Almanya'da Türk Bakan Bir Laf Etti Başına Gelmeyen Kalmadı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Almanya'da Türk Bakan Bir Laf Etti Başına Gelmeyen Kalmadı

Almanya'da Türk Bakan Bir Laf Etti Başına Gelmeyen Kalmadı

Hürriyet / Sevim Turan - Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinin uyum bakanı Bilkay Öney’in sekizi Türk dokuz göçmeni öldüren Neonazi örgütlenmeyle ilgili geçen yıl Kasım ayında yaptığı “derin devlet” açıklaması aylar sonra başına dert açtı. Hıristiyan Demokratlar, Öney’i hedef tahtasına oturturken, Bakan kullandığı kelimelerin yanlış anlaşıldığını söyledi.

HIRİSTİYAN DEMOKRATLAR SALDIRIYA GEÇTİ

Öney’in bu sözleri aylar sonra Hıristiyan Demokrat Partili (CDU) milletvekillerine eleştiri malzemesi oldu. Bakan’ın Almanya’daki entegrasyona zarar verdiği ve istifa etmesi gerektiği öne sürüldü.

Baden-Württemberg milletvekili Bernhard Lasotta, “Morgenweb” ve “Südkurier” haber sitelerinde yer alan açıklamasında, Öney’in sözlerinin “tahammül edilemez ifadeler” olduğunu belirterek, “Derin devlet’ kavramı adalette ve politikada, güvenlik güçlerinin organize suç örgütleri ile işbirliği anlamına gelir. Çok sayıda cinayet ve saldırıların olduğu, politik aktivistlerin ve gazetecilerin hayatını kaybettiği Türkiye’de yaşananlar, bu kavramla yüklü bir biçimde kullanılmıştır” dedi.

Lasotta, Almanya’da bir bakanın Nazi cinayetleri konusunda “komplo teorisi üretmesi ve yaymasının kabul edilemez” olduğunu söyledi.

ÖNEY NE DEMİŞTİ

(17 Kasım 2011’deki röportajda)

‘Derin devlet’ her yerde var. Hiçbir yerde ama devlet derin devlet hakkında bilgi vermez. ‘Derin devlet’Türkiye'de gün ışığına çıkmakta. Almanya'da 2000 yılından beri yaşanan cinayetler serisi bir an önce açığa kavuşturulmalı. Bundan sonra insanların öldürülmemesi için devlete büyük sorumluluk düşmektedir. Bu konuda Alman devletini göreve çağırıyorum. Irkçılıkla mücadele edilmeli, Almanya'da mevcut ayrımcılığı kanunen yasaklayan Genel Eşitlik Yasası tekrar gözden geçirilmeli. İki Almanya'nın birleşmesinden bu yana 182 kişi hayatını kaybetti. Bunları sorgulamak gerekir.

(2 Mart 2012’deki konuşmada)

‘Derin devlet’ Almanya’da da var. (…) Nazileri kontrol altında tutmak için, Nazi Almanyası onlara para verdi ve ajan yaptı. Aynı ajanlar yüksek ücretler karşılığında Nazilere karşı da kullanıldı. Yani ikili bir oyun oynadılar. (…) Şimdi bu utancın önüne geçmeye çalışıyorlar.

“ÖNEY KAVRAMLARLA OYNADI”

CDU Meclis Grup Başkanı Peter Hauk ise Öney’in bu ifadeyi kullandığı için özür dilemesi gerektiğini belirterek, “Bakan, Türk basınında iyi bir imaj çizmek için bu terimi bilinçli olarak kullandı, kavramlarla oynadı” dedi.

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinin haberine göre Hauk, Öney’in özellikle Stuttgart’ta yapılan organizasyonda “neden Almanca değil de Türkçe konuştuğunun” araştırılması gerektiğini belirtti.

Bakan Öney ise konu ile ilgili yazılı bir açıklama yaparak, eleştirilerinin arkasında olduğunu ancak “derin devlet” ifadesinin yanlış anlaşıldığını belirterek, “CDU, kelime oyunu yaparak, benim devlete olan sadakatimi sorguluyor. Asıl sorun, CDU'nun Türk kökenli bir bakandan eleştirel yaklaşım istememesi” dedi.

ÖNEY’İN SÖZCÜSÜ: BİZİM İÇİN DE SÜRPRİZ OLDU

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaCasusoyun
Görüş Bildir