Alman Vekiller Neonazi Cinayet Raporunu Sundu

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Alman Vekiller Neonazi Cinayet Raporunu Sundu

Alman Vekiller Neonazi Cinayet Raporunu Sundu

Almanya'da çoğunluğu Türkiye kökenli on kişinin cinayetini soruşturan milletvekillerinin hazırladığı raporda, Neonazi faaliyetlerin çok daha sıkı biçimde izlenmesi isteniyor.

Milletvekilleri, Nasyonal Sosyalist Yeraltı adlı Neonazi hücrenin 2000 ila 2007 yılları arasında işlediği cinayetlerin, polis ve yargı yetkilileri tarafından neden durdurulamadığı sorusuna yanıt aradı.

Öldürülenlerden sekizi Türk, biri Yunanlı ve biri de Alman bir kadın polis memuruydu.

Yedi yıl süresince devam eden cinayetler zinciri, Kasım 2011'de Beate Zschaepe'nin polise teslim olmasıyla gün ışığına çıktı.

Zschaepe'nin teslimiyetinin öncesinde polis, Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütüne bağlı oldukları düşünülen ve anlaşıldığı kadarıyla başarısız bir banka soygunu girişimi ardından intihar etmiş iki erkeğin cesetlerini bulmuştu.

Zschaepe, Doğu Almanya'nın Zwickau kentinde suç ortağı olduğu iddia edilen bu iki kişiyle aynı daireyi paylaşıyordu.

Polis, 10 kişinin cinayetinde kullanılan silahı bunun ardından ortaya çıkardı.

Hükümet ve muhalefet sıralarından milletvekillerini bir araya getiren soruşturma komisyonu 75 kez toplantı düzenledi, 107 tanık ve uzmanın ifadesini dinledi ve binlece sayfalık dosyaları inceledi.

Fakat Alman medyasında çıkan haberlere göre milletvekillerinin raporu hazırlaması önünde ortaya ciddi engeller çıktı.

Kimi yetkililerin bilgi vermeyi geciktirdiği, bazı durumlarda ise milletvekillerinin aradıkları bilginin kayıplara karıştığının anlaşıldığı bildiriliyor.

Alman televizyonu ARD, panelde yer alan sol kanat milletvekili Petra Pau'nun ''kaybolan, imha edilmiş ya da gecikmeli teslim edilen dosyalardan ve yetersiz kalan tanıklardan'' şikayet ettiğini bildirdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaİntiharPolis
Görüş Bildir