Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Almanya'da Müslüman Genç Kız Yüzme Dersine Girmek Zorunda

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Almanya'da Tarihi 'Burkini' Kararı

Almanya'da Tarihi 'Burkini' Kararı

Almanya Federal İdare Mahkemesi, bu ülkede tartışma yaratan yüzme dersi konusunda karar verdi.

Leipzig kentindeki mahkemenin kararına göre, Müslüman kız öğrenciler, dini inançlarına rağmen erkek öğrencilerle yapılan yüzme dersine katılmak zorunda.

Mahkeme buna karşın, kız öğrencilerin, yüzme derslerine bütün vücutlarını örten ve "burkini" olarak adlandırılan haşema ile katılabileceklerine hükmetti.

İki yıl önce Frankfurt am Main kentinde yaşayan Fas asıllı 11 yaşındaki bir kız öğrencinin ailesi kızlarının dini nedenlerden ötürü erkeklerle birlikte yapılan yüzme dersinden muaf tutulmasını istemişlerdi. Okul reddetmişti. Bunun üzerine aile davacı olmuş, mahkeme ise okulu haklı bulmuştu.

Leipzig’deki mahkeme de bu kararı onaylamış ve öğrencilerin hangi durumlarda inançları gereği dersten muaf tutulabileceğinin çizgisini belirlemiş oldu. Federal İdare Mahkemesi'nin vermiş olduğu kararın, ülke genelinde emsal teşkil etmesi bekleniyor.

Hürriyet

Haberin Tamamı İçin:

Almanya: Müslüman Genç Kız Yüzme Dersine Girmek Zorunda

Almanya Federal İdare Mahkemesi, bir Faslı genç kızın "karma yüzme derslerine katılmasının şart olduğu" kararına vardı.

Frankfurt'ta yaşayan 13 yaşındaki genç kızın anne babası, kızlarının okuldaki yüzme derslerine girmemesi için ısrar ediyordu.

Kimi Müslüman aileler İslami giyim kurallarına ters düştüğü görüşüyle karma yüzme derslerine karşı çıkıyor.

Mahkeme yargıcı, söz konusu kız öğrencinin inançları doğrultusunda "burkini" diye adlandırılan ve vücudu tepeden tırnağa kapatan yüzme giysisiyle derslere katılabileceğini kaydetti.

Almanya'da bazı Müslüman genç kızlar yüzme derslerine "burkini" giyerek katılıyor. Ancak bazı aileler burkininin kullanışsız bir giysi olduğunu belirterek, Müslüman genç kızların mayolu erkek öğrencilerle yakın mesafede bulunmasının kabul edilemeyeceğini savunuyor.

Alman mahkemesi, dini özgürlüğe sahip olma hakkının, okul ortamında, üçüncü kişilerin davranış şekilleri ve giyim tarzına bağlı talepler getiremeyeceğine hükmetti. Yargıçlar, yaz aylarında bu tür "davranış alışkanlıkları"nın Almanya'da yaygın şekilde görüldüğünü kaydetti.

Genç kızın ailesinin avukatı Klaus Meissner ise, Almanya'nın bazı Katolik bölgelerindeki beden eğitimi derslerinde kız ve erkeklerin ayrı gruplarda tutulduğuna işaret etti.

Almanya'daki kimi jimnastik salonlarında da kadınların egzersiz yapabilmesi için ayrı alanlar bulunmakta.

Der Spiegel dergisi, bir Faslı aileden olan kızın, söz konusu okulda eğitime başladığından beri başarılı olan bir öğrenci olduğunu yazdı.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Kız Çocuklara Yüzme Dersi Zorunluluğu

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Almanya'dan Müslüman Kız Çocuklarına Tuhaf Zorunluluk

Almanya Federal İdari Mahkemesi Müslüman kızların erkeklere beraber yüzme derslerine girme zorunluluğu olduğuna hükmetti.

Hesse eyaletinde Fas asıllı bir kız öğrencinin iki yıl önce açtığı dava, Leipzig'deki Federal İdari Mahkeme tarafından karara bağlandı. Şimdi 13 yaşında olan öğrencinin ailesi, kızlarının okulda erkeklerle beraber yüzme dersine katılmasını engellemek için mahkemeye başvurmuştu.

Öte yandan mahkeme, Müslüman kız öğrencilerin "burkini" olarak adlandırılan ve bütün vücutlarını örten haşema ile yüzme derslerine katılabileceğine hükmetti.

Mayıs ayında İsviçre'de de benzer bir dava açılmış, İsviçre Temyiz Mahkemesi, Müslüman bir ailenin kızlarının bikini ile girmek zorunda olduğu yüzme derslerinden muaf tutulmasını istemişti. İsviçre mahkemesi, ailenin talebini reddetmişti.

Zaman

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Almanyaİsviçre
Görüş Bildir