dizi yasal düzenlemeyi kabul etti. 

Bunlar çerçevesinde Macaristan'da, eşcinsellik ve cinsiyet değiştirme konularında gençlerin bilgi edinme haklarının daha da sınırlandırılması öngörülüyor.

Macaristan'ın bu tutumu Avrupa’nın tepkisini çekiyor.

Yasa neyi içeriyor?

Fotoğraf: Reuters

Sağ milliyetçi Başbakan Viktor Orban'ın partisi Fidesz tarafından parlamentoya sunulan kanun, LGBTİ+ bireylere saygılı bir yaklaşımın nasıl olması gerektiğine dair okullardaki eğitim programlarının kaldırılmasını öngörüyor. 

Yeni yasa aynı zamanda çocuk ve gençlere yönelik heteroseksüelliğin dışındaki cinsel yönelimleri tanıtan kitap, film ve diğer içeriklerin de yasaklanmasını içeriyor. 

Buna göre, cinsiyet değiştirme fırsatlarına ilişkin bilgilerin bulunduğu kitap ve filmler de yasaklanacak. Homoseksüel ya da transseksüellerin normal olarak gösterildiği her türden reklam da yasak kapsamına alınacak. 

Buna çeşitli şirketlerin LGBTİ+ bireylerle dayanışma amaçlı reklamları da dahil.

DW Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir