Almanya'da Sünnet Artık Yasadışı

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Almanya'da Sünnet Artık Yasadışı

Almanya'da Sünnet Artık Yasadışı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

"Sünnet Kararı" Almanya'yı da Şaşırttı

Alman Dışişleri Bakanı, Köln Mahkemesinin aldığı kararı yorumladı. Köln Eyalet Mahkemesinin, sünneti ''yaralama suçu'' kapsamına sokan kararına Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de tepki gösterdi.

Bu konuda ilk hükümet yetkilisi olarak Bild gazetesine açıklama yapan Westerwelle, ''Köln mahkemesinin kararı uluslararası alanda şaşkınlık yarattı'' dedi.

Söz konusu kararla Almanya hakkında yanlış bir imaj yaratıldığına işaret eden Westerwelle, ''Almanya'nın, din özgürlüğünün kesin bir şekilde korunduğu ve sünnet gibi dini geleneklerin, dini çeşitliliğin bir ifadesi olarak takdir gördüğü dünyaya açık ve hoşgörülü bir ülke olduğu net bir şekilde bilinmeli'' ifadesini kullandı.

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth da Berlin'de yaptığı açıklamada, kararın Almanya'daki gerçeklerden uzak olduğunu ve bu karara hukuki alanda açıklık kazandırılması gerektiğini belirtti.

İlk önlem olarak sünnetin ehliyetli doktorlar tarafından yapılması gerektiği yönünde bir karar alınabileceğini kaydeden Roth, ''Karar, Yahudi ve Müslüman yaşamın uzun zamandan beri var olan kültürel ve dini geleneğini dışlayıcı nitelikte'' değerlendirmesinde bulundu.

BM'nin din ve inanç özgürlüğü konusundaki özel raportörü Heiner Bielefeldt de ''Deutschlandradio Kultur''a yaptığı açıklamada, mahkeme kararını büyük bir saçmalık olarak nitelendirerek, karar metninde ilginç ifadelerin yer aldığını, Yahudi ve Müslüman ailelerde sünnetin çok yaygın bir uygulama olduğunu söyledi.

Bu konuda bir an önce hukuki bir güvence yaratılmasının önemli olduğuna dikkati çeken Bielefeldt, aksi takdirde sünnet uygulamasının yasa dışılığa itileceğini, bunun da Yahudi ve Müslüman çocuklar için bir dizi yeni riskleri beraberinde getireceğini kaydetti.

Haberin Tamamı İçin:

Anne-Babaya da Dava Açılabilir

Köln’de sünnete yasak getiren mahkemenin sözcüsü Dr. Jan Orth, kararın Almanya genelini bağlamadığını, ancak diğer bölgelerde de doktorlara benzer davalar açılabileceğini söyledi. Avukat Abdullah Emili de anne babaların bile yaralama suçundan yargılanabileceğine dikkat çekti.

Almanya’daki Türkleri şaşkına çeviren sünnet yasağı ile ilgili kararı veren Köln Yerel Mahkemesi sözcüsü Dr. Jan Orth Hürriyet’e konuştu. Telefonda bilgi veren sözcü kararın kişisel olduğunu ve sadece sözkonusu doktoru bağladığını söyledi. Ancak davanın örnek gösterilerek sünnet yapan doktorlar hakkında Almanya’daki diğer mahkemelerin de dava açabileceğini belirten Dr. Orth, Köln Mahkemesi’nin aldığı sünnet yasağına itiraz süresinin de dolduğunu vurguladı.

Her doktor yargılanmaz
Mahkeme kararının Köln’de yargılanan doktorla ilgili olduğunu vurgulayan Dr. Orth, “Bu karardan sonra Almanya’da her sünnet eden doktor yargılanacak diye bir durum söz konusu değil. Sünnet yapan bir doktorun tespit edilmesi halinde yaşadığı bölgedeki savcılıklar nezdinde dava açılabilir. Savcılık Köln’de bu yönde bir mahkeme kararının bulunmasına dayanarak kendi bölgesinde sünnet ettiği belirlenen bir doktor hakkında yaralama suçundan dava açabilir” dedi.

İtiraz süresi doldu bile
Dr. Orth itiraz süresi konusundaki sorumuzu ise şöyle yanıtladı: “Duruşma 7 Mayıs 2012’de yapıldı. Kararın itiraz süresi ise bir hafta sonra yani 15 Mayıs’ta doldu. Dolayısıyla karara itiraz etme durumu ortadan kalktı.” Mahkeme Sözcüsü Dr. Jan Orth sünnetle ilgili kararın basına neden geç intikal ettiği şeklindeki sorumuza yanıt vermedi. Karar, yaklaşık bir buçuk ay sonra, salı günü basına yansımıştı.

Anne babaya da dava açılabilir
Köln Barosu avukatlarından Abdullah Emili sünnet konusunda sıkıntının sadece doktorları değil, daha çok aileleri bağladığını belirterek bu karardan sonra çocuklarını sünnet ettiren ya da ettirmeye teşebbüs eden anne ve babalar hakkında da dava açılabileceğini hatırlatarak anne ve babaların ağır yaralama suçundan 6 ayla 10 yıl arası hapis cezasına çarptırılabileceklerini ifade etti.

Haberin Tamamı İçin:

Alman Hükümeti Sünnet Kararından Endişeli

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Köln Eyalet Mahkemesi'nin sünneti "yaralama suçu" kapsamına alan kararından sonra başlayan tartışmalardan büyük endişe duyduğunu açıkladı.

Westerwelle, bugün yaptığı yazılı açıklamada, "Hukuki bir tartışma, Almanya'daki dini hoşgörüden uluslararası alanda şüphe duyulmasına sebep olmamalı" ifadesini kullandı.

Haberin Tamamı İçin:

Sünnet Yasağını Soykırıma Benzetti

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaBirleşmiş Milletlerdizi
Görüş Bildir