Merkel, İmtiyazlı Ortaklıktan da Vazgeçti

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Almanya'da Seçim Vaadi: 'Türkiye'ye Karşıyız'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Merkel, İmtiyazlı Ortaklıktan da Vazgeçti

Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği için bu zamana kadar "imtiyazlı ortaklık" öneren Almanya Başbakanı Angela Merkel, federal seçim için hazırladığı taslakta bundan da vazgeçti. Merkel, Türkiye ile AB'nin stratejik işbirliği dış politikada yakın çalışabilecekleri vurgusunu yapıyor.

Almanya'da federal seçimlere az bir süre kala Federal Başbakan Angela Merkel'den ilginç Türkiye çıkışı geldi. Bu zamana kadar Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik yerine imtiyazlık ortaklık teklif ediyordu. Merkel artık imtiyazlı ortaklık yerine stratejik işbirliği öneriyor. Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemeyen fakat son yıllarda "Üyelik müzakerlerinin ucu açık ve müzakere başlıklarının açılmasına karşı değilim." mesajı veren Hıristiyan Demokratik Birlik (CDU) partili Merkel, seçim öncesi kardeş partisi Hıristiyan Sosyal Birlik'in (CSU) eleştirilerine maruz kalıyordu.

Reuters'ın ele geçirdiği seçim programı taslağında Birlik partilerinin "imtiyazlı ortaklığı "çıkardıkları görülüyor. Toplam 125 sayfalık seçim programı taslağında Türkiye ili ilgili bölümde "AB ile Türkiye arasında güçlü işbirliği hedefleniyor. Dış konular ve güvenlik konusunda yakın stratejik işbirliği geliştirilmeli." ifadeleri kullanılması dikkat çekiyor. Türkiye'nin AB'ye üyelik için gerekli kriterlerin yerine getirilmediğinden dolayı tam üyeliğe karşı çıkıldığı ifade ediliyor.

"Türkiye'nin büyüklüğü ve ekonomik yapısı AB'ya yük getirecektir." ifadeleri üyeliğe karşı çıkmalarının diğer nedeni olarak belirtildi. Geçtiğimiz Pazartesi günü parti yönetim kurulu üyelerine gönderilen parti seçim taslağının bu Pazar günü CDU/CSU parti yönetim kurullarında oylanması ve kabul edilmesi bekleniyor.

Almanya'da yaşayan yüz binlerce Türk kökenli seçmenin oyunu almak için partiler farklı seçim vaatlerinde bulunuyor. Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller Türklere çifte vatandaşlık ve Türkiye'nin AB üyeliğine tam desteği ön plana çıkarırken, CDU'nun Almanya'daki Türklerin, Türkiye'nin AB üyeliğinden çok işsizlik, eğitim ve muhafazakâr değerlere önem verdiklerini öne sürüyor. Bu sebeple Başbakan Merkel bir video röportajını kısa süre önce başörtülü Türk kökenli bir üniversite öğrencisine vermişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAngela MerkelAvrupa BirliğiBaşbakan
Görüş Bildir