Almanya'da Yarım Asır: Alamanya Alamanya

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Almanya'da Yarım Asır: Alamanya Alamanya

Almanya'da Yarım Asır: Alamanya Alamanya

"Alamanya Alamanya" belgeseli Almanya'ya yaşayan 3 kuşağın hayatlarını anlatıyor...

TRT tarafından hazırlanan ve yönetmenliğini Semra Güzel Korver ’in yaptığı " Almanya'da Yarım Asır " adlı dörtlemenin ilki olan Alamanya Alamanya belgeseli, 30 Ekim 1961 yılında Almanya ile imzalanan “İşçi Göçü” anlaşmasının 50. yılı anısına çekildi. Almanyalı Türklerin yaşamından önemli kesitleri aktaran belgesel pek çok tartışmaya konu olan entegrasyon ekseninde aidiyet, ekonomi, medya ve eğitim konularını masaya yatırıyor.

Serinin ilk belgeselinde farklı jenerasyondan ve sosyal gruptan gelen göçmen kökenli üç Türkiyeli'nin Almanya’daki yaşam öykülerinden kesitleri izliyoruz.

50 yıl önce Köln Ford Fabrikasına işçi olarak giren Aşık Metin Türköz 'ün bugün en büyük gururu çocuklarının aldığı iyi eğitim ve yaptıkları kariyerleridir. Almanya doğumlu Berlin Kreuzbergli Çağlar Budaklı ise, gençlik yıllarında çetelere karışmış bir göçmen çocuğu. Berlin doğumlu Ceren Koç ise bozuk Almancası nedeniyle arkadaşlarının alay konusu olmuştur. Fakat hırsıyla Almancayı çok iyi bir şekilde öğrenen Ceren Almanca öğretmenliğini bitirir ve master yapmaya başlar. Belgeselde üç gerçek karakterin yaşam öyküleri eşliğinde göçmen olmak, entegrasyon, dil, aidiyet, çok kültürlülük gibi önemli konulara değiniliyor.

Belgesel TRT Belgesel Günleri ve Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali'nde de seyirci ile buluşan yapım, televizyonda ilk kez gösterildiği TRT 1'de 8 defa seyirci ile buluştu.

Belgeseli merak edenler bu bağlantıdan belgeseli İngilizce altyazılı olarak izleyebilirler.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaTRTTürkiye Radyo ve Televizyon Kurumutrt
Görüş Bildir