Alkollü Mekânlar Erken Kapanınca Suç Oranları Azaldı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Alkollü Mekânlar Erken Kapanınca Suç Oranları Azaldı

CHP'li Kadıköy Belediyesi'nin, Caferağa Mahallesi'nde alkollü mekânların kapanış saatiyle ilgili yaptığı düzenleme olumlu sonuç verdi.

Tekel bayilerinin kapanış saatinin 22.00'ye, alkollü sunum yapan işletmelerin gece 00.00'a çekilmesinin ardından şahsa karşı suçlar yüzde 38, mala karşı suçlar ise yüzde 17,33 azaldı. Kadıköy İlçe Emniyet Müdürü Nurettin Demir, bölgede meydana gelen suç oranlarının yüzde 51'inin sokaklarda alkol alan şahıslardan kaynaklandığını tespit ettiklerini söyledi. Bunun üzerine Kadıköy Belediyesi ile problemli bölgelerde çözüm odaklı çalışmalar yaptıklarını, denetimleri artırdıklarını ve standart uygulamalar getirdiklerini belirterek “Bunun neticesinde sorunlar büyük oranda azaldı.” dedi. -

Kadıköy İlçe Emniyet Müdürü Nurettin Demir, “Bölgede ciddi bir şekilde artan suç oranı vardı. Bu rakamlar, 2011 yılına oranla 2012 yılında % 230’luk artış gösterdi. Yaptığımız çalışmalar neticesinde sorunun kaynağı olan alkollü mekânlarla ilgili denetlemelerle, 2012 yılının Ekim ayından itibaren suç oranlarında yüzde 60’a varan düşüş sağladık. Öte yandan alkollü mekânların kapanış saatiyle ilgili uygulama sonrası ise suç oranlarında %37’lik bir azalma meydana geldi. Mahalle sakinleriyle yüz yüze yaptığımız görüşmelerde vatandaşların yüzde 95’i bu uygulamadan memnun.” ifadelerini kullanıyor.

Şikâyetler üzerine Caferağa Mahallesi başta olmak üzere bölgede gece boyunca alkol alanların çevreye verdiği zararları engellemek için içkili mekânların kapanış saati Kadıköy Belediyesi encümen kararıyla gece 00.00’a alındı. Tekel bayilerinin kapanış saati ise gece 22.00’ye çekildi. Uygulamadan sonra, Kadıköy sınırları içindeki şahsa karşı işlenen suçların en yoğun olduğu yerlerin başında gelen, Dr. Esat Işık Caddesi, Kadife Sokak ve yakın civarlarında şikâyetler azaldı. Kadıköy İlçe Emniyet Müdürü Nurettin Demir, bu adreslerle ilgili yaptıkları çalışmalarda, rahatsızlığın % 51’inin sokaklarda alkol alan şahıslardan kaynaklandığını tespit ettiklerini söylüyor. Sorunun % 40’ının alkollü eğlence mekânları % 9’unun ise tekel bayileri olduğunu anlatan Demir, “Daha sonra Kadıköy Belediyesi ile bu bölgelerle ilgili çözüm odaklı çalışmalarımız sürekli denetimler yapılarak standart uygulamalar haline getirildi. Sorunlar büyük oranda azaldı.” diyor. Geçtimiz hafta TBMM’de geçen alkollü mekanların kapanış saatiyle ilgili yasanın Caferağa Mahallesi’nde aylardır uygulandığını söyleyen tekel bayi esnafı Suat Öksüz ise yüzde 80 oranında satışlarının düştüğünü belirtiyor.

Uygulama çerçevesinde Kadife Sokak’ta faaliyet gösteren işletmelerin dışarıya koyduğu masalara da artık izin verilmiyor. Dükkân önüne atılan masaların yaya geçişini kapattığı ve gürültüye sebep olduğu tespitiyle işletme sahiplerine tebliğ yapılıyor. Tebliğe uymayan işletme sahiplerine ise ceza kesiliyor. Bölgedeki uygulama, sadece alkolün zararlı etkilerinden korumakla kalmıyor, çevredeki diğer suç teşkil eden fiillerin oluşmasını da engelliyor. Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün hazırladığı rapora göre, sabaha kadar açık bulunan alkollü mekânlarda, Kadıköy Belediyesi ekiplerince yapılan denetimlerde, konsomatris çalıştırma, küçük yaşta şahsa alkol servisi gibi suç teşkil eden durumlar büyük bir ölçüde engellendi. Caferağa Mahallesi ve çevresindeki alkolden kaynaklanan sorunlara çözüm olarak ortaya konulan yeni saat uygulamasına belediyenin diğer birimleri de destek veriyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir